دانشمندان با واقعیت مجازی و میکروسکوپی به درون سلول‌های بیمار نفوذ کردند تا تصاویری سه بعدی و ۳۶۰ درجه‌ای ببینند

0

شما با تصاویر ۲ بعدی فقط می‌توانید اطلاعات کلی درباره یک بیماری و سلول‌های درگیر با آن به دست بیاورید اما فناوری میکروسکوپی سه بعدی می‌تواند اطلاعات فراوان بیشتری در اختیارتان قرار دهد که در حالت عادی به دشواری تولید می‌شوند.

تیم تحقیقاتی متشکل از دانشگاه کارنگی ملیون و ویرجینیا میسون می‌خواهند پا را فراتر از مرزهای دانش بگذارند و به درون سلول‌ها نفوذ کنند و با وضعیت آن‌ها را ببینند.

آن‌ها با ترکیب فناوری واقعیت مجازی (VR) با میکروسکپی سه بعدی می‌خواهند در سلول‌ها حرکت کرده و اطلاعات بیشتری برای تشخیص بیماری یا درمان آن و تعینن پیشرفت‌اش در بیمار تولید کنند.

در این روش، با استفاده از محلول‌های شیمیانیی و روش‌های اندازه‌گیری درون سلولی سعی می‌کنند یک نمونه سلول بیمار را ۱۰۰ بار بزرگ‌تر کنند تا بشود درون، ساختار و ترکیبات آن را بررسی و در پروسه‌ای پیچیده یک سری اطلاعات دو بعدی استخراج کنند.

تبلیغ: رایگان: تست MBTI + تفسیر ویدیویی تیپ شخصیت و سازگاری شغلی

هنگامی که از درون یک سلول تصویربرداری می‌شود؛ با استفاده از یک تکنیک سفارشی شده می‌توان اطلاعات دو بعدی را به محیط‌های سه بعدی انتقال داد. در اینجا، واقعیت مجازی به کمک حوزه پزشکی می‌آید تا تصاویر دو بعدی میکروسکپی به صورت سه بعدی مشاهده شوند.

این تصاویر ۳۶۰ درجه‌ای هستند تا پزشکان و دانشمندان بتوانند تمام محیط سلول، بافت‌ها و پروتئیپن‌ها را مشاهده کنند.

حمایت بنیاد بیل و ملیندا گیتس از پروژه

این رویکرد و ابداع برای حوزه پزشکی حیاتی است. تیم تحقیقاتی این دو دانشگاه بسیار امیدوار هستند که ابزار جدید ExMicroVR بتواند به درک بهتر و بیشتری از بیماری‌ها منجر شود تا درمان‌های موثرتری صورت گیرد.

یکی دیگر از اهداف این تیم، توسعه ابزاری است که برای همه پزشکان و کشورهای عضو در دسترس باشد و نیازی به هزینه گزاف یا خرید میکروسکوپ‌های پیشرفته نداشته باشند.

این تحقیق در دو مرحله موفق شده سرمایه‌ای ۲۰۰ هزار دلاری از بنیاد Grand Challenges دریافت کند. این بنیاد وابسته با موسسه خیر بیل و ملیندا گیتس است و به طور اختصاصی درمان بیماری‌های عفونی و خود ایمنی را دنبال می‌کند.

منبع


 
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.