سرویس SMS در آستانه ۲۵ سالگی: نگاهی به فراز و فرود یکی از بزرگ‌‌ترین ابزارهای ارتباطی تاریخ بشر

0

در روز ۳ دسامبر سال ۱۹۹۲ اولین SMS یا پیام متنی موبایل فرستاده شد. یک پیام ساده و دو کلمه‌ای: «Merry Christmas»

اولین پیام SMS (مخفف Short Message Service) را «نویل پاپورات» مهندس ۲۲ ساله طراح نرم‌افزار در شرکت Sema Group فرستاد و یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین روش‌های ارتباطی بشر را کلید زد.

نویل اولین SMS را روی شبکه Vodafone GSM در کشور انگلیس ارسال کرد.

در آن زمان، گوشی‌های موبایل فقط می‌توانستند یک پیام SMS را دریافت کنند و امکان ارسال SMS نداشتند. نویل اولین SMS موبایل را از روی یک کامپیوتر برای موبایل Orbitel 901 مدیر ودافون فرستاد.

یک سال بعد، اولین سرویس تجاری SMS در کشور فلاند راه‌اندازی شد. نوکیا اولین شرکتی بود که گوشی‌های موبایل با قابلیت ارسال SMS روانه بازار کرد.

اما تاریخچه SMS به خیلی سال پیش از ۱۹۹۲ برمی‌گردد. سال‌های متمادی شرکت‌های مختلف در حال توسعه آن بودند. در سال ۱۹۸۴، دو نفر به نام‌های Friedhelm Hillebrand و Bernard Ghillebaert در شرکت GSM به فکر ارسال پیام متنی روی موبایل افتادند.

اوج‌گیری محبوبیت SMS

در مسیر توسعه فناوری SMS؛ مهندس فلاندی به نام Matti Makkonen نیز نقش بسیار پررنگ و تاثیرگذاری دارد. در بسیاری از کتاب‌ها و منابع از او به عنوان مخترع سرویس SMS یاد می‌شود.

شاید امروزه تصور نداشتن سرویس SMS یا عدم استفاده از آن غیرممکن باشد اما در سال‌های ابتدایی عرضه این سرویس، متقاضی زیادی نداشته و رشد آن بسیار کند بوده است. در سال ۱۹۹۵، مشترکان شبکه GSM تنها ۰.۴ پیام در هر ماه ارسال می‌کردند.

مشکل بزرگ SMS این بوده که مشترکان انگلیسی فقط می‌توانستند یک پیام SMS را برای فرد دیگری در همان شبکه ارسال کنند. این محدودیت تا سال ۱۹۹۹ ادامه داشت. چند سال دیگر طول کشید تا انقلاب SMS به ایالات متحده برسد.

در آن زمان؛ سرویس‌های پیام‌رسان فوری مبتنی بر کامپیوترهای شخصی و اینترنت بسیار طرفدار داشتند. به همین دلیل؛ اپراتورهای موبایل امریکایی برای یک پیام SMS هزینه بیشتری نسبت به مکالمه دریافت می‌کردند.

سرویس SMS در سال ۲۰۱۲ بالاترین سطح استفاده را در سراسر جهان داشت. اما با ورود نرم‌افزارهایی مانند واتساپ و iMessage شاهد افول این سرویس پس از ۲۰۱۲ بودیم و امروزه دیگر نرم‌افزارهای پیام‌رسان بیشتر از SMS استفاده می‌شوند.

سال گذشته؛ مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک گفت پیام‌های ارسال شده در مسنجر فیسبوک سه برابر کل پیام‌های SMS روی شبکه‌های موبایل دنیا است: ۶۰ میلیارد در مقابل ۲۰ میلیارد.

به نظر می‌رسد در آینده هنوز هم این فاصله بیشتر خواهد شد. روزی که نویل اولین SMS را از یک کامپیوتر برای یک گوشی موبایل ارسال کرد؛ نمی‌دانست چه اتفاق بزرگی را رقم می‌زند و برای چندین سال مهم‌ترین ابزار ارتباطی بشر خواهد بود.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.