زخم معده چیست؟

0

معده یک عضو ماهیچه‌ای کیسه مانند است که بین مری و روده کوچک قرار گرفته و مهم‌ترین عضو دستگاه گوارش بدن می‌باشد. اعمال معده شامل نگهداری و هضم غذا می‌باشد. معده یک فرد بالغ می‌تواند در حدود یک لیتر مواد غذایی را نگهداری کند.

معده برای هضم و گوارش غذا ماده‌ای بنام شیره معده را تولید می‌کند که شامل اسید هیدروکلریک، موکوس و آنزیم‌ها می‌باشد. اسید هیدروکلریک میکروارگانسیم‌های موجود در غذا را از بین می‌برد، موکوس غذا را نرم کرده و به محافظت جدار معده کمک می‌کند و آنزیم‌های مرنین و پپسین، مواد پروتئینی را می‌شکنند. در اثر مخلوط شدن غذا با شیره معده یک توده نیمه آبکی در داخل معده تشکیل می‌شود. این فرآیند در صورت خوردن یک غذای معمولی در حدود ۳ تا ۵ ساعت طول می‌کشد.

گاهی اوقات معده بیش از مقدار معمولی، شیره معده تولید می‌کند، که اگر این شیره‌ها به مری برگردند حالت زخم تولید می‌شود. مقادیر زیاد شیره معده در اثر استرس، ترس، عصبانیت، هیجان و غیره تولید می‌شود. جدار معده ممکن است توسط غذاهای تند و یا خیلی داغ تحریک شود. بعضی از بیماری‌ها نیز سبب ایجاد زخم معده می‌شوند.

در حقیقت زخم معده یعنی ایجاد یک زخم باز در جدار معده یا روده کو چک که معمولاً بسیار دردناک است و هم‌چنین ممکن است زخم از دیوار معده نفوذ کرده و سبب آزاد شدن موادی به حفره شکمی‌شود و به علت خطرناک بودن زخم، فرد باید تحت درمان مناسبی قرار گیرد.

در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد مردم دنیا از زخم معده رنج می‌برند، که در بین این افراد مردان بیش از زنان مبتلا می‌شوند. برای درمان این بیماری داروهای زیادی وجود دارد. زمانی که نتوان بیماری را با دارو معالجه کرد باید بیمار تحت عمل جراحی قرار گیرد.

برای درمان این بیماری غذاهایی بخورید که زخم را التیام می‌بخشد نه آن‌هایی که آن را تحریک می‌کند. چیزهایی که زخم معده را بهبود می‌بخشد عبارت است از شیر جوشیده، پنیر، خامه، جو پخته و موز و چیزهایی که زخم معده را تشدید می‌کند عبارت است از: نوشابه‌های الکلی، قهوه، سیگار، فلفل، ادویه، نوشابه‌های گازدار و غذاهای چرب.

شیر یکی از بهترین داروها برای زخم معده و سوء هضم اسیدی است اگر زخم شدید باشد در چند روز اول در هر ساعت یک لیوان شیر بنوشید و فقط چیزهایی را بخورید که زخم معده را شفا می‌بخشد. در روزهای بعد خوردن غذاهایی را که زمانی به معده نمی‌رسانند آغاز کنید.

داروهای ضد اسیدی مثل هیدروکسید منیزیم و آلومینیم نیز به خنثی کردن اسید معده و زخم دستگاه گوارش کمک می‌کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.