علی‌بابا می‌خواهد با هوش مصنوعی و کامپیوترهای «ابری» ترافیک شهرها را کاهش دهد

0

علی‌بابا، بزرگ‌ترین خرده‌فروشی آنلاین چینی، می‌خواهد از قدرت محاسبات ابری برای کمک به ترافیک شهرها استفاده کند.

شرکت AliCloud که یکی از شرکت‌های تابعه و وابسته به علی‌بابا است؛ اعلام کرده با استفاده از هوش مصنوعی و محاسبات ابری ترافیک شهر کوالالامپور مالزی را کاهش می‌دهد.

این شرکت در سال ۲۰۱۶، سیستم مدیریت ترافیک City Brain خود را در شهر هانگژو چین مستقر کرده است و تجربه دست و پینجه نرم کردن با ترافیک شهری را دارد.

پس از نصب سیستم City Brain در شهر هانگژو که دفتر اصلی علی‌بابا هم آن‌جا مستقر است؛ میانگین سرعت ترافیک ۱۵ درصد افزایش یافت و تخلف‌های ترافیکی با دقت ۹۲ درصد گزارش شدند.

سیستم City Brain می‌تواند ترافیک را به طور زنده پیش‌بینی کند و جریان‌های ترافیکی را بهبود ببخشد. به علاوه، این سیستم می‌تواند حوادث ترافیکی را با استفاده از داده‌های استخراج شده از ویدیوها، دفاتر نظارت بر ترافیک، سیستم‌های حمل و نقل عمومی و برنامه‌های کاربردی نقشه‌‌برداری ترافیکی تشخیص دهد.

هنگامی که این سیستم با دیگر سیستم‌های مدیریت شهری ادغام می‌شود، می‌تواند یک پلتفرم کارآمد برای مواقع اضطراری و یافتن بهترین مسیر عبور خودروهای امداد و نجات بسازد. این سیستم به مرور می‌تواند الگوهای پیچیده‌ ترافیکی و دستورالعمل‌هایی برای بهبود ترافیک ارایه بدهند. مثلا، پیشنهادهایی برای تغییر مسیر اتوبوس‌ها یا مسیرهای جاده‌ای جدید ارایه می‌کند.

توسعه کسب‌وکار به خارج از چین

حالا شرکت علی‌بابا و AliCloud می‌خواهند این تجربه ارزشمند را به خارج از کشور چین و شهر کوالالامپور مالزی ببرند. شرکت AliCloud برای پیاده‌سازی و استقرار سیستم City Brain با شورای شهر و شرکت Digital Economy Corporation همکاری می‌کند. Digital Economy Corporation یک شرکت دولتی سرمایه‌گذار برای توسعه کسب‌وکارهای سازمانی مالزی است.

شرکت‌هایی مانند علی‌بابا، تنسنت و بایدو از بزرگ‌ترین شرکت‌های تجاری فناوری‌محور چین هستند که روی منطقه جنوب آسیای شرقی تاثیر بسیار زیادی گذاشتند. تنست شرکت توسعه‌دهنده پیام‌رسان وی‌چت و بایدو هم یک غول جست‌وجوی چینی و همتای گوگل در این کشور است. بایدو اخیرا می‌خواهد روی رانندگی خودران‌ها در کشورهای جنوب شرق آسیا سرمایه‌گذاری کند.

انتظار می‌رود مرحله اول استقرار سیستم City Brain در شهر کوالالامپور تا ماه می همین سال به اتمام برسد. این مرحله شامل ۳۰۰ چراغ راهنمایی و ۵۰۰ دوربین ترافیکی برای نظارت بر منطقه تجاری مرکزی شهر است. شورای شهر کوالالامپور قصد دارند اگر همه‌چیز خوب پیش برود؛ در انتهای سال بخش مترو را نیز به سیستم مدیریت ترافیک علی‌بابا اضافه کنند.

در شهرهای بزرگ گرفتار ترافیک، سعی می‌شود سیستم‌های دستی و مبتنی بر نیروی انسانی برچیده شده و سیستم‌های هوشمند و خودکار جایگزین شوند و با تجزیه و تحلیل لحظه‌ای داده‌های دریافتی از سراسر شهر، خیابان‌ها، بزرگ‌راه‌ها و حتا کوچه‌های کم اهمیت؛ ترافیک را به صورت آنلاین و پویا مدیریت کنند.

به نظر می‌رسد شهرهایی مانند تهران و برخی کلان‌شهرهای دیگر ایران که گرفتار ترافیک‌های وحشتناک و مرگ‌بار هستند؛ به جای طرح‌ ترافیک و محدودیت‌های ترددی به سیستم‌هایی مانند City Brain نیاز دارند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.