احتمالا پورشه به‌زودی اولین پهپاد مسافربری خود را رونمایی می‌کند

2

پورشه عادت کرده چیزهایی بسازد که هیچ‌کس تصورش را نمی‌کند. ظاهرا باید یک محصول دیگر هم به فهرست ساخته‌های عجیب و غریب این خودروساز اضافه کنیم: هواپیمای خودران مسافربری!

پورشه اعلام کرده در حال کار روی اولین پهپاد مسافربری خود است و زمان نمایش و رونمایی آن نیز نزدیک است. پورشه می‌خواهد اولین طراحی خود را به دنیا نشان دهد تا ثابت کند در این زمینه هم صاحب سبک و ایده است.

البته، نباید انتظار داشته باشیم اولین پهپاد مسافربری پورشه آماده پرواز باشد یا همه بخش‌های آن کامل شده باشند. پورشه می‌گوید به دنبال طراحی مدلی است که بیشتر از تاکسی‌های پرنده کنونی، بتوان هواپیما را کنترل کرد.

این خودروساز می‌خواهد یک سیستم بزرگ کنترل پرواز خودکار طراحی کند که دیگر نه در دست خلبان بلکه در یک مرکز فرماندهی و کنترل پرواز است.

پورشه جزییات زیادی درباره ایده و طراحی خود ارایه نداده است و دقیقا نمی‌دانیم این ادعای پورشه چقدر درست است. مدیرفروش پورشه می‌گوید از کارخانه پورشه در منطقه تسوفنهاوزن تا فرودگاه اشتوتگارت بیش از نیم ساعت رانندگی است ولی با یک پهپاد می‌توان در سه دقیقه و نیم رسید.

چرا پورشه؟

شاید تعجب‌برانگیز باشد که چرا پورشه می‌خواهد وارد دنیای پهپادهای مسافربری شود؟ نگاهی به آینده سیستم‌های حمل‌ونقل و فعالیت رقبا در بازار و تغییر کانون توجه‌ها از جاده‌ها به آسمان؛ بهترین دلیل تصمیم اخیر پورشه است.

تمام رقبای پورشه وارد این بازار شدند و تا کنون چندین تاکسی پرنده را آزمایش کردند. شرکت Daimler با پهپاد Volocopter در بازار جولان می‌دهد. Volocopter توسط اینتل و چندین شرکت بزرگ دیگر دنیای فناوری پشتیبانی می‌شود و حتا در سال گذشته در دبی امارات به طور آزمایشی پرواز کرد.

شرکت ولوو هم به عنوان صاحب Geely اقدام به خرید یک استارتاپ ماشین‌های پرنده به نام Terrafugia کرده است. حتا شرکت فولکس‌واگن به عنوان صاحب برند پورشه در حال همکاری با ایرباس برای ساخت پهپادهای مسافربری در اندازه‌های بزرگ است.

به همین دلیل، اگر پورشه نتواند سریعا خودش را در این بازار مطرح و جای دهد؛ احتمالا دیگر نخواهد توانست با برندهای دیگر رقابت کند و در آینده؛ بزرگ‌ترین بازار حمل و نقلی جهان را از دست می‌دهد.

منبع


   
2 نظرات
  1. مازیار می گوید

    البته در اصل جیلی صاحب ولوو است.

  2. سروش می گوید

    مسلما فرهنگ و نگرش شرکت، حتی فراتر از محیط و منطقه جغرافیایی آن است. در حالی که ما…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.