التهاب ملتحمه یا کنژنکتیویت چیست و چطور درمان می‌شود؟

0

۶۸- التهاب ملتحمه – conjunctivitis) که به آن «چشم صورتی» – pink eye) هم گفته می‌شود، شایع‌ترین علت ایجاد قرمزی و تحریک چشم است. ملتحمه، غشای نازک و شفافی است که روی سفیدی چشم – صلبیه) و سطح داخلی پلک را می‌پوشاند.

– شایع‌ترین نوع کنژنکتیویت، نوع آلرژیک آن است و در افراد مبتلا به حساسیت فصلی و نیز در اشخاص مبتلا به حساسیت در برابر مواد آرایشی، عطرها و یا داروها روی می‌دهد که این نوع از کنژنکتیویت، مسری نیست.

  • ممکن است کنژنکتیویت عامل ویروسی داشته باشد که معمولاً به دنبال سرماخوردگی و گلودرد ایجاد می‌شود.

– کنژنکتیویت‌های میکروبی – باکتریال) معمولا بر اثر آلودگی با باکتری‌هایی مانند استافیلوکوک و استرپتوکوک ایجاد می‌شوند و شدت آن‌ها به گونه باکتری عامل بستگی دارد.

– کنژنکتیویت آلرژیک بسیار شایع است و با کنژنکتیویت عفونی اشتباه می‌شود.

– کنژنکتیویت آتوپیک – ناشی از استعداد ژنتیکی به بروز واکنش ازدیاد حساسیت آنی در برابر آنتی‌ژن‌های شایع محیطی) در افراد مبتلا به درماتیت – التهاب پوستی) آتوپیک یا آسم روی می‌دهد.

– علایم کنژنکتیویت عبارتند از خارش و قرمزی چشم، اشک‌ریزش و تورم پلک‌ها.

در کنژنکتیویت میکروبی، هر دو چشم مبتلا می‌شوند و ترشح غلیظ از چشم‌ها وجود دارد که ممکن است به‌ویژه هنگام بیدار شدن از خواب باعث چسبیدن پلک‌ها به یکدیگر شود.

درمان‌های مرسوم

– پس از تشخیص بیماری که با معاینه چشم با استفاده از اسلیت لامپ – slit lamp) و در صورت ضرورت از طریق کشت ترشحات چشم صورت می‌گیرد، درمان آغاز می‌شود.

برای درمان کنژنکتیویت آلرژیک از کمپرس سرد، اشک مصنوعی – در موارد خفیف) و داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی – مثل ایبوپروفن) و آنتی‌هیستامین استفاده می‌شود. در انواع دایمی،

قطره‌های کورتون چشمی هم ممکن است به کار بروند.

کنژنکتیویت ویروسی به درمان خاصی نیاز ندارد ولی می‌توان علایم آن را با کمپرس سرد و اشک مصنوعی کاهش داد. در موارد خیلی شدید از قطره‌های کورتون چشمی برای کاهش التهاب استفاده می‌شود. معمولا کنژنکتیویت ویروسی طی سه هفته بهبود می‌یابد.

کنژنکتیویت میکروبی اگر چه معمولاً خفیف است ولی گاهی شدت پیدا می کند و از این رو باید با استفاده از قطره ها و یا پمادهای آنتی بیوتیک به درمان آن پرداخت

– چگونه می‌توان از بروز کنژنکتیویت ویروسی یا میکروبی پیشگیری کرد؟

– برای پیشگیری از کنژنکتیویت ویروسی یا – باکتریال) میکروبی باید از لوازم آرایشی مشترک – مانند خط چشم، سایه چشم و …) استفاده نکرد؛ از شنا کردن پرهیز نمود – زیرا بعضی باکتری‌ها از راه آب منتقل می‌شوند)؛ میز و پیشخوان محل کار یا آشپزخانه باید ضد عفونی شوند؛ باید از دست دادن با دیگران و استفاده از حوله سایرین و یا قطره‌های چشمی آن‌ها خودداری نمود؛ بهتر است از دستمالی که قبلا مورد استفاده قرار گرفته برای پاک کردن چشم استفاده نشود و به جای این کار، چشم‌ها با دستمال کاغذی یک بار مصرف پاک شوند؛ شستشوی مرتب دست‌ها و خودداری از مالیدن دست‌ها به چشم ضروری است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.