کروم ۶۳ با چندین ویژگی امنیتی برای مقابله با سایت‌های آلوده منتشر شد اما باز هم رم بیشتری مصرف می‌کند

0

گوگل نسخه جدیدی از مرورگر کروم خود را برای کامپیوترهای دسکتاپ منتشر کرد.

همان‌طور که گوگل قبلا وعده کرده بود؛ نسخه ۶۳ کروم از چندین ویژگی امنیتی جدید برخوردار است تا کاربران بتوانند وب‌گردی امن‌تری داشته باشند. این ویژگی‌ها امکان استفاده از کروم را در کسب‌وکارها و سازمان‌ها فراهم می‌کند و برخی از دغدغه‌های امنیتی مدیران را می‌کاهد.

اما اگر انتظار دارید با نصب کروم جدید؛ مصرف حافظه رم این اپلیکیشن کاهش یابد؛ متاسفانه کروم ۶۳ در این زمینه خبرهای خوبی ندارد و باز هم شاهد افزایش استفاده از منابع به‌ویژه حافظه رم هستیم.

مهم‌ترین ویژگی کروم ۶۳ به نام Site Isolation امکان بازدید سایت‌ها و گشودن چندین برگه همزمان را بدون وابستگی به یکدیگر و به طور کاملا مستقل و ایزوله فراهم می‌کند.

این ویژگی باعث می‌شود، اگر یک سایت دارای کدهای آلوده و مخرب است؛ این کدها به دیگر اطلاعات ذخیره شده روی کروم مانند حساب‌های کاربری و گذرواژه‌ها دسترسی پیدا نکنند. همین‌طور؛ یک سایت آلوده، دیگر سایت‌ها را در معرض خطر قرار نمی‌دهد.

تا پیش از این؛ هر برگه کروم در یک پردازه جدید باز می‌شد ولی امکان داشت چندین برگه با یکدیگر تبادل کد و اطلاعات داشته باشند یا صفحه پاپ‌آپ باز کنند. اشتراک‌گذاری لینک و اطلاعات میان برگه‌ها و سایت‌ها یک خطر بالقوه محسوب می‌شود.

امنیت بیشتر، رم بیشتر

اکنون، وقتی کاربران مود Site Isolation را در کروم ۶۳ انتخاب می‌کنند؛ به طور پیش‌فرض هر برگه روی یک پردازه باز می‌شود و سایت‌های دیگر روی پردازه‌هایی جداگانه قرار خواهند گرفت. همین‌طور؛ جلوی اشتراک‌گذاری کدهای جاوااسکریپت یا هرگونه اطلاعات دیگری میان سایت‌ها و برگه‌ها گرفته می‌شود.

حتا اگر چندین سایت مرتبط با یکدیگر باز شوند یا از روی یک سایت چندین صفحه باز شود؛ هر کدام از آن‌ها در یک نشست جداگانه و ایزوله باز خواهند شد تا امنیت کاربر در برابر سایت‌های مخرب حفظ شود.

کروم می‌گوید با افزوده شدن قابلیت Site Isolation به کروم و استفاده از چندپردازشی؛ مصرف حافظه این برنامه ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

به همین دلیل، مود Site Isolation به طور پیش‌فرض فعال نیست و کاربران باید پس از نصب کروم ۶۳، از بخش تنظیمات این قابلیت را فعال و استفاده کنند.

از دیگر قابلیت‌های جدید کروم ۶۳ می‌توان به جلوگیری و مسدود کردن افزونه‌های مخرب یا محدود کردن دسترسی‌های آن‌ها به منابع سخت‌افزاری و استفاده از آخرین نسخه پروتکل TLS 1.3 اشاره کرد. البته، فعلا TLS 1.3 فقط میان کروم و جی‌میل برقرار است و در سال ۲۰۱۸ به طور عمومی برای ارتباط رمزنگاری شده میان هر دو سایتی روی کروم قابل استفاده است.

آخرین نسخه دسکتاپ کروم را می‌توانید از روی لینک‌های زیر دانلود کنید:

دانلود وب اینستالر ۳۲ بیتی

دانلود وب اینستالر ۶۴ بیتی

دانلود گوگل کروم آفلاین ۳۲ بیتی (۴۴.۵ مگابایت)

دانلود گوگل کروم آفلاین ۶۴ بیتی (۵۰.۱ مگابایت)

دانلود گوگل کروم اینستالر MSI برای ویندوز


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.