اولین ماهواره‌های اینترنتی اسپیس‌اکس برای دسترسی به اینترنت پرسرعت در مدار زمین قرار گرفت

1

شرکت اسپیس‌اکس طرح جاه‌طلبانه و بلندپروازنه خود برای اینترنت ماهواره‌ای پرسرعت را کلید زد و اولین ماهواره را با یک موشک Falcon 9 به مدار زمین پرتاب کرد.

این موشک دو ماهواره Starlink آزمایشی را در مدار پایین جو زمین قرار داد تا تست‌ها و ارزیابی‌ها برای استفاده از اینترنت پرسرعت آغاز شود. اسپیس‌اکس ماهواره‌های بعدی را پس از گذراندن آزمایش‌ها و بررسی‌های این دو ماهواره به فضا پرتاب خواهد کرد.

ایلان ماسک، مدیرعامل و موسس شرکت اسپیس‌اکس در یک توییت گفت دو ماهواره Tintin A و Tintin B در مدار زمین قرار گرفتند و ارتباط آن‌ها با زمین برقرار شده است و اکنون در حال سرویس‌دهی هستند.

دو سال پیش، شرکت اسپیس‌اکس از طرح بزرگی برای پوشش دادن کل زمین توسط ۱۲ هزار ماهواره کوچک اینترنتی و دسترسی به اینترنت پرسرعت ارزان در هر نقطه‌ای از این زمین پرده‌برداری کرد. بسیاری از افراد تصور می‌کردند این طرح نیز یکی دیگر از رویاهای ایلان ماسک است که هیچ‌گاه محقق نمی‌شود.

چتری برای تمام زمین

برنامه اسپیس‌اکس فرستادن این ۱۲ هزار ماهواره اینترنتی به مدار زمین در فاصله سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۴ است. این شرکت امیدوار است که درآمدهای حاصل از این طرح برای تامین هزینه‌های ماموریت‌های فضایی و سفر به مریخ استفاده شود.

قرار است در پروژه Project Starlink حدود ۴۴۰۰ ماهواره در مدار ۷۰۰ مایلی زمین و ۷۵۰۰ ماهواره در مدار ۲۰۰ مایلی زمین قرار بگیرند. هزینه کلی این پروژه حدود ۳۰ میلیارد دلار برآورد شده است که البته به صورت یک‌جا نخواهد بود. در فاز اول، پرتاب ماهواره‌های سری اول هزینه‌ای ۴۰۰ میلیون دلاری روی دست اسپیس‌اکس می‌گذارد. پایان این پروژه سال ۲۰۲۵ اعلام شده است.

هزینه‌های اینترنت ماهواره‌ای سنتی بسیار گران است اما اسپیس‌اکس می‌تواند با استفاده از ماهواره‌های کوچک مبتنی بر ایستگاه‌های جغرافیایی برخی موانع پیش‌روی دسترسی به اینترنت پرسرعت را بردارد.

بسیاری از سرویس‌دهنده‌گان اینترنت در دنیا منتظر خدمات اینترنت ماهواره‌ای اسپیس‌اکس هستند و برای شروع آن روزشماری می‌کنند چون اعتقاد دارند این خدمات می‌تواند دنیای اینترنت را دگرگون کند.

کنفرانس Web 2018 تا چند ماه دیگر برگزار می‌شود و احتمالا ایلان ماسک در آن سخنرانی خواهد کرد و اطلاعات بیشتری درباره ماهواره‌های Tintin پرتاب شده به فضا ارایه می‌دهد و از کلید خوردن یکی دیگر از آرزوهای‌اش سرمست خواهد بود.

منبع


 
1 نظر
  1. کاوه می گوید

    با توجه به ممنوعیت استفاده از اینترنت ماهواره ای در ایران، آیا استفاده از این خدمات در ایران ممکن خواهد بود؟
    فکرکنم از طرف کاربران تلاش زیادی برای استفاده از این سیستم صورت بگیره و از طرف مقابل هم دولت تلاش زیادی برای حذف یا محدود کردن این سیستم انجام بده.
    همین الان با وجود ممنوعیت استفاده از اینترنت ماهواره ای برخی کاربران از تجهیزات ثریا، اینمال ست، بیگن، ایریدیوم یا . . . استفاده میکنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.