امکان ساخت تصاویر سه بعدی و ۳۶۰ درجه هولوگرامی از انسان‌ها فراهم شد

0

دانشمندان یک گام دیگر به تبدیل داستان‌های علمی تخیلی به واقعیت نزدیک شدند.

سیستم نمایش سه بعدی ساخته شده توسط دانشمندان کانادایی، قابلیت تبدیل یک تصویر تمام اندازه و ۳۶۰ درجه از انسان به هولوگرام بدون نیاز به هیچ‌گونه هدست یا آیینه‌های با حرکت سریع شدند.

این فناوری آینده‌ می‌تواند دروان جدیدی از عصر تله‌پرزنت واقع‌گرایانه را رقم بزند. دورانی که مردم می‌توانند با یک نسخه مجازی از خودشان در جلسات، کنفرانس‌ها و مراسم‌هایی آن سوی دنیا شرکت کنند.

در فناوری جدید دانشمندان کانادایی، تصویر سه بعدی واقعی از یک انسان روی صفحه‌نمایشی استوانه‌ای انداخته می‌شود که از زاویه‌های مختلفی توسط مردم قابل مشاهده است. هر فردی به نسبت زاویه‌ای که با این صفحه‌نمایش دارد و همین‌طور نزدیکی و دوری فاصله‌اش با تصویر، می‌تواند تصویر سه بعدی فرد را به یک شکل مشاهده کند.

این صفحه‌نمایش هنوز کامل نشده و تصاویر بسیار واضح و با کیفیت نیستند. انسان احساس می‌کند درون یک سیلندر شفاف ایستاده است.

این سیستم نمایش هولوگرامی به نام «TeleHuman 2» از سه دوربین برجسته‌بینی «Stereoscopy» استفاده می‌کند که اطلاعات مربوط به شکل فیزیکی انسان را پردازش و رکورد می‌کنند. یک دوربین بخش جلویی، یک دوربین بخش عقبی و دوربین دیگر کناره‌ها را نشان می‌دهند.

اطلاعات این دروبین‌ها یا همان شکل سه بعدی انسان از طریق اینترنت یا شبکه برای یک صفحه‌نمایش سیلندری ۶ فوتی عمودی (تقریبا ۱۸۰ سانتی‌متر) ارسال می‌شوند تا به نمایش درآیند. این صفحه‌نمایش که به نام telepod شناخته می‌شود؛ تصویری مجازی ولی سه بعدی و ۳۶۰ درجه از انسان واقعی را نشان می‌دهد.

جهش بزرگی در هولوگرام سه بعدی

محققان سال‌های طولانی است دارند روی تصاویر سه بعدی هولوگرامی انسان کار می‌کنند. چیزی شبیه به آن‌چه که در فیلم‌های علمی تخیلی مانند جنگ ستارگان شاهدش بودیم.

نمایش این تصاویر در ابعاد و شکل واقعی باورپذیر بسیار سخت است چون این تصویر باید روی سطحی نمایش داده شود و نمی‌تواند در هوا معلق باشد و فقط یک لایه نازک یک بعدی از انسان دیده شود.

برخی از دانشمندان با کنترل ذرات کوچک نوری در هوا سعی کردند تصاویر سه بعدی هولوگرامی بسازند که تا حدودی موفق بودند. رویکرد دیگر، استفاده از آیینه‌هایی با سرعت چرخش بالا برای آشکارسازی نور بوده است.

برخی سیستم‌های واقعیت مجازی هم می‌توانند تصاویر سه بعدی بسازند اما برای دیدنشان نیاز به هدست‌های واقعیت مجازی هست.

اما سیستم جدید «TeleHuman 2» یک فناوری کاملا پیشرفته و نوین در این زمینه است. این سیستم سعی می‌کند با استفاده از یک صفحه‌نمایش انعکاسی خاص و بیش از ۴۰ پروژکتور، یک تصویر سه بعدی از هر زاویه‌ای را خلق کند.

با توجه به نیاز سیستم «TeleHuman 2» به اتصالات اینترنت پرسرعت؛ احتمال می‌رود این فناوری ابتدا در تله‌کنفرانس‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. پهنای‌باندی که دو دستگاه سه بعدی «telehumans» نیاز دارند نزدیک به ۶ برابر پهنای‌باندی است که تماس‌های ویدیویی دو بعدی مصرف می‌کنند.

صفحه‌نمایش‌های استوانه‌ای و سیستم «TeleHuman 2» می‌توانند در اتاق جلسات، سالن‌های ویدیوکنفرانس، همایش‌ها و مکان‌های عمومی استفاده شوند تا افرادی از راه دور به صورت مجازی و سه‌بعدی حضور داشته باشند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.