اداره غذا و داروی امریکا تایید کرد: اولین لنز چشمی تماسی که در معرض نور آفتاب تیره می‌شود

0

اداره غذا و داروی ایالات متحده اولین لنز چشمی تماسی شفاف را تایید کرد. این لنز طوری ساخته شده است که در مقابل نور آفتاب و برای محافظت از چشم به رنگ تیره درمی آید.

مدیران FDA در یک نشست مطبوعاتی اعلام کردند این لنزهای تماسی برای اولین بار در دنیا با فناوری ترکیب شده‌اند که در عینک‌های دودی استفاده می‌شود و به طور خودکار در مقابل آفتاب تیره خواهند شد.

اداره FDA این گونه لنز را روی ۲۴ بیمار آزمایش کرده است تا مطمئن شود برایشان در روز و شب و هنگام رانندگی مشکلی پیش نمی‌آید و کارکردی صحیح دارند. هیچ‌یک از این بیماران در استفاده از این لنز شفاف مشکلی گزارش نکردند.

نام این لنزها Acuvue Oasys است که توسط شرکت Johnson & Johnson Vision Care ساخته شده‌اند.

دکتر Xiao-Yu Song، مدیر بخش تحقیقات این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرده است:

«این نوآوری از تحقیقات عمیق و طولانی در زمینه نیازهای واقعی مصرف‌کنندگان لنزهای تماسی متولد شده است. ما هیجان‌زده هستیم که راه‌حلی برای کمک به مردم در استفاده از لنزها در طول کل روز و شرایط مختلف نوری پیدا کردیم. این لنزها مانعی بر سر راه فعالیت‌های روزانه مردم نخواهند بود.»

دکتر سونگ می‌گوید تولید و توسعه این لنز بیش از یک دهه طول کشیده و انواع آزمایش‌های بالینی روی آن انجام شده است. این لنز در این مدت روی چشمان بیش از هزار بیمار قرار گرفته و توسط محققان شرکت مذکور مورد ارزیابی قرار گرفته است.

اداره غذا و داروی ایالات متحده می‌گوید این لنزها تا ۱۴ روز قابل استفاده هستند ولی کاربران نباید با این لنزها به خواب بروند یا در معرض آب خوردگی قرار بگیرند.

مشکلات این لنز تماسی

اما یک متخصص چشم‌پزشکی و سخنگوی آکادمی چشم‌پزشکی American Academy of Ophthalmology می‌گوید فناوری به کار رفته در این لنزها جالب و بدیع است ولی نمی‌تواند مانع از اشعه‌های دیگر مضر آفتاب برای چشم شود.

وی می‌گوید اگر فردی به مدت طولانی در معرض مستقیم نور آفتاب باشد؛ اشعه UV خورشید می‌تواند به قرنیه و بافت‌های مجاور آن آسیب بزند. همین‌طور، تابش مستقیم نور آفتاب به چشم می‌تواند باعث افزایش آب مروارید، دژنراسیون ماکولا و رشد آن در چشم یا نزدیک آن شود.

این متخصص چشم می‌گوید، بسیار مهم است که به استفاده‌کنندگان از این لنزها آموزش‌های لازم داده شود. به آن‌ها گفته شود که این لنزها نمی‌توانند جلوی اشعه UV را بگیرند و بهتر است در هنگام استفاده و در معرض تابش نور خورشید از وسایلی مانند کلاه، آفتاب‌گیر، عینک آفتابی و غیره استفاده کنند.

به علاوه، برای محافظت از چشم در برابر اشعه UV، هیچ‌گاه به طور مستقیم به خورشید خیره نشوند یا چشم‌شان را در معرض تایش مستقیم نورهای آفتاب قرار ندهند.

تنها عینک‌های آفتابی با برچسب UV400 می‌توانند اشعه‌های UV و UVB را به طور کامل (در حدود ۹۹.۹ درصد) دفع کرده و از چشم در مقابل آن‌ها محافظت کنند.

احتمالا یک مشکل دیگر لنزهای Acuvue Oasys این است که در هنگام تیره شدن، امکان مشاهده با کیفیت تصاویر را نمی‌دهند چون شفافیت لازم را ندارند.

قرار است این لنزها در نیمه اول سال ۲۰۱۹ وارد بازار شوند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.