نه اپل، نه سامسونگ! حسگر اثر انگشت یکپارچه با صفحه‌نمایش برای اولین بار در اسمارت‌فون Vivo دیده خواهد شد

0

چند روز پیش خبر دادیم که حتما در سال ۲۰۱۸ شاهد چندین مدل اسمارت‌فون مجهز به فناوری و حسگر اثر انگشت یکپارچه با صفحه‌نمایش خواهیم بود.

چون شرکت Synaptics خبر از تولید انبوه حسگرهای Clear ID FS9500 و مذاکره با چندین تولیدکننده گوشی تلفن همراه داده بود. این حسگرها در زیر نمایشگر قرار گرفته و دیگر فضای فیزیکی مجزایی روی اسمارت‌فون‌ها اشغال نخواهند کرد. کاربران با فشردن صفحه‌نمایش می‌توانند اثر انگشت را ثبت و احرازهویت کنند.

بسیاری از سایت‌ها حدس می‌زدند یک گوشی از سری می میکس شیائومی یا گلکسی اس ۹ سامسونگ؛ اولین اسمارت‌فون مجهز به این فناوری در دنیا خواهند بود و هیچ‌کس روی برند Vivo حساب باز نکرده بود.

پاتریک مورهید، تحلیل‌گر ارشد سایت فوربس با انتشار تصاویری از قطعات گوشی Vivo روی توییتر خود؛ خبر داد که این شرکت اولین اسمارت‌فون مجهز به حسگرهای اثرانگشت یکپارچه با صفحه‌نمایش را در سال ۲۰۱۸ عرضه خواهد کرد.

مورهید در تصاویر نشان می‌دهد که روی گوشی Vivo از حسگرهای Clear ID FS9500 شرکت سیناپتیکس استفاده شده است.

سریع و ساده

تحلیلگر فوربس می‌گوید این حسگر «سریع و ساده» است. شرکت سیناپتیکس نیز ادعا کرده بود سرعت عمل این حسگر دو برابر سرعت سیستم تشخیص چهره سه بعدی اپل در آیفون X است. البته؛ در عمل خیلی سخت به نظر می‌رسد این ادعا درست باشد چون هر کدام از این سیستم‌ها روی گوشی‌های مختلف و با شرایط مختلفی ارزیابی می‌شوند.

استفاده از حسگرهای اثر انگشت زیر صفحه‌نمایش؛ رویکرد و راهکار جدیدی برای استفاده از سنسورهای بیومتریک روی اسمارت‌فون‌های بدون حاشیه است. در حالی که تصور می‌شد اولین حسگرها را شرکت کوالکام می‌دهد؛ پیش‌دستی شرکت سیناپتیکس باعث شوکه‌ای به بازار شده است. اکنون؛ استفاده شرکت‌هایی مانند Vivo از این حسگرها به معنی پشت کردن به کوالکام است.

شرکت Vivo در اوایل سال ۲۰۱۷ یک صفحه‌نمایش مجهز به حسگر اثر انگشت کوالکام به طور مفهومی رونمایی کرده بود ولی می‌گوید این حسگر کند عمل می‌کند.

شاید هیچ‌کس تصور نمی‌کند شرکت Vivo اولین گوشی مجهز به حسگرهای اثر انگشت جدید را عرضه کند ولی نباید از فروش و بازار بزرگ این شرکت در جهان غافل بود. Vivo در گزارش سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ موسسه تحقیقات بازار IDC از فروش موبایل، در رتبه پنجم جهان قرار دارد. این شرکت در سه ماهه دوم نیز در رتبه ششمین شرکت پرفروش موبایل دنیا قرار گرفته است.

طبق اخبار و تصاویری که از سامسونگ گلکسی اس ۹ و ۹ پلاس منتشر شده است؛ تقریبا مطمئن شدیم که این گوشی‌ها از چنین حسگرهایی بهره نمی‌برند ولی احتمالا باید منتظر گلکسی نوت ۹ با حسگرهای اثرانگشت مدرن بود.

در سال ۲۰۱۸؛ چندین برند معروف اسمارت‌فون‌هایی با حسگرهای اثر انگشت نسل جدید روانه بازار می‌کنند. Vivo اولین نامی در این فهرست است ولی مطمئنا آخرین نام نیست!

منبع: + و +


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.