گوگل امکان بازدید مجازی از مدل‌های سه‌بعدی بناهای تاریخی جهان را فراهم کرد

0

همه می‌دانیم که بناهای تاریخی و قدیمی در سراسر جهان با تهدید نابودی روبرو هستند. جنگ، بلایای طبیعی و گردشگری می‌تواند اماکن تاریخی و معروف را از بین ببرد.

بنیاد غیرانتفاعی CyArk با رهبری Ben Kacyra سعی کردند بناهای تاریخی معروف جهان در ۱۸ کشور را اسکن و دیجیتالی کنند تا به نوعی آرشیو شوند و اگر زمانی بنای اصلی از بین رفت؛ اسنادش موجود باشد.

تیم CyArk با با انوع روش‌ها مانند اسکن لیزری، فتوگرامتری، تصویربرداری معمولی یا با پهپاد و اسکن نوری توانستند مدل‌هایی مجازی و سه‌بعدی از این بناها بسازند.

این تلاش‌ها ادامه دارد و در حالی که تیم CyArk توانسته از بسیاری بناهای تاریخی مانند معبد آناندا در میانمار، کاخ اعظم سوریه، اثر باستانی چیچن ایتزا مربوط به تمدن مایا در مکزیک و بسیاری آثار باستانی دیگر عکس‌برداری و مدل‌سازی کند؛ ولی هنوز بناهای زیادی باقی ماندند که باید دیجیتالی شوند.

پلتفرم Arts & Culture

گوگل نیز با همکاری موسسه CyArk، امکان دسترسی به نسخه‌های سه‌بعدی بناهای باستانی آماده شده را از طریق پلتفرم Arts & Culture خود فراهم کرده است. کاربران می‌توانند این مدل‌های سه‌بعدی بناها را به طور مجازی و از طریق کامپیوتر، اسمارت‌فون یا هدست‌های واقعیت مجازی بازدید کنند و در آن‌ها به گشت‌وگذار بپردازند.

فعالیت شرکت CyArk در دیجیتالی کردن آثار باستانی جهانی؛ علاوه بر فراهم کردن امکان بازدید مجازی سه‌بعدی این بناها؛ می‌تواند در مرمت و بازسازی‌شان بسیار مورد استفاده قرار گیرد.

در سال ۲۰۱۶ و طی یک زلزله مهیب، بخشی از معبد آناندا در میانمار تخریب شد ولی چون پیش از آن، تیم CyArk توانسته بود مدل سه‌بعدی و کاملی از این معبد تاریخی تهیه کند؛ اکنون بازسازی آن از روی این مدل‌ها به سادگی قابل انجام است.

دادهای جمع‌آوری شده توسط CyArk بسیار ارزشمند بوده و می‌تواند برای نسل‌های آینده هم باقی بماند.

در زمان نوشتن این مطلب، از طریق پلتفرم Arts & Culture گوگل می‌توانید ۲۵ بنای تاریخی و باستانی جهانی را در ۱۸ کشور مختلف دنیا بازدید کنید. به علاوه، این ابزار به شما امکان دسترسی به داده‌های جمع‌آوری شده توسط CyArk را می‌دهد.

برای مشاهده این بناها وارد این سایت شوید و برای دسترسی یا دانلود این اطلاعات می‌توانید از این فرم تماس و درخواست استفاده کنید.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.