این اپلیکیشن زوج‌درمانی شوهرم را متقاعد کرد بیشتر به من توجه و در کارهای روزانه خانه بیشتر همکاری کند

0

براساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ توسط مرکز Pew  منتشر شد؛ عدم توانایی زوجین در انجام کارهای مشترک روزانه، دومین عامل طلاق و از هم پاشی ازدواج‌ها است.

زوجین نمی‌توانند با هم زندگی را اداره کنند و در کارهای یکدیگر شریک باشند؛ پس آن را رها کرده و دوباره سراغ غار تنهایی خود می‌روند. در کنار نیازهای عاطفی و جنسی و علایق مشترک، زندگی مشترکانه سومین عاملی است که باعث می‌شود یک زن و مرد بپذیرند در کنار هم باشند.

در حقیقت، بسیاری از همسران نمی‌دانند چگونه باید به دیگری در کارهایش کمک کنند و مثلا خانه را تمیز نگه داشته یا خرید کنند. نمی‌دانند چگونه باید کارهای خود را با دیگری به اشتراک بگذارند و در مقابل کارهای او را بپذیرند و کمکش کنند.

«لسلی اکلز» (Lesley Eccles)، موسس شرکت شرط‌بندی ورزشی FanDuel، اپلیکیشنی به نام Relish را عرضه کرده است که مثل ادویه برای همسران و زوج‌ها است. هزینه خرید و استفاده از این اپلیکیشن ۹۹ دلار در سال برای دو نفر (یک زوج) است.

ادویه زندگی

اپلیکیشن Relish شامل آزمون‌ها، مطالب خواندنی، نکات آموزنده و برخی فعالیت‌هایی است که موجب می‌شود زوجین بتوانند بهتر در کنار یکدیگر زندگی کنند و کارهای مشترک خود را پیش ببرند.

مثلا، یک فعالیت شامل ۱۰ دقیقه توجه و مشاهده همسر است. گوش دادن به صحبت‌هایش، توجه به حرکات دست و چشم، تعجب کردنش و چگونگی بزرگ شدن چشم‌ها هنگام صحبت کردن.

اپلیکیشن Relish می‌خواهد همسران بیشتر در کنار یکدیگر باشند و به هم توجه کنند. هدف این است بیشتر در کنار شریک زندگی خود باشید و با تمام وجود به او توجه کنید. افزون بر این، همسران می‌توانند از آموزش‌ها، راهنمایی‌ها و مشاوره‌های یک مربی برای برخی مشکلات و موضوع‌های خاص بهره ببرند و جزوه‌های مناسب با آن چالش را دریافت و مطالعه کنند.

سازنده و توسعه‌دهنده این اپلیکیشن، خودش در اوج دوران راه‌اندازی سایت شرط‌بندی FanDuel با کمک همسرش که اکنون یک شرکت یونیکورن است؛ انواع مشکلات زناشویی را تجربه کرده و فراز و فرودهای زیادی در کار و زندگی داشته است.

«لسلی اکلز» می‌گوید برخی اوقات زوجین باید برای بهبود روابط میان خود چیزی در حدود ۴۰۰۰ دلار در سال خرج زوج‌درمانی کنند. برخی از زوج‌ها چنین پولی ندارند یا هزینه کردنش را منطقی نمی‌دانند ولی می‌خواهند روابط میان آن‌ها بهتر و محکم‌تر شود. دنبال انگیزه و مهارت‌هایی هستند تا بیشتر در کنار هم باشند و در کارهای دیگر بیشتر همکاری داشته باشند.

به زعم «اکلز»، اپلیکیشن Relish یک راه‌حل متناسب با نیازهای خاص زوج‌ها است. این اپلیکیشن مملو از آمارها، یادآوری‌ها و توصیه‌هایی است که خاطرنشان می‌کند شما تنها زوجی نیستید که اختلافات کوچک زناشویی مانند نحوه آویزان کردن لباس‌ها به رخت‌آویز یا زمان شستن لباس‌ها با لباس‌شویی دارید.

ریشه‌یابی، پیشرفت، ارزیابی

شروع کار با این نرم‌افزار، یک نظرسنجی و ارزیابی درباره وضعیت دلبستگی، درک و سبک آن به شریک زندگی‌تان است. در این نظرسنجی که حول محور یک تحقیق در اواسط قرن بیستم است؛ ریشه‌های دلبستگی و درک شما از زندگی مشترک را در دوران کودکی یافته تا بعدا بتواند راه‌حل‌هایی متناسب با آن بدهد.

برنامه Relish مولفه‌های مختلفی را مشخص کرده و به طور مرتب سعی می‌کند پیشرفت شما در این مولفه‌ها را بسنجد. مثلا، چقدر به شریک زندگی خود احترام می‌گذارید یا به او مهر و محبت می‌ورزید. شما باید تلاش کنید امتیازهای بیشتری کسب کرده و هر هفته پیشرفت داشته باشید.

پس از اینکه زوج‌ها متوجه می‌شوند چه حسی نسبت به هم دارند و در کدام مولفه‌ها ضعیف هستند؛ تقسیم کارها شروع می‌شود. هر یک باید فهرستی از کارهایی که دوست دارند و علاقمند به انجامش هستند را در خانه انتخاب و با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

در صحبت با همسرانی که از این اپ استفاده کردند؛ به وضوح می‌شود دریافت آن‌ها را قدم به قدم به سوی یک زندگی زناشویی شیرین سوق داده و انگیزه انجام کارهای مشترک در خانه و توجه بیشتر به هم را افزایش داده است.

البته، باید توجه داشت که این اپ نمی‌خواهد همه مشکلات زناشویی را حل کند. حل برخی از مسائل پیچیده زندگی‌های مشترک کار این اپ یا هر اپ دیگری نیست و باید دنبال راه‌حل‌های دیگری مانند مشاوره حضوری باشند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.