احتمالا اختلال امروز تلگرام به خاطر حملات گسترده DDoS است (به‌روزرسانی)

5

تلگرام از امروز صبح زود (حوالی ساعت ۴ صبح) برای کاربران ایرانی به طور کامل قطع شده است. این پیام‌رسان حتا با نرم‌افزارهای فیلترشکن هم قابل دسترسی نیست.

در حالی‌که تمام نظرها و افکار در همان دقایق اولیه به سوی اجرایی شدن ماجرای فیلترینگ تلگرام در ایران چرخید؛ خبرهای سایت‌ها غیر ایرانی و همچنین شبکه‌های اجتماعی نشان می‌داد برخی از کاربران اروپایی و آسیایی هم با مشکل قطعی کامل تلگرام مواجه شدند.

با گذشت چند ساعتی از این قطعی اینترنت؛ حالا گزارش‌های منتشر شده از یک حمله گسترده DDoS بر علیه سرورهای تلگرام و اورهیتینگ خبر می‌دهند.

پاول دوروف با یک پست توییت؛ پیش از شروع قطعی تلگرام به کاربران گزارش داده بود که احتمالا در چند ساعت آینده به مشکل قطعی موقت روبرو خواهند بود. وی مشکل را یکی از سرورهای واقع در اروپا به خاطر داغ شدن بیش از حد عنوان می‌کند.

ولی به نظر می‌رسد؛ علت اصلی قطع شدن تلگرام برای کاربران ایرانی، روسی، برخی کشورهای اروپایی و غیره؛ تبعات ناشی از حملات گسترده DDoS به سرورهای تلگرام باشد.

تیم فنی تلگرام نتوانستند جلوی این حمله را بگیرند و تعداد زیاد آدرس‌های IP شرکت‌کننده در این حمله باعث داغ شدن بیش از حد سرورها و اورهیتینگ شده است.

حملات DDoS خطرناک‌ترین گونه حملات اینترنتی هستند که در آن هزاران کامپیوتر قربانی یا زامبی شرکت می‌کنند و با ارسال درخواست‌ها و بسته‌های شبکه به سوی سرورهایی خاص، سعی در از کار انداختن این سرورها دارند.

این حملات تمام منابع سخت‌افزاری یک سرور را به خود مشغول می‌کنند و باعث هنگ کردن، داغ شدن بیش از حد و عدم سرویس‌دهی صحیح می‌شوند.

موسسه تلگرام وعده کرده به‌زودی و در چند ساعت آینده این مشکل سراسری برطرف شود. هنوز کاملا مشخص نیست عدم دسترسی به تلگرام تا چه زمانی ادامه دارد و کدام کشورها زودتر به وضعیت عادی برمی‌گردند. پیش‌بینی می‌شود تا چند ساعت آینده؛ مشکل قطعی تلگرام برطرف شود.

به‌روزرسانی

ساعتی پیش اکانت رسمی تلگرام در توییتر نوشت قطعی بزرگ برق در شهر آمستردام باعث قطعی سرورهای این پیام‌رسان شده است و هنوز فعالیت برای بازگرداندن آن‌ها به شبکه در حال انجام است. گزارش‌های دیگر هم نشان می‌دهد برق فرودگاه آمستردام هم قطع شده و پروازهای این فرودگاه لغو شدند.

تلگرام گزارش داده هنوز کاربران کشورهای روسیه، اروپا و برخی کشورهای دیگر به این پیام‌رسان دسترسی ندارند.

در حالی مشکل قطعی تلگرام، برق شهر آمستردام عنوان شده است که توییت اول پاول دوروف از داغی یک سرور در اروپا حکایت داشت و چندین سایت هم درباره حملات گسترده DDoS صحبت کردند که بعدا مشخص شد منبع آن یک حساب کاربری جعلی بوده است.

 
5 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  این مطلب نظر و تحلیل شخصی خودتون هست، یا منبعی هم براش دارید که دلیلش حمله DDoS بوده؟ اورهیتینگ همیشه دلیلش DDoS نیست!

 2. تک رمان می گوید

  سلام
  همچنان منتظریم تا درست بشه

 3. سروش می گوید

  شاید برای ما ایرانی‌ها بد نباشه که یک روز یا دست کم چند ساعت رو بدون پیام‌رسان بگذرونیم.

 4. هوای تازه می گوید

  پاول جون درستش میکنه نگران نباشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.