۵ نکته مهم درباره خداحافظی «جک ما» از ریاست علی‌بابا

0

دیروز، «جک ما» بنیان‌گذار و مدیرعامل سایت علی‌بابا از سمت خود استعفا و رسما از ریاست این غول بزرگ خرده‌فروشی آنلاین چین کناره‌گیری کرد. جک ما طی مراسمی رسمی و عمومی در ورزشگاهی ۸۰ هزار نفره و در روز «معلم‌ چینی‌ها» از دنیای فناوری خداحافظی کرد.

خبر استعفا و کناره‌گیری جک ما آن هم در سن ۵۵ سالگی برای همه بهت‌آور و شوکه‌کننده بود. قرار است «دنیل ژانگ»، مدیر اجرایی کنونی علی‌بابا جایگزین او شود. البته، این تغییر و تحولات تا زمان برگزاری  مجمع عمومی سالیانه سهام‌دار به طور می‌انجامد و جک ما هم تا آن زمان در هیئت مدیره خواهد بود.

بنیان‌گذار علی‌بابا همیشه و به صورت مادام‌العمر از شرکای علی‌بابا خواهد بود. این شرکا گروهی از مدیران ارشد علی‌بابا هستند که حق نامزدی (و در مورادی منسوب کردن) اعضای هیئت مدیره را دارند. جک ما می‌خواهد در بنیاد انسان‌دوستانه شخصی خود ادامه کار دهد و دوباره یک معلم زبان انگلیسی باشد.

زندگی جک ما مملو از نقاط الهام‌بخش و عبرت‌آموز است. موفقیت‌ها و شکست‌های او در این مدت ۵۵ ساله و راهی که طی کرد تا بزرگ‌ترین غول اینترنتی چین را از یک آپارتمان کوچکی راه‌اندازی کند و ایده‌ای کوچک را به یک کسب‌وکار سودده بزرگ دنیا برساند؛ خواندنی و جذاب هستند. به نظر ما، ۵ نکته مهم زیر بیشتر تاثیرگذار خواهند بود:

۱- هیچ‌گاه برای شروع دیر نیست

آقای جک ما در سن ۳۳ سالگی اولین کامپیوتر خود را خرید؛ در حالی‌که اصلا بلد نبود با آن کار کند. دو سال بعد هم راه‌اندازی شرکت علی‌بابا را شروع کرد و ۲۲ سال بعد، در سن ۵۵ سالگی که سنی برای اوج پختگی و استفاده از تجربه‌ها و عقلانیت است؛ از این شرکت خودساخته کناره‌گیری کرد.

تاسیس علی‌بابا از یک ایده کوچک شروع شد. با همان کامپیوتری که خریداری کرده بود؛ در اینترنت به دنبال «آبجوی چینی» گشت ولی هیچ نتیجه‌ای بازگردانده نشد. تعجب کرد و به ذهنش رسید کسب‌وکاری راه‌اندازی کند که محصولات چینی را در اینترنت بفروشد.

کار را از آپارتمانی کوچک و با همکاری چند دوست آغاز کرد و از همان دوستان خواست در این کسب‌وکار سرمایه‌گذاری کنند. هم‌اکنون، این غول چینی به گفته سایت بلومبرگ، ارزشی ۴۸۰ میلیارد دلاری دارد و خود جک ما ثروتی در حدود ۴۱.۸ میلیارد دلار خواهد داشت. فراموش نکنیم که جک ما در یک خانواده فقیر در شهر هانژوی چین به دنیا آمد.

او با کناره‌گیری از علی‌بابا، می‌خواهد چالش جدیدی را شروع کند؛ یک پایان برای یک شروع دیگر!

کارآفرینان هیچ‌گاه تمام نمی‌شوند بلکه از یک حوزه و چالش سراغ حوزه و چالش دیگری می‌روند و حرکت را بیشتر از سکون و ماندن دوست دارند.

۲- خداحافظی او تصمیم ناگهانی نبود

اعلام رسمی کناره‌گیری رئیس شرکت علی‌بابا، یک شوک به دنیای فناوری بود ولی جک ما از حدود یک سال پیش اولین زمزمه‌های استعفا و خروج از این شرکت را آغاز کرد.

دقیقا یک سال پیش، جک ما در مصاحبه‌ای با نشریه بلومبرگ گفت به‌زودی از سمت خود در این شرکت کناره‌گیری و زمان و ثروت خود را صرف بنیاد بشردوستانه شخصی‌اش می‌کند. در آن زمان، تاریخی برای کناره‌گیری‌اش اعلام نکرده و قابل تصور بود به طور تدریجی و مرحله به مرحله باشد.

این ثروتمند چینی و کارآفرین بزرگ دنیای فناوری، از سال ۲۰۱۴ و پس از کناره‌گیری از سمت مدیرعاملی علی‌بابا، بنیاد خود به نام «جک ما» را تاسیس کرد. هدف این بنیاد کمک به بهبود آموزش در چین، به‌خصوص در روستاها است. این بنیاد فقط در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۴۵ میلیون دلار صرف آموزش معلمان کرده تا بی‌سوادی در مناطق روستایی چین به طور کامل از بین برود.

آقای ما به بلومبرگ گفته بود: «من روزی در آینده‌ی بسیار نزدیک دوباره به حرفه‌ی معلمی مشغول خواهم شد. تصور می‌کنم در این کار، خیلی بهتر از مدیرعامل بودن در علی‌بابا باشم.»

آدم‌های بزرگ و کارآفرین همیشه برای تصمیم‌های بزرگ خود برنامه دارند.

۳- در اوج کناره‌گیری کرد

نکته مهم دیگری که باید در نظر داشت؛ زمان خداحافظی جک ما از علی‌بابا است. در حال حاضر، علی‌بابا با فروشگاه‌های اینترنتی مانند «آمازون» و «ای‌بی» مقایسه می‌شود و به رقابت می‌پردازد. علی‌بابا یک فروشگاه اینترنتی تاثیرگذار و جزو بازیگران اصلی تجارت الکترونیک جهان است.

گفته می‌شود بیش از ۸۰ درصد خرید و فروش‌های اینترنتی در چین از طریق علی‌بابا است. همین‌طور، سایت این گروه ۹۰ درصد سهم بازار “مصرف‌کننده به مصرف‌کننده” و حدود نیمی از معاملات تولید کننده به مصرف کننده را در اختیار دارد.

علی‌بابا در سال‌های اخیر وارد حوزه‌های جدیدی مانند فروش کالاهای ورزشی شده و چندین استارتاپ و شرکت جانبی دارد. جک ما در حالی دارد علی‌بابا را تحویل جانشین خود می‌دهد که چشم‌انداز این شرکت بسیار روشن و رو به جلو است.

در سال‌های اخیر، علی‌بابا با چالش‌های جدیدی روبرو شده ولی جک ما به خوبی آن‌ها را شناسایی و یکی یکی رفع کرد. به طوری که در سه‌ماهه‌ گذشته توانسته تا ۴۲ درصد افزایش درآمد داشته باشد و درآمد خالص خود را به دوبرابر برساند.

رئیس‌های بزرگ در بحران‌ها و شکست‌ها حضور دارند و در موفقیت‌ها به سایه می‌روند.

۴- از بیل گیتس تقلید می‌کند

آقای ما دقیقا مانند بیل گیتش از شرکتی خودساخته کناره‌گیری و بنیاد انسان‌دوستانه شخصی‌اش را بنیان کرد. بنیاد بیل و میلندا گیتس نیز در سال ۲۰۰۰ و ۶ سال پیش از خروج بیل گیتس از مایکروسافت راه‌اندازی و کم‌کم سروسامان گرفت.

جک ما هم بنیادش را در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی و به مدت ۵ سال روی آن کار و آماده کرد. هدف هر دو بنیاد هم تا حدودی مشابه هم هست. ریشه‌کن کردن فقر و افزایش سلامتی و امید به زندگی.

آقای خاص چینی، کتمان نمی‌کند که از روی دست بیل گیتس تقلید می‌کند و در مصاحبه با بلومبرگ، اذعان دارد نکات زیادی از بیل گیتس یاد گرفته است ولی به اندازه او ثروتمند نیست. به طعنه هم می‌گوید که زودتر از بیل گیتس بازنشسته شده است.

۵- علی‌بابا هرگز به جک ما خلاصه نمی‌شود

جک ما در یکی از اطلاعیه‌های خود برای کارمندان می‌گوید: «تنها چیزی که می‌توانم قول دهم این است که علی‌بابا هرگز به جک ما خلاصه نمی‌شود. اما جک ما همیشه متعلق به علی‌بابا خواهد بود.»

این همان خصلتی است که رهبران و رئیس‌های بزرگ دنیا دارند. همیشه سعی می‌کنند برای خود جانشین ترتیب کنند و به فکر روزی هستند که در این شرکت نباشند. بیشتر اهل یاد دادن هستند نه سرکوب استعدادها و مدیران جوان.

به دنبال شکستن انحصارطلبی، قدرت‌طلبی و یک دست شدن صداها هستند و می‌دانند سرانجام روزی فرا می‌رسد که باید کناره‌گیری کنند پیش از اینکه دیگران چنین تصمیمی بگیرند. روندها، رویکردها و فرآیندها را طوری پیش می‌برند که شرکت‌شان برای آن روز آماده باشد و متکی ۱۰۰ درصد و صرف به آن‌ها نباشد.

شاید تا کنون تصور می‌شد؛ رهبران و مدیران فناوری در غرب چنین روحیه و ویژگی دارند ولی خداحافظی جک ما از علی‌بابا آن هم در سن پایین ۵۵ سالگی نشان داد شرقی‌ها هم چنین رویکردهایی دارند.

 


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

ربات‌هایی که در دنیای سینما و تخیل دوستشان داشتیم یا در مواردی از آنها می‌ترسیدیم!

انسان‌ها همیشه از تحولات تازه می‌ترسند و از زمانی که تخیل آدم ماشینی ایجاد شد، ترس از این توده‌های آهنی هم ایجاد شد. شخصیت ربات‌ها در ابتدا در داستان‌ها خیلی سطحی و بیشتر هراس‌‌انگیز بود، اما بعدا ربات‌ها دارای شخصیت شدند تا جایی که حتی…

کهن‌ترین درختان جهان

" بث مون " عکاسی است که در سانفرانسیسکو زندگی می کند و بیش از 14 سال از عمرش را صرف شناسایی و عکاسی از قدیمی ترین درختان جهان کرده است. او به کشورها و سرزمین های دورافتاده سفر می کند تا از درختان قطور قدیمی تصاویر زیبایی را ثبت کند. او می…

طراحی‌ها و معماری‌های نبوغ‌آمیز و عالی که باید تحسین‌شان کرد

همان طور که در برخی پست‌های قبلی از طراحی‌ها و معماری بد گفتیم (در اینجا و اینجا برای مثال) سوی مخالف آنها هم وحود دارد. یعنی طراح یا معماری صنعتی به کاربرد و جنبه زیباشناختی اماکن و اشیا دقیقا فکر کرده و چیزی دلخواه و هماهنگ با محیط پدید…

برآورد میزان موفقیت قرارهای عاشقانه زوج‌ها با هوش مصنوعی و اندازه‌‌گیری میزان همسانی پاسخ‌های سیستم…

در حین یک قرار آشنایی پاسخ‌های فیزیولوژیکی دو نفر حین گفتگو و دیدار با هم هماهنگ می‌شود، این پدیده‌ای است که از آن با نام همسانی فیزیولوژیکی یاد می‌شود.درجه این همگامی با تعامل در مکالمه و کیفیت همکاری همبستگی دارد و بنابراین می‌تواند…

نمونه‌هایی از وندالیسم – البته در شکل نسبتا خفیف آن

وندالیسم به عمل عمدی ایجاد خسارت، تخریب یا اسیب زدن به اموال، اغلب بدون هیچ دلیل یا توجیه قانونی اشاره دارد. این کار شامل اعمالی مانند رسم گرافیتی، برچسب زدن، خراشیدن، شکستن یا نقاشی روی سطوح، از جمله ساختمان‌ها، وسایل نقلیه، فضا‌های عمومی…

اولم، یکی از عجیب‌ترین جانداران روی زمین – شبیه جنین نارس یا موجودات سری فیلم‌های بیگانگان

جانداری به نام Proteus anguinus که همچنین به عنوان اولم olm شناخته می‌شود، گونه‌ای سمندر است که بومی آب‌های زیرزمینی آلپ در جنوب شرقی اروپا است. این جاندار از معدود مهره‌داران غارنشین است و به دلیل شکل سر و دست‌ها  رنگ سفید مایل به صورتی و…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.