یک برنامه واقعیت مجازی امکان سفر به سال ۱۵۰ میلادی و بازدید از سالن تئاتر باستانی پافوس را فراهم می‌کند

0

به لطف یک اپلیکیشن واقعیت مجازی می‌توانید به کشور قبرس باستانی در سال ۱۵۰ میلادی سفر کتید.

اپلیکیشن Paphos Theatre in VR حاصل تلاش‌ها و حفاری‌های ۲۰ ساله باستان‌شناسان دانشگاه سیدنی است. این اپلیکیشن به شما اجازه می‌دهد در سالن تئاتر Nea Paphos در سال ۱۵۰ پس از میلاد گشت‌زنی کنید.

نئوپافوس در دوران باستان، پایتخت کشور قبرس بوده است. این شهر باستانی در ساحل ترکیه و در حد فاصله سال‌های ۳۰۰ سال قبل از میلاد تا ۴۰۰ پس از میلاد وجود داشته است تا اینکه زلزله در سال ۳۶۵ میلادی همه‌چیز را از بین می‌برد.

بازدید از معماری ۲ هزار ساله

باستان‌شناسان دانشگاه سیدنی به کمک شرکت فناوری‌های دیجیتالی Lithodomos در ملبورن؛ یک تجربه ۳۶۰ درجه برای مشاهده سالن تئاتر باستانی و معروف Nea Paphos را در یک اپلیکیشن واقعیت مجازی فراهم کرده‌اند.

این سالن تئاتر در آن دوران ظرفیتی ۸۵۰۰ نفری داشته و از یک راس آن تا راس بعدی فاصله‌ای صد متری وجود داشته است. این سالن از معماری مدیترانه‌ای آن دوران و برگرفته از نمادهای رومی، مجسمه‌های پادشاهان و ستون‌های با سنگ مرمر ساخته شده است.

محققان باستان‌شناسی دانشگاه سیدنی به رهبری دکتر کریگ بارکر، بیش از دو دهه است در محل شهر باستانی پافوس مشغول حفاری هستند و چندین بخش این شهر باستانی مانند سالن تئاتر، دانشگاه، برخی جاده‌های منتهی به کشور روم و چشمه‌های آب را از دل خاک بیرون آورده‌اند.

این گروه باستان‌شناسی با همکاری دولت قبرس در حال برگزاری تورهای آموزشی برای دانشجویان و دانش‌اموزان مدارس هستند تا از نزدیک آثار این شهر باستانی را مشاهده کنند و بعد با هدست‌های واقعیت مجازی و اپلیکیشن Paphos Theatre in VR بتوانند در سالن تئاتر آن به گشت‌وگذار بپردازند.

دکتر کریگ بارکر می‌گوید با کمک فناوری‌های جدید توانستیم یک سالن با قدمت ۲ هزار ساله را بازسازی کنیم تا علاقه‌مندان بتوانند به طور عینی‌تری با معماری و آثار باستانی آشنا شوند.

اپلیکیشن Paphos Theatre in VR را برای اندروید از روی گوگل‌پلی و برای iOS از روی اپ‌استور دانلود کنید.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.