امکان جست‌وجوی بصری با گوگل لنز در دستگاه‌های iOS فراهم شد

0

پس از اینکه جست‌وجوی گوگل لنز به آرامی وارد دستگاه‌های اندرویدی شد؛ حالا خبر رسیده این قابلیت مبتنی بر هوش مصنوعی از هفته آینده در دستگاه‌های iOS قابل استفاده است.

کاربران دستگاه‌های آیفون و آیپد می‌توانند در اپلیکیشن گوگل فوتوز (Google Photos) از قابلیت جست‌وجوی بصری استفاده کنند.

البته، اگر اپلیکیشن گوگل لنز را به طور مستقیم نصب کرده باشید؛ کافی است روی آیکون آن ضربه زده و دوربین گوشی را مقابل سوژه‌ای که باید جست‌وجو شود؛ قرار دهید.

خود برنامه به طور خودکار نتایج جست‌وجوی پیشنهاد را به شما نشان خواهد داد.

بنابراین؛ این کاربران می‌توانند بخشی از یک عکس را انتخاب کرده و با استفاده از گوگل لنز و دستیار صوتی این شرکت، یعنی گوگل اسیستنت آن سوژه  را شناسایی کنند.

مثلا می‌توانید یک سگ، کافی‌شاپ، رستوان، گیاه و هر چیز دیگری را با گوگل لنز شناسایی کنید. قابلیت جست‌وجوی بصری مبتنی بر گوگل اسیستنت در گردش‌گری‌ها و طبیعت‌گردی‌ها بسیار مفید و کاربردی است.

رقابت گوگل لنز و اپل فوتوز

گوگل این قابلیت را اولین بار در مراسم Google I/O سال ۲۰۱۷ رونمایی کرده ولی ابتدا برای اسمارت‌فون‌های پیکسل خود این شرکت فعال شد و بعد به تدریج در گوشی‌های اندرویدی قابل استفاده بود.

در بیانیه گوگل آمده، همزمان با دسترسی به جست‌وجوی بصری گوگل لنز در iOS، چندین قابلیت و به‌روزرسانی نیز به اپلیکیشن گوگل فوتوز افزوده می‌شود.

پشتیبانی از زبان‌های بیشتر از جمله اسپانیایی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و غیره به همراه روش‌های جدیدی برای جست‌وجو تصاویر براساس استایل و سبک آن‌ها دو ویژگی مهم و جدید گوگل فوتوز خواهند بود.

لازم به ذکر است که خود شرکت اپل قابلیت جست‌وجوی مبتنی بر تصاویر را در سیری ارایه کرده است و برخی از ویژگی‌های آن بسیار شبیه به گوگل لنز هستند.

هر دو نسخه اپلیکیشن Photos اپل در iOS و macOS از فناوری تشخیص سوژه بهره برده و می‌توانند یک مکان خاص، افراد خاص و حتی افراد و مکان‌هایی که قبلا توسط کاربر شناسایی نشدند را شناسایی کنند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.