فشار سهام‌داران به اپل: در مقابل اعتیاد نوجوانان به اسمارت‌فون بی‌تفاوت نباش!

0

دو سهام‌دار عمده اپل طی نامه‌ای به این شرکت، خواستار واکنش و حساسیت بیشتر اپل نسبت به موضوع اعتیاد و استفاده طولانی‌مدت کودکان و نوجوانان از آیفون شدند.

این دو سهام‌دار به نام‌های «جانا پارتنرز» و «صندوق بازنشستگی معلمان کالیفرنیا» جمعا حدود ۲ میلیارد دلار از سهام اپل را در اختیار دارند.

در این نامه از اپل درخواست شده است با ایجاد ابزارها و پلتفرمی برای کنترل والدین؛ امکان محدودسازی استفاده از گوشی‌های هوشمند در سنین پایین فراهم شود. یکی از نقدهایی که در سال‌های اخیر به اپل وارد شده؛ عدم تمایل به همکاری و زمینه‌سازی در استفاده کمتر از محصولات‌اش توسط نوجوانان و جوانان است.

در تحقیقات اخیری که روی جمعیت امریکا صورت گرفته و دیروز طی مقاله‌ای مفصل اشاره کردیم؛ نوجوانان و جوانانی که در طول یک شبانه‌روز بیشتر از ۵ ساعت با صفحه‌نمایش‌ها کار کنند؛ در معرض آسیب‌های جدی ذهنی، روانی و جسمی هستند.

این تحقیقات نشان می‌دهد که اکنون به طور متوسط؛ جوانان امریکایی بیش از ۶ ساعت از شبانه‌روز را با گوشی‌های هوشمند یا تبلت‌ها سپری می‌کنند.

در نامه این دو سهام‌دار به اپل؛ به نتایج این تحقیقات اشاره شده است و آمده:

«اکثر نوجوانان امریکایی در سن ۱۰ سالگی صاحب اولین گوشی هوشمند خود می‌شوند و ۴ ساعت و نیم از زمان روزانه‌ خود را (به‌غیر از چت و مکالمات) صرف آن می‌کنند.»

همچنین ذکر شده:

«۷۸ درصد نوجوانان حداقل هر یک ساعت یک بار گوشی خود را چک می‌کنند و نیمی از آن‌ها احساس وابستگی و اعتیاد به گوشی‌ همراه خود دارند.»

این آمار برای والدین نگران‌کننده شده‌اند و سهام‌داران اپل از این شرکت بزرگ دنیای فناوری که بخش عمده‌ای از بازار موبایل هم متعلق به او است؛ درخواست کردند نسبت به این آمار بی‌تفاوت نباشد و با توسعه‌دهنده‌گان ثالث برای ساخت ابزارهای کنترل والدین بر گوشی‌های هوشمند همکاری کند.

یکی از درخواست‌های این دو سهام‌دار؛ سرمایه‌گذاری اپل روی تحقیقاتی است که به بررسی نتایج و عواقب استفاده طولانی‌مدت از گوشی‌های هوشمند می‌پردازند.

این سهام‌داران شرکت اپل را تهدید کردند اگر به درخواست‌شان رسیدگی نشود؛ تصمیم جدیدی درباره سهام‌شان می‌گیرند که ممکن است برای اپل لطماتی در پی داشته باشد.

البته؛ ۲ میلیارد دلار سهم در مقابل کل سهام اپل (۹۰۰ میلیارد دلار) بسیار ناچیز و در حدود ۰.۰۲ درصد است ولی اپل ابراز تمایل کرده تا اپلیکیشن‌هایی در این زمینه توسعه دهد.

سهام‌داران اپل در پایان ناه تاکید کردند که استفاده درازمدت از فناوری‌های جدید می‌تواند تاثیرات و پیامدهای بالقوه‌ای داشته باشد و هیچ شرکتی نمی‌توان از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی کند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد، کاربران اندروید بهتر از iOS می‌توانند استفاده کودکان و نوجوانان از اینترنت یا شبکه‌های اجتماعی روی گوشی‌های هوشمند را مدیریت و کنترل کنند. در اندروید، اپلیکیشن‌های زیادی وجود دارد تا زمان استفاده از گوشی را برای کاربران محدود و قابل برنامه‌ریزی کند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.