به‌روزرسانی اخیر الگوریتم‌های جست‌وجوی گوگل باعث افت شدید ترافیک سایت‌های معتبری شده است

0

گوگل در ماه ژوئن برای چندمین بار الگوریتم‌های موتور جست‌وجوی خود را به‌روزرسانی کرد.

این به‌روزرسانی که با نام June Core Algorithm Update شناخته می‌شود؛ بیشتر روی شاخص‌هایی مانند خبرگی، اعتبار و اعتماد (E-A-T) وب‌سایت‌ها تمرکز دارد و براین‌اساس آن‌ها را رتبه‌بندی می‌کند.

همین موضوع باعث شده برخی از سایت‌های معروف و دارای ترافیک بالا در گوگل، سریعا با افت رتبه مواجه شده و ترافیک جست‌وجوی گوگل آن‌ها کاهش بسیار شدیدی داشته باشد.

برای مثال، سایت معروف دیلی میل (The Daily Mail) انگلیس با ۵۰ درصد افت ترافیک جست‌وجوهای گوگل پس از به‌روزرسانی June Core Algorithm Update روبرو شده است.

تبلیغ: رایگان: تست MBTI + تفسیر ویدیویی تیپ شخصیت و سازگاری شغلی

سایت جدید CCN.com با موضوع بیت‌کوین نیز گزارش داده پس از این به‌روزرسانی می‌خواهد به طور موقت با وب خداحافظی کند. ترافیک گوگل این وب‌سایت پس از به‌روزرسانی ۳ ژوئن ۲۰۱۹ هسته مرکزی موتور جست‌وجوی گوگل با ۷۱ درصد کاهش روبرو شده است.

سایت CCN.com به تازگی راه‌اندازی شده و توانسته بود سریعا برای خود رتبه و ترافیک بالایی به دست بیاورد. براساس گزارش سایت searchenginejournal، ترافیک این سایت بیت‌کوین در روز بیش از ۹۰ درصد افت کرده است.

مدیر سایت CCN.com اعلام کرده است این دامنه را موقتا پارک و سراغ رفع اشکالاتی می‌رود که گوگل به آن‌ها گزارش داده است.

البته، مدیران سایت CCN.com اعتقاد دارند الگوریتم‌های جدید گوگل دارای اشکالاتی هستند و در احرازهویت و رتبه‌بندی سایت‌ها خطا می‌کنند. مثلا، سایت معتبر CoinDesk که جزو بهترین سایت‌های خبری در حوزه زنجیره بلوکی (Blockchain) است هم ۳۴.۶ درصد افت ترافیک پیدا کرده است.

چرا ترافیک گوگل این سایت‌ها کاهش شدیدی داشته است؟

سوال مهمی که مطرح می‌شود؛ علت کاهش ترافیک ۵۰ و ۷۱ درصد سایت‌هایی مانند دیلی‌میل و سی‌سی‌ان است.

مضاف بر اینکه بدانیم این کاهش ترافیک جست‌وجو فقط برای سایت‌های انگلیسی زبان نبوده و برخی از سایت‌های ایرانی دارای رتبه‌های بالا هم با افت محسوس ترافیک ورودی از سوی گوگل روبرو شدند.

گوگل در مستندات به‌روزرسانی June Core Algorithm Update خود به مسئله E-A-T اشاره کرده است و البته تمام تغییرات الگوریتم‌های جدید متوجه این مسئله نیست.

E-A-T یا expertise-authoritativeness-trustworthiness به دنبال ارزیابی صحت و سقم اطلاعات و اخبار منتشر شده روی وب‌سایت‌ها، اعتبار آن‌ها از نظر اخبار فیک و جعلی و قابلیت اعتماد به آن‌ها است.

سایت MediaBiasFactCheck.com که برای بررسی و شناسایی اخبار جعلی استفاده می‌شود؛ وضعیت سایت دیلی‌میل را از نظر انتشار اخبار مورد موثق و قابل اعتماد مناسب گزارش نمی‌دهد.

این سایت دارای برخی لینک‌ها و منابع ورودی است که چندان معتبر و سالم نیستند و بیشتر گمراه‌کننده هستند.

در حقیقت، گوگل می‌خواهد سایت‌های اصلی منتشرکننده اخبار و سایت‌هایی که اخبار و محتوای سالم و غیر جعلی را منتشر می‌کنند؛ در رتبه‌های بالاتری قرار دهد و ترافیک جست‌وجوهای کاربران را به سوی آن‌ها روانه کند.

سایت‌هایی که بیشتر اخبار نامعتبر، کذب، گمراه‌کننده و کپی شده از سایت‌های دیگر را منتشر می‌کنند یا اینکه محتوای آن‌ها برای کاربران مفید ارزیابی نشده است؛ در سیستم جدید الگوریتم‌های گوگل با کاهش ترافیک و رتبه روبرو می‌شوند.

منبع


 
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.