مردم در سال ۲۰۱۸ بیشتر از گذشته اپلیکیشن خرید و دانلود می‌کنند

0

آمارهای دانلود اپلیکیشن و سودآوری اپ‌استورها در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ رکورد شکستند و به بالاترین سطح خود رسیدند.

شرکت تحلیل‌گر اطلاعات اپلیکیشن‌ App Annie گزارش جدیدی از وضعیت دانلود اپلیکیشن و اپ‌استورها منتشر کرده است. در این گزارش آمده بازار اپ‌های اندروید و iOS هیچ‌گونه نشانه‌ای از کاهش یا سقوط ندارد و نسبت به سال ۲۰۱۷ با رشد هم مواجه شده است.

این گزارش نشان می‌دهد که بازار اندروید و iOS در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ با رشدی ۱۰ درصدی به مرز ۲۷.۵ میلیارد دلار نسبت به همین دوره در سال ۲۰۱۷ رسیدند.

همین‌طور؛ هزینه کردن کاربران برای خرید و دانلود اپ نیز روی هر دو پلتفرم بالا رشدی ۲۲ درصدی را تجربه می‌کند و درآمدی ۱۸.۴ میلیارد دلاری را برای اپ‌استورها و شرکت‌های توسعه‌دهنده به دنبال دارد.

کاربران اندرویدی و iOS مجموعا در فصل اول ۲۰۱۸ نزدیک به ۲۷.۵ میلیارد برنامه جدید نصب کردند که باز هم رکورد دیگری به ثبت رسانده است.

اخیرا اپ‌استورها به کاربران اجازه به‌روزرسانی یا نصب مجدد یک اپلیکیشن را نمی‌دهند و باید آن برنامه از ابتدا دانلود و نصب شود. همین‌ موضوع یکی از دلایل افزایش تعداد دانلودها و نصب اپلیکیشن است. به علاوه، کاربران موبایل عادت کردند برای هر چیزی یک اپ روی دستگاه‌های خود داشته باشند.

موسسه App Annie در این گزارش خود، افزایش درآمد ۱۸.۴ میلیارد دلاری دو فروشگاه گوگل‌پلی و اپ‌استور اپل را تنها برای خرید و دانلود یا اشتراک برنامه‌های جدید محاسبه کرده است و از تبلیغات این فروشگاه‌ها، درامدهای جانبی دیگر یا فروشگاه‌های ثالث صرف‌نظر کرده است.

با احتساب درآمدهای فروشگاه‌های دیگر یا تبلیغات می‌توان فهمید رقم درآمد از حوزه دانلود اپلیکیشن بسیار بیشتر از ۱۹ میلیارد دلار است و این روزها یک بازار بسیار بزرگ و سودآور محسوب می‌شود.

گوگل‌پلی همچنان در رتبه اول

یکی از مولفه‌های اصلی رشد فروشگاه‌های نرم‌افزاری؛ خرید و دانلود بازی‌ است. به طور خاص، بازی‌های موبایلی مانند Fortnite و PUBG Mobile بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته و رکوردشکنی کردند.

شرکت تحلیل‌گر App Annie در گزارش خود آورده است، رواج و گسترش فروشگاه‌های اپلیکیشن در سراسر جهان یکی دیگر از عوامل رشد این بازار است. امروزه، غالب تولیدکننده‌های گوشی‌های تلفن همراه یک فروشگاه اپیلکیشن اختصاصی دارند یا کاربران‌شان را به سوی یک فروشگاه سوق می‌دهند.

همین‌طور؛ اپ‌های فروشگاه‌های پیش‌نصب روی اسمارت‌فون‌ها باعث شده کاربران تمایل و کشش بیشتری به دانلود اپ‌های جدید داشته باشند.

در این گزارش، فروشگاه گوگل‌پلی همچنان پیش‌تاز است و در سه ماهه اول سال جاری نزدیک به ۱۹.۲ میلیارد دانلود را تجربه کرده است. فروشگاه اپ‌استور اپل بدون اینکه بخواهد با گوگل‌پلی رقابت کند؛ نسبت به آمار فصل قبل مشابه حدود ۱۰ درصد کاهش داشته و به رقم ۸.۲ میلیارد دانلود رسیده است.

اما باید توجه کرد، کاربران iOS برای خرید و نصب اپ بیشتر از اندرویدی‌ها هزینه می‌کنند و در موضوع سودآوری نمی‌توان گفت این‌قدر فاصله میان گوکل‌پلی و اپ‌استور iOS وجود دارد. گوگل‌پلی تنها ۱۰ درصد افزایش درآمد بیشتر نسبت به اپ‌استور اپل دارد.

گوگل‌پلی در حوزه درآمد، افزایشی ۲۵ درصد را تجربه کرده ولی فروشگاه اپ‌استور اپل تنها ۲۰ درصد افزایش درآمد داشته است.

اپ‌استور اپل بزرگ‌ترین رشد دانلود را در کشورهایی مانند ایالات متحده، روسیه و ترکیه داشته ولی گوگل‌پلی در کشورهایی مانند هند، اندونزی و برزیل با رشد قابل توجه دانلود اپلیکیشن مواجه است.

منبع

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.