گوگل ویژگی پرطرفدار «View Image» را حذف کرد و باعث ناراحتی کاربران اینترنت شد

5

گوگل از روز پنج‌شنبه گذشته قابلیت محبوب و پر طرفدار «View Image» را از روی ابزار جست‌وجوی عکس خود حذف کرد تا کاربران محبور شوند برای ذخیره و دانلود یک عکس، وارد خود وب‌سایت و مطلب مربوطه شوند.

حذف این ویژگی باعث ناراحتی کاربران اینترنت شده است چون آن‌ها را سردرگم می‌کند و باید زمان بیشتری برای دریافت عکس‌های مورد نیازشان در وب صرف کنند. باید منتظر ماند تا یک صفحه وب شامل عکس به طور کامل بارگذاری شود و ده‌ها عکس و تبلیغ ناخواسته یا نامربوط نیز روی مرورگر وب بارگذاری شوند تا به عکس مورد نظر دسترسی پیدا کرد.

به علاوه، دانلود عکس‌ها سخت‌تر شده است چون برخی از سایت‌ها اجازه ذخیره عکس‌ها را نمی‌دهند یا آن‌ها را در اندازه‌ و به فرمت‌هایی مختلف درون صفحات وب قرار می‌دهند که زحمت کاربران را افزایش می‌دهد.

گوگل به طور رسمی این خبر را تایید کرده و علت آن‌ را مسایل کپی‌رایت و حقوق قانونی وب‌سایت‌ها عنوان می‌کند. گوگل می‌گوید در جست‌وجوی تصاویر تغییراتی ایجاد کرده است تا کاربران وب‌سایت‌های بیشتری را بازدید کنند و سایت‌های مفید سود ببرند.

حذف ویژگی «View Image» یکی از نتایج همکاری گوگل با آژانس عکس گتی ایمیجز است. بسیاری از عکاسان و ناشران تصویری برای مدت‌ طولانی است که از گوگل می‌خواهند ابزار دانلود راحت تصاویر را از روی موتور جست‌وجوی خود حذف کند.

گوگل با این تغییر هم به شرکت‌های همکار و هم‌قرارداد خود کمک کرده است و هم به نوعی سعی دارد کپی‌رایت و حقوق قانونی ناشران عکس‌ها را رعایت کند و خود را از زیر بار فشارهای حقوقی خلاص کند.

گوگل سمت عکاسان غش کرد

دیگر تغییر گوگل در این زمینه، حذف کلید «search by image» است. البته، هنوز کاربران می‌توانند با ترفندهایی مانند کشیدن و رها کردن یک عکس در نوار جست‌وجوی گوگل؛ عکس‌های مشابه آن را جست‌وجو کنند.

در روزهای پس از حذف ویژگی  «View Image»؛ برخی از کاربران به این تصمیم گوگل اعتراض کردند ولی کل دنیای اینترنت واکنش مورد انتظار را انجام نداد و کاربران به سرعت دنبال ترفندها و راه‌کارهای جایگزین رفتند یا زمان وب‌گردی خود را افزایش دادند تا عکس‌های مورد علاقه‌شان را دانلود کنند.

برخی از کاربران علت مخالفت خود را وجود تبلیغات زیاد در وب‌سایت‌ها عنوان می‌کنند و می‌گویند دوست ندارند این تبلیغات را ببینند. افراد زیادی از این ابزار برای کارشان استفاده می‌کردند. مثلا گرافیست‌ها و طراح‌ها باید از این موضوع بسیار عصبانی باشند؛ اگرچه برخی تصور می‌کنند که اوضاع بهتر شده است و از این به بعد؛ این قشر نمی‌تواند به راحتی از عکس‌ها و طرح‌های کپی استفاده کنند.

به نظر می‌رسد این تغییرات گوگل در درازمدت نتایج بزرگ و تاثیرگذاری در کل دنیای وب و اینترنت برجا بگذارد و همان‌طور که عکاسان و ناشران تصویری را خوشحال و راضی می‌کند؛ بر ناراحتی کاربران بیفزاید چون حق خودشان می‌دانند یک عکس را سریع‌تر دانلود کنند.

شما جزو کدام دسته هستید؟ از حذف ویژگی «View Image» خوشحال‌اید یا ناراحت؟ چقدر روی کار شما تاثیر می‌گذارد و باید زمان بیشتری در اینترنت برای دانلود یک عکس بگذرانید؟

منبع: + و +


 
5 نظرات
 1. ali می گوید

  واقعا برا تولید کنندگان محتوا که اذیت کنندس. حالا چه بلاگ نویسی یا …
  ممنون میشم یه مقاله هم در مورد راهی های جایگزین بذارید

 2. مجید صالح پور می گوید

  این کار باعث میشه ترافیک بیشتری وارد سایت بشه و کلا از هر جهت عالیه ، مخصوصا اینکه واقعا بد بود این همه زحمت میکشی یک چیزی طراحی می کنی بعد یکی میاد حتی داخل سایت هم نمیشه و بر میداره میره ، گوگل کارش عالیه ، البته فکر کنم توی نتایج مربوط به سرچ عکس کنسول جستجو و سئو سایت هم تاثیر داشته باشه

 3. Aydin می گوید

  از این کار گوگل خوشم نیومد
  یه راهش اینِ که پیش نمایشِ عکس رو ذخیره کنی

 4. امیرحسین می گوید

  با استفاده از این افزونه میتونید دکمه View Image سرجاش برگردونید
  https://chrome.google.com/webstore/detail/view-image/jpcmhcelnjdmblfmjabdeclccemkghjk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.