مقصر اصلی این آشفتگی بازار موبایل و تجهیزات همراه کیست؟

0

حتما در خبرها خواندید که دیروز، مغازه‌داران و فروشندگان پاساژ علاءالدین تهران در اعتراض به گرانی دلار و نابه‌سامانی بازار موبایل؛ چند ساعتی کارشان را تعطیل کردند و با بستن مغازه‌ها، در مقابل این پاساز تجمع کردند و بعد به سوی پاساژ چهارسو رفتند.

اعتراض فروشندگان موبایل، آخرین حلقه از اخبار ناگوار درباره تجهیزات موبایل و همراه در روزهای اخیر بود که البته سرمنشا ورود وزیر ارتباطات به ماجرا و آغاز اخبار مهم دیگری در این بازار شد.

در چند روز گذشته، انواع خبرهای ضد و نقیض از گرانی ۳۰ تا ۴۰ درصدی گوشی‌های موبایل؛ افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت برخی اسمارت‌فون‌های اپل و دیگر برندهای معروف، عدم تخصیص ارز به کالاهایی مانند گوشی تلفن همراه، تبلت و نوت‌بوک، تخصیص ارز مبادلاتی ۴۲۰۰ تومانی به این کالاها و غیره را شنیدیدم.

به معنای واقعی کلمه، یک آشفتگی و به‌هم‌ریختگی در این بازار حاکم شده است. برخی سایت و فروشگاه‌ها اقدام به جمع‌آوری و عدم عرضه اجناس خود کردند و عدم موجودی می‌زنند و برخی دیگر قیمت‌هایی فراتصور و حبابی برای اسمارت‌فون‌های پرچم‌دار اعلام می‌کنند.

برخی سایت‌های خرده‌فروشی هم به طور روزانه چند صد هزار تومان روی قیمت‌های گوشی‌های تلفن همراه کشیده تا اگر دلار در آن روز گران‌تر شد یا اینکه قیمت‌ها تفاوت کرد؛ ضرر نکرده باشند.

خریداران گوشی موبایل هم می‌خواهند زودتر صاحب یک گوشی جدید شوند تا گران‌تر نشده و هم قیمت‌ها برایشان باورپذیر و منطقی نیست. هاج و واج مانده‌اند که چه‌کار کنند!

اما مقصد اصلی این وضعیت کیست؟

چرا بازار موبایل و تبلت، همین‌طور لپ‌تاپ و تا حدودی کالاهای دیگر IT در یک هفته اخیر و همزمان با موج جدید گرانی‌ها و افزایش دلار، به این نقطه رسید که مغازه‌داران هم شاکی شوند و اعتراض کنند و دست به اعتصاب و تجمع بزنند؟

تا کنون تصور می‌شد سود واقعی از این بازار را همین مغازه‌داران می‌برند و خریداران، آسیب‌دیده‌گان واقعی هستند که یک گوشی موبایل را چند صد هزار تومان و شاید چند میلیون تومان بیشتر خریداری کردند!

برخی از مغازه‌داران و فروشندگان پاساژ علاءالدین از گرانی دلار شاکی هستند و علت اصلی این اتفاقات را در عدم مهار قیمت دلار آزاد در بازار عنوان می‌کنند که قدرت خرید و سفارش کالا، قیمت‌گذاری محصول و فروش را از آن‌ها سلب کرده است.

بیشتر افرادی که دیروز در مقابل پاساژ علاءالدین تجمع کرده بودند و بعد سراغ پاساژ چهارسو رفتند و خواستار همراهی همکاران‌شان در این تجمع شدند؛ بیشتر از افزایش قیمت دلار، از تغییر قیمت آنی دلار و عدم ثبات در بازار گله‌ داشتند.

آن‌ها می‌گویند حتی اگر دلار به ۸ هزار و ۹ هزار تومان هم رسیده است؛ عیبی ندارد ولی دولت به طور رسمی این موضوع را اعلام کند و برای مدتی این قیمت‌ها را ثابت نگه دارد.

خرید با ارز دولتی، فروش با ارز آزاد

بسیاری از فروشنده‌ها، عدم تخصیص ارز دولتی و مبادله‌ای برای خرید تجهیزات دیجیتالی را علت اصلی گرانی‌ این کالاها و مشاهده قیمت‌هایی نجومی و خنده‌دار عنوان می‌کنند. برخی عنوان کردند دولت تا کنون هیچ ارزی برای خرید گوشی تلفن همراه به شرکت‌های واردکننده نداده است.

اما پس از اعتراض دیروز مغازه‌داران پاساز علاءالدین، محمدجواد آذری جهرمی به میدان آمد و در یک سلسله توییت، پرده جدیدی از ماجراهای روزهای اخیر بازار موبایل رونمایی کرد.

وزیر ارتباطات می‌گوید به شرکت‌های واردکننده تلفن همراه ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شده است. آذری جهرمی برای اثبات حرف‌هایش، با نظر مستقیم دولت و وزارت ارتباطات و همین‌طور شفاف‌سازی در این فضا، فهرست شرکت‌های واردکننده موبایل با ارز دولتی را منتشر کرد.

وزیر ارتباطات گزارش داد:

« از ابتدای سال ۹۷ تا ۲۹ خردادماه به ۴۰ شرکت وارد کننده گوشی تلفن همراه، ارز دولتی تخصیص داده شده است که ۳۰ شرکت از این فهرست با بخشی از ارز تخصیص داده شده اقدام به واردات گوشی تلفن همراه کرده‌اند. رقم کل ارز اختصاص یافته به ۴۰ شرکت مذکور ۲۲۰ میلیون و ۶۴۳ هزار و ۲۰۶ یورو را شامل می‌شود که تا کنون محموله‌هایی با مجموع رقم ۷۵ میلیون و ۲۸۳ هزار و ۸۶۰ یورو با عاملیت ۳۰ شرکت وارد کننده از گمرک ترخیص شده است.»

آذری جهرمی، گرانی‌های اخیر و غیرعادی تلفن همراه را به خاطر سودجویی برخی از افراد دانست که با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی اقدام به واردات گوشی کردند ولی به قیمت ارز آزاد در بازار می‌فروشند.

گزارش‌های مختلف هم تا حدودی صحبت‌های آذری جهرمی را تایید می‌کند. در بازار و همین‌طور در برخی از سایت‌های معروف فروشگاهی شاهدیم که قیمت گوشی‌های موبایل براساس نرخ ارز آزاد در بازار و به طور روزانه محاسبه و اعلام می‌شود در حالی‌که شرکت تامین‌کننده یا گارانتی آن در فهرست دریافت‌کننده‌های ارز مبادلاتی است.

البته، شاید شرکت‌های واردکننده هم دلایلی برای گران‌فروشی داشته باشند؛ مثلا، برخی از سفارش‌های خرید با ارز دولتی بوده یا سایر هزینه‌های گمرکی، ترخیص، انبارداری و غیره لحاظ می‌شود ولی آنچه مسلم است؛ شرکت‌ها و سایت‌های فروشنده واسط دارند بیشترین بهره و سود را از این گرانی‌های اخیر و افزایش دلار به جیب می‌زنند!

این نکته را هم باید یادآور شد که حجم قابل توجهی از گوشی‌های موبایل و بیشتر از آن، تجهیزات جانبی‌شان با ارز آزاد و از طریق قاچاق و ورودی‌هایی غیر از گمرک وارد ایران می‌شود که افزایش قیمت ارز، تاثیر مستقیمی روی قیمت آن‌ها دارد.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

صخره‌های عجیب فنلاندی موسوم به کوماکیوی – هزاران سال تعادل و مبارزه با جاذبه

کوماکیوی Kummakivi یک کلمه فنلاندی است که در انگلیسی به معنی "سنگ عجیب" است. این کلمه اغلب برای توصیف نوعی تشکیل سنگ که شکلی عجیب یا غیرعادی دارد استفاده می‌شود. این نوع سنگ‌ها در سرتاسر فنلاند یافت می‌شوند و به دلیل ظاهر منحصر به فردشان…

چگونه از نشخوار فکری یعنی زیاد فکر کردن به چیزی تنش‌زا، رهایی پیدا کنیم؟

بعضی‌ها درگیر یک نوع نشخوار فکری می‌شوند. مثلا خاطرات بد گذشته، از دوران کودکی یا رابطه بد با شریک زندگی سابقشان را مرتب ناخواسته به هر بهانه‌ای مرور می‌کنند یا در مورد یک کار جزئی که می‌دانند انجام دادنش سخت نیست و از عهده‌اش برمی‌آیند،…

تصور کنید که این شخصیت‌های مشهور سینمایی توسط بازیگر مشهور دیگری بازی می‌شدند – پاسخ میدجرنی

در حاشیه فیلم‌های بزرگ همیشه می‌خوانیم که قرار بوده که نقص اصلی یا یک نقش فرعی مهم را کس دیگری بازی کند و آن بازیگر به سبب اینکه فیلم را کم‌اهمیت تلقی کرده یا درگیر پروژه دیگری بوده یا مثلا دست‌آخر ترجیح کارگردان، هرگز به نقش رسیده است.…

رسوایی واترگیت چه بود و چگونه رخ داد؟

کمی گذشته از نیمه‌شب هفدهم ژوئن ۱۹۷۲ یکی از نگهبانان ساختمان «واترگیت» در واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا، متوجه نوارچسب‌هایی روی چند در این ساختمان شد. درهایی که عمدتا از پارکینگ طبقه پایین به دفترهای کار در طبقه بالا منتهی می‌شدند: مقر اصلی…

نمونه‌هایی از وندالیسم – البته در شکل نسبتا خفیف آن

وندالیسم به عمل عمدی ایجاد خسارت، تخریب یا اسیب زدن به اموال، اغلب بدون هیچ دلیل یا توجیه قانونی اشاره دارد. این کار شامل اعمالی مانند رسم گرافیتی، برچسب زدن، خراشیدن، شکستن یا نقاشی روی سطوح، از جمله ساختمان‌ها، وسایل نقلیه، فضا‌های عمومی…

آیا واقعا سرم حقیقت وجود دارد؟ چطور کار می‌کند؟

انسان‌ها از زمان امپراتوری روم می‌دانستند که ما در حالی که تحت تأثیر چیزی باشیم، صادقانه‌تر و راحت‌تر سخن میٰ‌گوییم. این همان جایی است که ایده  اصطلاح «سرم حقیقت» از آن سرچشمه می‌گیرد.سرم حقیقت به تعدادی از داروهای تغییر دهنده ذهن اشاره…
آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.