مقصر اصلی مرگ تراژدیک یک فرد بی‌گناه به خاطر شوخی گیمر Call of Duty کیست؟

0

یکی از اخبار داغ دنیای فناوری در اولین روزهای سال میلادی؛ به کشته شدن یک پدر بی‌گناه توسط پلیس شهر ویچیتای کانزاس اختصاص دارد.

پلیس تیم ضربت یا (SWAT) به خانه «اندرو فینچ» شهروند ویچیتا هجوم برده و هنگامی که می‌بینند وی می‌خواهد با تعلل درب را باز کند یا احتمال فرار و اقدام دیگری از وی هست؛ با ضرب گلوله از پشت همان درب؛ فینچ را به هلاکت می‌رسانند.

پلیس تیم ضربت ابتدا تصور می‌کرد قربانی در صدد یک عملیات تروریستی یا رفتاری خشونت‌بار است. پلیس می‌گوید فردی به وی زنگ زده و گزارش یک قتل عمدی و آدرس خانه «اندرو فینچ» داده است.

تبلیغ: دوره آموزش الکترونیکی: پداگوژی، ابزارها و تولید محتوای آموزشی

پس از تحقیقات پلیس، فردی که به بخش ویژه پلیس زنگ زده و این گزارش غلط را داده بود؛ دستگیر شد. وی «تایلر بریس» نام دارد و با یک حساب کاربری توییتری به نام  SWAuTistic تا کنون چندین خبر رفتار خشونت‌آمیز یا عملیات تروریستی را به پلیس گزارش داده است.

بریس می‌گوید یک گیمر از او خواسته به پلیس زنگ بزند و گزارش غلطی درباره گیمر دیگری بدهد. آدرس خانه فرد قربانی را نیز همان گیمر به او داده است. بریس سابقه آزار و اذیت کاربران اینترنت و گیمرها از طریق عمل Swatting را دارد و به این موضوع علاقه‌مند است.

Swatting اقدامی است که یک کاربر اینترنت به دروغ و به خاطر اذیت یک کاربر دیگر اینترنت، گزارش و اخبار غلطی به پلیس می‌دهد. افرادی که عمل Swatting را انجام می‌دهند، سعی می‌کنند هویت خود را پوشیده نگه دارند و از نرم‌افزارهای جعل هویت استفاده می‌کنند.

بی‌خبر از همه‌جا

بریس هم پس از گزارش و تلفن به پلیس ویژه؛ تمام توییت‌های خود را درباره این ماجرا پاک کرده است ولی باز هم توسط نیروهای ویژه شناسایی شد.

بریس می‌گوید گیمری که سفارش Swatting به او داده بوده؛ می‌خواسته سر یک درگیری لفظی با گیمر دیگری در بازی Call of Duty و به خاطر یک مسابقه به ارزش ۱.۵ دلار، حال گیمر دوم را بگیرد.

این وسط، آدرس گیمر دوم نیز اشتباهی به بریس داده شده است چون فرد قربانی، «اندرو فینچ» اصلا اهل بازی کامپیوتری نیست و اصلا با Call of Duty و بازی‌های مشابه آن آشنا نیست.

پلیس پس از فهمیدن این موضوع از خانواده قربانی، تصور می‌کرد دو فرزند نوجوان او یکی از گیمرهای دوم داستان هستند ولی با بررسی کامپیوتر و سیستم‌های این دو نوجوان و تحقیقات دیگر مشخص شد آن‌ها هم Call of Duty بازی نمی‌کنند. در واقع، گیمر اول آدرس اشتباه به بریس داده است.

پلیس شهر ویچیتا به دنبال گیمر اول است و او را مقصر اصلی این ماجرا می‌داند اما برخی رسانه‌ها از رفتار پلیس تیم ضربت برای کشتن یک فرد بدون هیچ‌گونه بررسی یا تحقیقی تعجب کردند.

اولین بار است که شوخی یا درگیری لفظی میان دو گیمر یا کاربر اینترنت به مرگ یک فرد بی‌گناه می‌انجامد ولی معلوم نیست در گذشته هم موارد مشابهی وجود داشته است یا خیر!

آن‌چه مرگ فینچ را غم‌انگیزتر و تراژدی‌تر می‌کند؛ مجموعه اشتباهات و سهل‌انگاری‌هایی است که در این ماجرا رخ داده است و به نظر می‌رسد هریک از طرفین سهمی در آن دارند!

منبع: + و +

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.