عربستان پس از سرنگونی پهپاد اسباب‌بازی اطراف کاخ پادشاهی، پرواز هرگونه هواپیمای بدون سرنشین را ممنوع و منوط به اخذ مجوز کرد

0

دیشب به طور ناگهانی صدای تیراندازی سنگین در اطراف کاخ پادشاهی عربستان سعودی در ریاض به گوش رسید.

شهروندان عربستانی سریعا فیلم‌های آماتوری از این تیراندازی‌ها روی شبکه‌های اجتماعی آپلود کردند و حدس زدند یک کودتای نظامی برای سرنگونی پادشاه عربستان رخ داده است. این خبر در کمتر از چند دقیقه تمام جهان را شوکه کرد.

کاربران می‌گفتند محمد بن سلمان، ولی‌عهد جوان عربستان بالاخره بر علیه ملک سلمان کودتا کرده است. برخی خبرها نیز از انتقال سریع ملک سلمان و ولی‌عهدش محمد بن سلمان به یک پایگاه هوایی خبر دادند.

اما پس از گذشته ساعتی از این تیراندازی‌ها؛ سخنگوی پلیس عربستان اعلام کرد یک پهپاد اسباب‌بازی ناشناس به آسمان اطراف کاخ پادشاهی نزدیک شده و می‌خواسته وارد یکی از قصرهای سلطنتی شود که نیروهای امنیی به ناچار آن را هدف‌گیری و سرنگون کردند.

وزارت داخلی عربستان از صبح امرزو، یک‌شنبه اعلام کرده است دارندگان پهپادها باید برای به پرواز درآوردن آن از این وزارت‌خانه مجوز بگیرند تا قوانین نهایی درباره هواپیماهای بدون سرنشین تصویب و اعلام شود.

از چندی قبل، دولت عربستان مجموعه قوانینی برای پرواز پهپادها پیش‌نویس کرده است ولی هنوز به تصویب نهایی و ابلاغ سراسری نرسیدند. اتفاق دیشب، مقامات عربستانی را به تکاپو انداخته تا هرچه زودتر این قوانین را اجرا کنند.

فعلا پرواز ممنوع

وزارت داخلی عربستان از همه شهروندان‌اش خواسته برای پرواز پهپادها در مکان‌های عمومی و خاص مجوز بگیرند و دلیل محکمی برای کارشان داشته باشند. این وزارت‌خانه اعلام کرده است با متخلفان و صاحبان پهپادهایی که بدون مجوز پرواز کنند؛ برخورد قانونی خواهد شد و پهپاد نیز سرنگون می‌شود.

گفتنی است در بسیاری از کشورها، برای پرواز پهپادها در مکان‌های نظامی، امنیتی و عمومی نیاز به مجوز است و مردم حق ندارند به طور آزاد هر جایی پهپادهایشان را پرواز دهند.

اتفاق دیشب یک پیام مهم دیگر هم داشت و اینکه شهروندان و مردم عربستان احتمال یک کودتای نظامی و سیاسی برای برکناری پادشاه و بر تخت نشستن ولی‌عهد ۳۲ را می‌دهند و هر روز منتظر وقوع آن هستند.

محمد بن سلمان، سال گذشته و با یک کودتای سیاسی توانست برخی رقیبان و پسرعموهای خود را کنار بزند و قدرت را به دست بگیرد. سپس، شروع به تغییرات اساسی و رادیکالی در عربستان کرد تا فضای عمومی این کشور را کمی رو به جهان بیرون باز کند و مردم از نظر فرهنگی و اجتماعی آزادی‌های بیشتری داشته باشند.

همین‌طور؛ به دنبال اصلاح و بهبود وضع اقتصادی عربستان و کاهش وابستگی به نفت است تا مردم بیشتر با او همراه شوند و بتواند راحت‌تر تمام قدرت عربستان را تصاحب کند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.