اپلیکیشن‌هایی که هیچ کاری نمی‌کنند ولی ده‌ها هزار بار دانلود شده و به‌روزرسانی می‌شوند!

 • توسط میثاق محمدی‌زاده
 • ۱۲ آذر ۱۳۹۶
 • ۷ دیدگاه

هستی براساس منطق و قاعده مشخصی آفریده شده است اما شاید برخی پدیده‌ها یا مصنوعات بشری را ببینیم که هیچ منطق و قاعده‌ای ندارند و معلوم نیست چرا در این هستی وجود دارند؟

اگر خوب دقت کنیم و به دنیای درون این پدیده‌ها برویم؛ باز هم می‌بینیم برای خودشان منطق و قاعده‌ای دارند و البته دلیلی برای خلق شدن و بودن!

یکی از این پدیده‌ها؛ اپلیکیشن‌هایی هستند که هیچ کاری نمی‌کنند. واقعا هیچ کاری نمی‌کنند و با نصب‌شان روی گوشی موبایل شما؛ هیچ اتفاقی نمی‌افتد و انگار وجود ندارند!

وقتی هم روی آن‌ها کلیک می‌کنید؛ هیچ اتفاقی نمی‌افتد و شاید همین موضوع شما را خوشحال کند و باعث تغییر بزرگی در زندگی شما بشود(کامنت یکی از کاربران اپ nothing)

جالب‌تر اینکه این اپ‌ها هزاران بار در روز دانلود می‌شوند؛ به‌روزرسانی می‌شوند و طرفداران خاص خودشان را دارند. کلی روی آن‌ها نظر و کامنت گذاشته شده است و در اینترنت گروه‌هایی با طرفدارای از چنین اپلیکیشن‌هایی شکل گرفته است.

در ادامه یک نمونه از این اپ‌هایی که کارشان «هیچ‌کاری» است را معرفی می‌کنم:

اپلیکیشن Nothing

روی گوگل‌پلی یک اپلیکیشن به نام Nothing هست که تا کنون بیش از یک میلیون بار دانلود شده و امتیاز ۴.۳ را کسب کرده است. تا کنون، چندین به‌روزرسانی برای این اپلیکیشن عرضه شده و اکنون در نسخه ۱.۶ است.

این برنامه به معنای کامل هیچ‌کاری نمی‌کند. روی گوشی‌تان نصب و اجرا می‌کنید ولی هیچ اتفاقی نمی‌افتد. در اینترنت کلی درباره‌اش مطلب نوشتند و حتا مطالبی با این عنوان یافت می‌شود: «۶ دلیل برای نصب اپلیکیشن Nothing»

برخی از کاربران به شوخی و در حالت رئالیسم‌وار چیزهایی درباره این اپلیکیشن نوشتند. مثلا «قدرتمندترین اپ اندروید است» یا «این اپلیکیشن برایم شادی‌آور است و تصوراتم از زندگی را تغییر داده است» و …

یکی دیگر از کاربران این برنامه نوشته است: «این به تنهایی بزرگ‌ترین برنامه در جهان است. چون غم و اندوه و تنهایی مرا از بین می‌برد.»

چندین اپلیکیشن دیگر هم روی گوگل‌پلی با همین کارکرد عرضه شده است.

نظر شما چیست؟ تمایل دارید یکی از این اپ‌های Nothing را نصب و امتحان کنید؟ دیوانگی است یا حس خوبی به شما می‌دهد که ای کاش دنیا و کارهایش مانند همین اپ‌ها بودند؟

نظرات

 1. یک میلیون دانلود و ۶۰ هزار نظر!

 2. صحیحش اینه: یک میلیون دانلود و ۶۰ هزار نظر!
  اپلیکیشن آی ام ریچ هم همین مضمون رو داشت. البته اون برای پز دادن و به رخ کشیدن ثروت ددی بچه مایه دارا بود!

  This is no game هم قابلیت ورود به این سبک اپلیکیشن ها رو داشت که البته با هوشیاری تیم سازنده ی اپ، به فراتر از یک بازی تبدیل شد!

 3. خوب دلیلش چی می تونه باشه جناب دکتر؟
  شاید در پس پرده دانلود و دریافت پول و استفاده برای کمک های انسان دوستانه و بشر دوستانه است ، همانند اون اهنگ هایی که در اپل جز صدای سکوت چیزی نبود و میلیون ها بار دانلود شده بود. لطفا این جوابیه راتکمیل کنید ،. با سپاس جناب دکتر

 4. در ریاضیات تهی عضو همیشگی همه مجموعه‌هاست. در برنامه‌نویسی عدد صفر شمارش میشه و برای هیچ، حالت null یا None در زبان‌های برنامه‌نویسی پیش‌بینی شده. در فضا عملاً خلا وجود نداره و جایی که ما تصور میکنیم باید خلا باشه میشه ماده یا انرژی پیدا کرد و …
  برای انسان هم مفهوم هیچ معنا نداره و در عمل ذهن انسان قادر به تصور «هیچ» نیست و شاید این اپ به گونه‌ای یک کنایه فلسفی به این موضوع زده باشه.

 5. جدا از دلیل یا دلایل سازنده‌های این اپ فکر می‌کنم لذت‌بخشی آن برای کاربرانش این باشد که میان اقیانوسی از اپ که بشر امروزه را احاطه کرده و انگار زندگی بدون آنها هر روز برای ما سخت‌تر می‌شود یک اپ هم هست که هیچ کاری انجام نمی‌دهد و احساس ضروری بودن نصب و استفاده هم به آدم نمی‌دهد. درست مثل چند لحظه سکوت یا مقداری هیچ کاری نکردن و بیکاری در اوج شلوغی و پرکاری.

 6. به خاطر معرفی این اپلیکیشن فوق‌العاده ازتون ممنونم. زندگی برام بی‌مفهوم شده بود تا قبل از این

 7. همچین هیچی هیچیم نیست
  نظراتش زیاد الکی نبوده
  برای دیدن فیلمی که همه میگن زندگیمو عوض کرد و ازین جور حرفا باید: دوبار انگشت رو به بالا و بعد دو بار به پایین و بعد به چپ و راست و دوباره به چپ و راست بکشید و بعد دکمه b و a و در آخر هم play را بزنید تا به لینک یوتیوب بره
  یه کار دیگه هم میتونید بکنید گوشی رو تکوم بدید

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.