گوگل پیکسل ۶ با حسگر اثر انگشت زیر صفحه‌نمایش در اندروید ۱۲ عرضه می‌شود

فعلا گوگل این فناوری را فقط برای گوشی‌های خودش توسعه می‌دهد

0

همیشه سیستم‌عامل اندروید با روندها و پیشرفت‌های امنیت بیومتریک همگام نبوده است. همچنان، حسگر اثر انگشت در پنل پشتی گوشی یا زیر کلید پاور، قوی‌ترین سیستم امنیتی بیومتریکی است که توسط اندروید پشتیبانی می‌شود.

سیستم تشخیص چهره اولین بار در دو سال پیش و گوشی پیکسل ۴ گوگل خودنمایی کرد ولی در همان محصول خام و اولیه خود باقی ماند و شاهد هیچ‌گونه پیشرفتی در آن نبودیم.

اکنون، به نظر می‌رسد گوگل سرانجام فناوری اسکن اثر انگشت در زیر صفحه‌نمایش را می‌خواهد به اندروید ۱۲ اضافه کند. اما شاید این فناوری فقط منحصرا برای گوشی گوگل پیکسل ۶ خود این شرکت باشد.

شاید با شنیدن خبر بالا، تعجب کرده باشید؛ چون هم‌اکنون گوشی‌های اندرویدی زیادی با اسکنر اثر انگشت زیر صفحه‌نمایش در بازار به فروش برسد. نکته اینجا است که اندروید خالص عرضه شده توسط گوگل هنوز از این فناوری پشتیبانی نکرده است و شرکت‌های دیگر با سفارشی‌سازی اندروید و اجرای کدهای خود روی رام‌های سفارشی پروژه منبع‌باز اندروید یا AOSP موفق شدند قابلیت پشتیبانی از حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر را استفاده کنند.

فعلا فقط برای پیکسل ۶

آخرین پیش‌نمایش توسعه‌دهنده اندروید ۱۲ از یک ویژگی به نام Udfps سود می‌برد که مخفف و خلاصه شده Under-display fingerprint scanner یا همان اسکنر اثر انگشت زی نمایشگر است. به نظر می‌رسد گوگل می‌خواهد این ویژگی را به نسخه جدید اندروید اصلی اضافه کند ولی در اولین نسخه بتای توسعه‌دهنده مشخص نبود که اختصاصا برای گوشی پیکسل ۶ است یا به طور کلی به اندروید اضافه می‌شود و در دسترس همگان قرار می‌گیرد.

اکنون، با وجود DP2، منبع XDA تاکید دارد این ویژگی جایگزین «com.google.android.systemui» شده است؛ یعنی به طور اختصاصی برای گوگل پیکسل ۶ توسعه داده می‌شود.

اگرچه اندروید در برخی ویژگی‌ها جلوتر از iOS اپل است ولی در سیستم‌های امنیتی بیومتریک چندین سال عقب‌تر است. سیستم تشخیص چهره گوگل روی پیکسل ۴ بسیار ضعیف است و عملا نمی‌شود از آن استفاده کرد؛ به‌ویژه در یک سال اخیر که همه روی چهره خود یک ماسک زدند. سیستم حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر آن هم که توسط شرکت‌های دیگری مانند سامسونگ، هواوی، شیائومی و وان‌پلاس پیاده‌سازی شد؛ کند بوده و عملکرد رضایت‌بخشی ندارد.

به هر حال، افزوده شدن رسمی حسگر اثر انگشت زیر صفحه‌نمایش به اندروید اصلی، این نوید را می‌دهد که به‌زودی سایر شرکت‌های OEM هم بتوانند از این ویژگی استفاده کنند.

منبع slashgear
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.