اپل اپلیکیشن‌هایی که اطلاعات مکانی کاربران را با شرکت‌های ثالث به اشتراک می‌گذاشتند را حذف کرد

0

اپل گزارش داد اپلیکیشن‌هایی که اطلاعات موقعیت مکانی کاربران را بدون اطلاع یا اجازه خود کاربر با دیگران به اشتراک گذاشته‌اند را از روی اپ‌استور حذف کرده است.

اپل می‌گوید این اپلیکیشن‌ها بخش‌های ۵.۱.۱ و ۵.۱.۲ دستورالعمل فروشگاه نرم‌افزارهای این شرکت را نقض کرده‌اند و به همین دلیل از روی اپ‌استور حذف می‌شوند.

در این بندهای دستورالعمل اپ‌استور به طور صریح گفته شده است اپلیکشن‌ها نباید اطلاعات مکانی کاربران را بدون اجازه صریح و روشن کاربر یا برای اهدافی غیرقابل تایید و نامعلوم با شرکت‌ها یا اشخاص ثالث به اشتراک بگذارند.

اپل آن دسته از اپلیکیشن‌هایی که این مفاد دستورالعامل را نقض کرده و متوجه‌شان شده است را از روی اپ‌استور حذف کرده و بشان اطلاعات داده که در ارزیابی‌های مجدد رد شده‌اند.

سایت ۹to5Mac که گزارش اپل درباره حذف این اپلیکیشن‌ها را منتشر کرده است؛ اشاره می‌کند که هنوز به طور روشن و صریح مشخص نیست این برنامه‌ها به چه علتی اطلاعات مکانی کاربران را جمع‌آوری یا برای شرکت‌های دیگر ارسال کردند.

فشار بیشتر روی اپلیکیشن‌ها برای حفظ حریم شخصی کاربران

گفته می‌شود سخت‌گیری اخیر اپل مربوط به قانون جدیدی است که از تاریخ ۲۵ می در اروپا اجرایی می‌شود. این قانون با نام General Data Protection Regulation به شرکت‌های فناوری دستور داده بدون اجازه صریح و روشن کاربران، هیچ‌گونه اطلاعاتی را برای دیگران ارسال یا به اشتراک نگذارند. شرکت‌های فناوری ملزم هستند از کاربران رضایت‌نامه رسمی برای استفاده از اطلاعات شخصی‌شان بگیرند.

این قانون اتحادیه اروپا، اپلیکیشن‌ها را وادار می‌کند برای استفاده از اطلاعات کاربران، آن‌ها را در جریان گذاشته و ازشان تاییدیه و رضایت‌نامه بگیرند تا مشخص باشد این اطلاعات برای چه اهدافی جمع‌آوری و استفاده می‌شوند.

اپل به توسعه‌دهنده‌گان اپلیکیشن‌های حذف شده اعلام کرده است که در صورتی می‌توانند دوباره روی اپ‌استور فعالیت کنند که هرگونه کد، فریم‌ورک یا SDK مربوط به اشتراک‌گذاری اطلاعات مکانی کاربران را حذف کرده باشند.

به علاوه، این برنامه‌ها دوباره مورد ارزیابی و بازبینی قرار گرفته و پس از احراز صلاحیت، روی اپ‌استور برای فروش و دانلود قرار می‌گیرند.

اپل تاکید کرده اطلاعات جمع‌آوری شده از کاربران ممکن است توسط اشخاص ثالث مورد استفاده قرار نگرفته باشند یا اینکه صرفا برای بهبود رابط کاربری و بهینه‌سازی عملکرد نرم‌افزار جمع‌آوری شده باشند و هیچ‌گونه سوءاستفاده‌ای از این اطلاعات نشده باشد.

همان‌طور که گفته شد، هنوز مشخص نیست دقیقا چه اپلیکیشن‌هایی از روی اپ‌استور حذف شدند و چرا به جمع‌آوری اطلاعات مکانی کاربران مشغول بودند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.