حالا کامپیوترها تنها با اسکن مغزتان می‌گویند چه آهنگی گوش کرده‌اید!

1

دانشمندان می‌توانند پی به آهنگ‌هایی ببرند که مردم گوش می‌کنند. برای این کار تنها یک اسکن  fMRI از مغز افراد نیاز دارند. این اسکن می‌تواند میزان گردش خون و فعالیت مغز را اندازه‌گیری کند.

این کشف به معنای ذهن‌خوانی نیست ولی بسیار شبیه به آن است.

این تحقیق براساس یک مدل رمزنگاری-رمزگشایی است. یک سیستم کامپیوتری سعی می‌کند به الگوهایی از مغز دست یابد که با گوش دادن به یک موسیقی کدام بخش‌ها فعال یا غیرفعال شده‌اند. سپس، با یک اسکن fMRI و دریافت اطلاعات آن می‌توانند نوع آهنگی که فرد موردنظر گوش داده است را شناسایی کنند.

در این تحقیق، ۶ داوطلب آهنگ‌هایی در سبک‌های مختلف کلاسیک، جاز، راک، پاپ و غیره گوش کردند. در مجموع، هر فرد ۴۰ قطعه آهنگ گوش می‌کند. یک نرم‌افزار متصل به اسکن fMRI در هنگام گوش کردن آهنگ‌ها، مشغول جمع‌آوری اطلاعاتی از فعالیت مغز داوطلبین است. این نرم‌افزار سعی می‌کند واکنش‌های مغزی به تونالیته، پویایی، ریتم و لحن موسیقی را اندازه‌گیری کند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

هنگامی که تجزیه و تحلیل اطلاعات دریافتی کامل می‌شود، برخی از آهنگ‌ها تکرار شده و سیستم کامپیوتری باید حدس بزند که کدام آهنگ پخش شده است. هنگامی که کامپیوتر بتواند تشخیص بدهد آهنگ A یا B پخش شده است؛ دیگر می‌تواند با قطعیت ۸۵ درصدی آهنگ صحیح را انتخاب کند.

در مرحله بعدی، این آزمایش گسترش پیدا کرده و سیستم کامپیوتری باید بتواند از میان ۱۰ آهنگ دست به انتخاب بزند. سیستم کامپیوتری فقط از روی داده‌های به دست امده از فعالیت مغزی داوطلبان، باید آهنگ پخش شده را انتخاب کند. دقت سیستم کامپیوتری در این مرحله حدود ۷۴ درصد است.

آینده روشن، فاصله تا رویاپردازی

این تحقیق برای اولین بار در دنیا انجام نشده است و تا کنون چندین تحقیق مشابه دیگر هم اجرا شده ولی در تحقیق اخیر از تعداد و تنوع آهنگ و قطعات موسیقی بیشتری سود برده شده است. در واقع، این تحقیق از عمق و اصالت بیشتری برخوردار است و قدرت تشخیص دقیق‌تری دارد.

این تحقیق به ما وعده می‌دهد در آینده می‌توان واکنش‌های ذهن به موسیقی را دریافت و به پاسخ‌های ذهنی در برابر هر نوع موسیقی و آهنگی پی برد. به علاوه، این تحقیق می‌تواند رابطی برای درمان یا حداقل بهبود بیماران ناتوان ذهنی مانند افراد سندروم قفل‌شده (locked-in syndrome) باشد.

این تحقیق می‌تواند آثار و نتایجی متنوع و بزرگی برای جامعه بشری داشته باشد. مثلا، هر ملودی و ریتم دقیقا چه تاثیری روی ذهن افراد می‌گذارد و چگونه می‌توان با موسیقی به افزایش بهره‌وری افراد کمک کرد.

محققان این تحقیق اذعان دارند که هنوز فاصله زیادی با آن‌چه که انتظار می‌رود؛ وجود دارد و باید اطلاعات بیشتری جمع‌آوری و ارزیابی‌های گسترده‌ای انجام شود.

بهبود بیماری‌های مرتبط با ذهن از طریق این روش و موسیقی؛ نیازمند تحقیقات بیشتر و دقیق‌تری است اما حداقل این امیدواری به وجود آمده است که می‌توان با ردگیری فعالیت‌های ذهن در قبال یک موسیقی؛ برخی رفتارهای آن را پیش‌بینی و شبیه‌سازی کرد.

منبع

   

پستهای اخیر

اشتراک مطالب توییتر از طریق استوری اینستاگرام آسان شد

هر شبکه اجتماعی، جو خاص خودش را دارد و متناسب با اتمسفر آن، انتظار فعالیت متفاوتی از کاربران حرفه‌ای یا نیمه‌حرفه‌ای و اهل رسانه در آنها می‌رود. برای مثال شما نمی‌توانید با همان حال و هوای اینستاگرام در توییتر فعالیت کنید، چرا که سخت توسط…

۱۰ خودروی پر فروش جهان در سال ۲۰۲۰

کرونا فروش خودروها را کاهش داد و خودروسازها در سال ۲۰۲۰ با ظرفیت کمتری مدل‌های جدید خود را تولید و روانه بازار کردند. تقریبا می‌توان گفت در اکثر مدل‌های معروف بازار، شاهد کاهش فروش در سال ۲۰۲۰ بودیم. قرنطینه‌های طولانی‌مدت، کساد شدن…

نگاه متفاوتی به یک مشکل خواب شایع: واقعا چرا برخی‌ها یکی دو ساعت بعد از خواب بیدار می‌شوند و یک…

خب، مشکلات خواب در حال حاضر تبدیل به یک مشکل شایع جامعه شده‌اند. خیلی‌ها بعد از خستگی شدید فکری و بدنی، پس از اینکه ساعت‌ها در انتظار هستند تا بتوانند به بستر بروند و خستگی از بدن و ذهن به در کنند، می‌بینند که عملا خواب خوبی ندارند.…

معرفی کتاب دوپامین، مولکولی با خواص شگفت‌انگیز، نوشته دانیل زد لیبرمن و مایکل ای. لانگ

نوروترنسمیترها یا  مواد شیمیایی میانجی، به ما انگیزه می‌دهند در پی رسیدن به چیز‌های بسیار دور برآییم؛ چه امور مادی و چه اموری مانند عشق و دانش و قدرت. یکی از مهم‌ترین میانجی‌های شیمایی در مغز، دوپامین نام دارد. این ماده چه بخواهیم نمکدان…

ویدئو: اگر اپل زمان معرفی نخستین نسخه کامپیوتر مک، فناوری ساخت تبلیغات ویدئویی به سبک الان داشت…

ویدئوهای تبلیغی این روزهای محصولات فناوری را در نظر بگیرید. همیشه کنجکاوم بدانم چه حسابگری‌هایی برای ساخت آنها صورت می‌گیرد؟ سناریوی ساخت آنها با چه حساسیت‌هایی دنبال می‌شود؟ چطور ویدئوهای گرفته شده با دوربین‌های پیشرفته و ویدئوهای سه‌بعدی…

افزایش ناگهانی بازیکنان بتلفیلد ۴ شرکت EA را وادار به نصب سرورهای اضافی کرد

بازی بتلفیلد ۴ همزمان با نزدیک شدن به هشتمین سالگرد انتشار خود؛ با هجوم گسترده و ناگهانی گیمرها مواجه شده است. البته، در این میان چندین عامل در دست یکدیگر باعث شدند تعداد بازیکنان به طور ناگهانی افزایش پیدا کنند. اعلام تاریخ انتشار نسخه…
1 نظر
  1. SADEGH می گوید

    چه جالب الان میتونه مغز منم بخونه دارم چیکار میکنم!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.