گوگل با یک لوگوی مناسبتی ۱۱۶ مین سالگرد تولد مارلین دیتریش -هنرپیشه عصیان‌گر هنجارشکن دنیای سینما- را گرامی داشت

6

اگر دقت کرده باشید، امروز گوگل یک لوگوی مناسبتی از یک زن را درج کرده است. زنی به نام مارلین دیتریش. اما او کیست؟

در سال ۱۹۷۵، یعنی پیش از اینکه خیلی از ماها به دنیا آمده باشیم، عملا عمر بازیگری مارلین دیتریش به پایان رسید.

با این همه او که زاده سال ۱۹۰۱ در برلین بود، در طی دوران فعالیت‌اش آنقدر فعالیت هنری و حاشیه در زندگی داشت که داستان زندگی‌اش تا دهه‌ها بعد هم می‌تواند دست‌مایه نوشتن کتاب‌های بیوگرافی و یا احیانا فیلم‌های سینمایی باشد.

در دهه‌های ابتدایی قرن بیستم، زمانی که هنوز بیشتر نقش‌های زنان، حتی اگر مایه‌هایی از هنجارشکنی داشت، از نظر پوسته‌ای با هیئتی روتین صورت می‌گرفت. او بود که کت و شلوار به تن کرد و کلاه سیلندر به سر گذاشت و دیدگان را متوجه خود کرد.

او در عین حال که به صورت شفاهی اظهار می‌کرد که حوصله فمینیسم و افکار اینچنینی را ندارد در عمل عصیان‌گری بود که جلوه‌هایی از دیدگاه را به نمایش گذاشت.

زیبایی او در فیلم‌ها اغواگرانه مردها را به زانو درمی‌آورد و در خارج پرده نقره‌ای هم زندگی او حاشیه‌های فراوان داشت. در بین عشاق او نام‌هایی مانند ارنست همینگوی و اریش ماریا رمارک دیده می‌شوند.

مارلین دیتریش

اما در بین همه حاشیه‌ها شاید بازی موش و گربه با دستگاه تبلیغات آلمان نازی و گوبلز، بیشتر از همه او را بر سر زبان‌ها انداخت.

پروپاگاندای نازی می‌خواست ستاره‌هایی پرآوازه در مقابل هالیوود آمریکا داشته باشد و مسلما نمی‌توانست به هیچ عنوان از مارلین چشم بپوشد. اما بعد از مدت زیادی خواهش و تقاضا و وعده از سوی نازی‌ها، سرانجام مارلین آنها را سر کار گذاشت و در اقدامی که بسیاری از آلمانی‌ها از آن حتی بعد از پایان جنگ تعبیر به خیانت کردند، به هالیوود پیوست و بسیار فعالانه از جبهه غرب و ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم حمایت کرد.

گرد پیری سرانجام از میزان فعالیت هنری او کاست و دیگر گریم و تمهیدات جانبی و البسه خاص او نمی‌توانست این پا به سن گذاشتن را مخفی کنند.

بعد از خواندن این پست می‌توانید به یوتیوب سری بزنید. بیشتر فیلم‌های مشهور مارلین دیتریش در یوتیوب قابل دستیابی هستند.

دیتریش که در زمان فعالیت برای خود ابر«مدونا»بود و به تعبیر درست‌تر این مدونا بود که سال‌ها بعد در جنبه‌هایی از او تقلید می‌کرد، در زندگی خصوصی آنقدر حاشیه داشت که وصیت کرده که تا ۲۵ سال بعد از فوت دخترش نامه‌های او به صورت عمومی منتشر نشوند.

نام مارلین دیتریش در کنار ابرستاره‌های زنی مثل گرتا گاربو، زارا لیندر، ماریا ریوا، جون کرافورد، ریتا هیورث، کاترین هپبورن، بت دیوس، آوا گاردنر، لورن باکال، گریس کلی و … می‌درخشد.

نام او یادآور سینمای دوست‌داشتنی سیاه و سفید دهه‌ها قبل است که حتی عصیان‌گری‌هایش هم در موارد زیادی در مقابل روتین‌های بی‌محتوای کنونی، معصومانه می‌نمود!

   
6 نظرات
 1. sohrab می گوید

  آره.امروز لوگوی گوگل کنجکاوم کرده بود.ممنون از مقالتون

 2. هادی مختاری می گوید

  مرحوم آقای بزرگ با مارلین دیتریش آبگوشت بزباش می خورد
  – از دیالوگ های سریال دائی جان ناپلئون

  1. سپنتا می گوید

   ای ول، این دقیقاً همون چیزی بود که با دیدن لوگوی گوگل به ذهنم اومد.
   البته من بیشتر یاد اون جمله در کتاب دایی جان ناپلئون افتادم تا در سریالش

 3. پوری یا می گوید

  درود دکتر عزیز، ممنون اژ مطلب جالبی که تهیه فرمودید

 4. ملک پور می گوید

  خیلی جالب بود واقعا.تشکر از شما

 5. پوریا می گوید

  آره منم دیدم امروز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.