اسلحه آتش‌افکن ایلان ماسک جنجال‌ساز شد: از تلاش برای منع فروش تا حضور در یک بازی و کپسول آتش‌خاموش‌کن همراهش

1

برخی از ایده‌های ایلان ماسک و شرکت‌هایش نه تنها انسان‌دوستانه و بشردوستانه نیستند؛ بیشتر جنجال‌برانگیز و خطرناک به نظر می‌رسند!

در حالی که خود ایلان ماسک بارها نسبت به فناوری‌های آینده و دنیای آخرالزمانی هشدار می‌دهد؛ اسلحه آتش‌افکنی که به دست گرفته بیشتر شبیه اسلحه‌های جنگ‌های بین ستاره‌ای است و برای استفاده در بازی‌هایی مانند «سرزمین‌های مرزی» مناسب است.

سرانجام، چند روز پیش شرکت The Boring Company به یکی از وعده‌های خود عمل کرد و از یک اسلحه آتش‌افکن رونمایی و پیش‌فروش آن را آغاز کرد.

این شرکت که به ایلان ماسک تعلق دارد و قبلا با ایده حفر تونل برای رهایی از ترافیک مشهور شده بود؛ وعده کرده بود اگر ۵۰ هزار کلاه با لوگوی این شرکت را بفروشد؛ به سراغ فروش یک آتش‌افکن می‌رود.

حالا ۵۰ هزار کلاه در آستانه کریسمس به فروش رفتند و چند روز پیش، ایلان ماسک و کارکنان The Boring Company از یک اسلحه عجیب و غریب آتش‌افکن رونمایی کردند. اسلحه‌ای که از دهانه‌اش شعله‌ بزرگ آتشینی خارج می‌شود و می‌تواند در چند لحظه هر جایی را به آتش بکشد. این شرکت فروش آتش‌افکن را به قیمت ۵۰۰ دلار آغاز کرده است.

تا کنون، اظهارنظرهای زیادی درباره علت تولید و فروش این اسلحه یا اصلا قانونی بودن فروش آن مطرح شده است.

فروش محدود؛ فروش غیرقانونی

ایلان ماسک در یک پست اینستاگرام خود اظهار کرد شرکت ATF (اداره الکل، دخانیات، اسلحه‌های گرم و مواد منفجره ایالات متخده) مجوز فروش آتش‌افکن‌های با مشعل‌های کمتر از ۱۰ فوت را داده است.

اما مقامات ATF مدعی شدند که فروش چنین اسلحه‌ای در حوزه کاری آن‌ها نیست و اصلا چنین صحبتی را نکردند. آن‌ها از دست ایلان ماسک شاکی هستند که چرا نام این شرکت را به زبان آورده است و مجوز فروش این آتش‌افکن را منوط به رضایت آن‌ها دانسته است.

از سوی دیگر؛ یکی از سیاست‌مداران شهر کالیفرنیا که شرکت The Boring Company در آن مستقر است؛ خواهان توقف سریع فروش این اسلحه شده است و آن‌ را برای جوامع بشری، محیط‌زیست و مردم خطرناک می‌داند.

ایلان ماسک می‌خواهد ۲۰ هزار قبضه از این آتش‌افکن را به فروش برساند. این سیاست‌مدار به دنبال وضع قانونی در ایالت کالیفرنیا برای ممنوعیت فروش چنین اسلحه‌هایی است. هنوز مشخص نیست فروش این آتش‌افکن در ۴۹ ایالت دیگر امریکا قانونی است یا خیر!

برخی از سایت‌ها می‌گویند هدف از ساخت و فروش محدود این آتش‌افکن؛ نه خود این اسلحه بلکه برای فروش کپسول‌های آتش خاموش‌کن ۳۰ دلاری است که در کنار آن می‌فروشد.

از سوی دیگر، «رندی پیچ‌فورد» و استودیوی بازی‌سازی «گیرباکس» با ایلان ماسک وارد مذاکره شدند تا از این اسلحه آتش‌افکن در قسمت سوم بازی «سرزمین‌های مرزی» یا Borderlands استفاده کنند. خود ماسک در یک توییت این موضوع را اطلاع‌رسانی کرده است و البته بعید نیست یک شوخی باشد!

به هر حال؛ ایده‌ها و محصولات غیرعادی ماسک تمامی ندارند و فعلا این روزها با این آتش‌افکن به تیتر اول رسانه‌های جهان بازگشته است!

 
1 نظر
  1. ایمان باقری می گوید

    ایلان ماسک واقعا تو همه موارد یک نابغه ی بلند پروازه من جمله (بازاریابی)!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.