معرفی کتاب: فرمین، موش کتاب‌خوان

3

علیرغم خستگی بسیار زیاد کار روزانه به خودم قول داده بودم که در این ساعت آخر بیداری، قبل از بیهوش شدن یک کتاب تازه و جالب توجه را به شما معرفی کنم.

کتابی که معرفی آن را در پی خواهید خواند، جزو آن کتاب‌هایی است که اگر شخصا به کتابفروشی نمی‌رفتم، از طریق جستجوی تازه‌های کتاب در فروشگاه‌های آنلاین، احتمالا هیچ وقت توجهم به آن جلب نمی‌شد.

چیزی که توجه من را به این کتاب تازه جلب کرد، واقعا ظاهر کتاب بود! چطور؟

گوشه سمت چپ کتاب طوری برش داده شده بود که گویی کتاب توسط یک جونده، جویده شده است و این ظاهر کتاب در هماهنگی با روجلد کتاب و داستانی است که روایت می‌شود.

این کتاب را «سم سوج» Sam Savage نوشته و دومین کتاب او محسوب می‌شود.

کتابفرمین، موش کتاب‌خوان

داستان را من شخصا تا حدی استعاری یافتم. داستان ظاهری این کتاب در مورد یک موش عجیب است. این موش سیزدهمین فرزند یک مادر الکلی است و در یک کتابفروشی در بوستون زندگی می‌کند.

این موش به زودی علاوه بر جویدن و مزه کردن کتاب‌ها؛ توانایی خواندن کتاب‌ها را هم پیدا می‌کند.

در کتاب که به صورت اتوبیوگرافی این موش نقل می‌شود،  اشارات و ارجاعات فراوانی به کتاب‌ها و رمان‌های مشهور داریم. بنابراین این کتاب برای کتاب‌خوان‌ها واقعا می‌تواند خواندنی باشد.

اما در پی این مطالعات و تعمقات، موش نگون‌بخت ما صاحب علایق و درکی از دنیا می‌شود که منجر به جداافتادگی‌اش از سایر جامعه موش‌ها می‌شود …

چه استعاره جالبی!

کنایه‌ای از جامعه شوربخت اهل مطالعه در میهن خودمان که این دانستن یا شوق به دانستن افراطی، اسباب افسردگی و تیره‌روزی‌شان را فراهم می‌کند. دیگران از این رنج خودخواسته بیش‌دانی، چه تعبیرها و تفاسیری که نمی‌کنند.

این کتاب را نشر مرکز در ۱۸۴ صفحه با ترجمه پویه میثاقی به بهای ۱۷۹۰۰ تومان منتشر کرده است.

   
3 نظرات
 1. لیلیا می گوید

  سلام
  امکانش هست چنتا رمان در باب دوست ناباب و دوست خوب معرفی کنید؟؟
  غیر رمان هم هست معرفی کنید.

  پیشاپیش ممنون

 2. حمید می گوید

  کتاب فوق العاده ای باید باشه حتما میخونم. این قسمت “دانستن یا شوق به دانستن افراطی، اسباب افسردگی و تیره‌روزی‌شان را فراهم می‌کند” واقعا باهاش موافقم و ای کاش مطالعه همه مردم بیشتر بشه…

 3. کافه بوک می گوید

  مطمئنا اولین چیزى که باعث مى شود به سمت این کتاب کشیده شوید طراحى هوشمندانه ى جلد آن است با آن جاى دندانِ موش در گوشه اش. اگر فقط همین یک دلیل را براى خریدن و خواندنش در ذهن دارید، مطمئن باشید اشتباه نکرده اید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.