تولید انبوه حسگرهای اثرانگشت یکپارچه با صفحه‌نمایش برای اسمارت‌فون‌های رده بالای سال ۲۰۱۸

0

به نظر می‌رسد سرانجام فناوری یکپارچه‌سازی حسگرهای اثرانگشت با صفحه‌نمایش در سال ۲۰۱۸ به طور عملی پیاده‌سازی می‌شود.

در یکی دو سال اخیر شایعات زیادی درباره اسمارت‌فون‌های رده بالای مجهز به حسگرهای اثرانگشت پکپارچه با صفحه‌نمایش شنیده شد ولی هیچ‌کدام عملیاتی نشده است.

اکنون؛ هفته گذشته شرکت Synaptics که مسئول رسیدگی به مسایل ورودی لمسی میلیون‌ها دستگاه‌ موبایل و لپ‌تاپ است و محصولات ترک‌پد و صفحه‌نمایش لمسی آن به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود؛ اعلام کرد موفق به تولید انبوه حسگرهای اثرانگشت نوری برای قرارگیری زیر نمایشگرها شده است.

این حسگرها به نام FS9500 Clear ID برای استفاده در اسمارت‌فون‌های بدون حاشیه طراحی و تولید شدند. این حسگرها عملکردی مانند کلید هوم در سری گوشی‌های گلکسی اس قبل از گلکسی اس ۸ و آیفون‌های قبلی اپل قبل از آیفون X دارند.

بسیار جذاب و هیجان‌انگیز خواهد بود که شما با فشار دادن به صفحه‌نمایش یک اسمارت‌فون بتوانید اثر انگشت‌تان را وارد سیستم کرده و گوشی را آنلاک یا یک پرداخت‌های الکترونیکی انجام دهید.

شرکت سیناپتیکس دقیقا یک سال پیش اولین سری از حسگرهای نوری FS9100 را معرفی کرد. در آن زمان، این حسگرها بیشتر یک محصول مفهومی برای نمایش پیشرفته‌های فناوری و آینده‌نگرانه بودند و روی هیچ اسمارت‌فون یا دستگاه دیگری نصب نشدند.

هیجان‌انگیز با کارایی بالا

حسگرهای FS9500 Clear ID همان عملکرد و سرعت حسگرهای اثرانگشت قبلی استفاده شده روی اسمارت‌فون‌ها را دارند. این حسگر زیر صفحه‌نمایش قرار می‌گیرد و دیگر یک جای فیزیکی اختصاصی برای خودش نیاز ندارد. این حسگرها در شرایطی که انگشت کاربران خیس، خشک و سرد باشد نیز به خوبی عمل می‌کند.

کاربران می‌توانند این نوع حسگر اثرانگشت را به اختیار خود خاموش یا روشن کنند. از سیستم رمزنگاری AES استفاده می‌کنند و امکانات امنیتی گسترده‌ای برای تولیدکنندگان گوشی فراهم شده است.

شرکت سیناپتیکس می‌گوید شرکت‌های تولیدکننده اسمارت‌فون تمایل زیادی دارند مدل‌هایی با «نمایشگرهای اینفینیتی OLED و بدون حاشیه» وارد بازار کنند. حسگرهای اثرانگشت یکپارچه با صفحه‌نمایش به راحتی این امکان را فراهم می‌کند.

بنابراین؛ به نظر می‌رسد در سال ۲۰۱۸ به طور واقعی شاهد اسمارت‌فون‌هایی مجهز به این حسگرها خواهیم بود ولی اولین گوشی‌های رده بالای بازار با این فناوری کدام‌ها هستند؟

برخی شایعات می‌گویند که گوشی گلکسی اس ۹ سامسونگ از چنین فناوری بهره می‌گیرد. شرکت شیائومی نیز یکی دیگر از خریداران حسگرهای اثر انگشت جدید شرکت سیناپتیکس است و شاید در جدیدترین مدل گوشی سری می میکس خود شاهدش باشیم.

شرکت سیناپتیکس می‌گوید با ۵ تولیدکننده بزرگ بازار برای فروش حسگرهای اثر انگشت جدید وارد مذاکره و قرارداده شده است. این فناوری به یک رویکرد اصلی اسمارت‌فون‌های اندرویدی در سال ۲۰۱۸ تبدیل خواهد شد و در انتهای این سال شاید دیگر حسگرهای اثرانگشت فیزیکی مجزای در اسمارت‌فون‌ها جایی نداشته باشند!

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.