گزارشی از صنعت موبایل ایران در سال ۹۶: درآمد ۱۸۰ میلیارد تومانی توسعه‌دهنده‌های اپلیکیشن ایرانی با ۱.۶ میلیارد دانلود

0

سایت کافه‌بازار گزارش جدیدی از وضعیت صنعت موبایل ایران منتشر کرده است. این گزارش شاخص‌ها و اطلاعات کاملی از وضعیت بازار نرم‌افزارهای موبایل ایران در سال ۱۳۹۶ به دست می‌دهد.

در این گزارش، اعلام شده کاربران ایرانی بیش از ۱.۶ میلیارد بار از روی کافه بازار اپلیکیشن جدید دانلود یا به‌روزرسانی کردند. توسعه‌دهنده‌های موبایل ایرانی نیز در مجموع درآمدی بیش از ۱۸۰ میلیارد تومان داشتند که رقم قابل توجهی است و رشد این بازار را نشان می‌دهد.

کافه‌بازار اعلام کرده تا پایان سال ۹۶، نزدیک به ۳۶ میلیون کاربر دارد که ۲۹ میلیون کاربر اقدام به ایجاد حساب کاربری هم کردند. از این تعداد، بیش از ۲۹ میلیون کاربر فعال از این اپ استور استفاده می‌کنند و روزانه بیش از ۵.۳ میلیون کاربر فعال به آن سر می‌زنند و یک برنامه جدید دانلود یا برنامه‌های پیشین را به‌روزرسانی می‌کنند.

در سال ۹۶، از طریق توسعه نرم‌افزارهای موبایل بیش از ۳۱ هزار شغل مستقیم و القایی ایجاد شده است و ۲۳ هزار تیم توسعه‌دهنده مشغول به فعالیت بودند.

تمام این شاخص‌ها نشان می‌دهند که صنعت موبایل ایران دارد رشدی سریع را تجربه می‌کند و به یک بازار با ارزش مالی بزرگ تبدیل می‌شود. صنعتی که دیگر نمی‌توان نادیده‌اش گرفت یا آن را خرد و کوچک به شمار آورد.

هر سال، بهتر از پارسال

نمودارهای مقایسه‌ای وضعیت سال ۹۶ با سال‌های پیشین هم این موضوع را به خوبی نشان می‌دهند. نمودار نصب فعال کاربران ایرانی در سال‌های اخیر نشان می‌دهد هر سال به طور متوسط چندین میلیون کاربر جدید اضافه شده است. در سال ۹۶ بیش از ۳۶ میلیون کاربر از کافه‌بازار استفاده کردند. این نمودار به ما می‌گوید به طور متوسط در هر خانواده ایرانی ۱.۵ کاربر از اپ استور بازار استفاده کردند:

نمودار رشد تیم‌های توسعه‌دهنده اپلیکیشن موبایل در سال‌های اخیر نیز به ما می‌گوید هر سال، تیم‌های بیشتری تمایل به تولید و توسعه نرم‌افزار موبایل پیدا می‌کنند و یکی از کسب‌وکارهای پایدار و داغ این روزهای ایران است. در این نمودار، هر توسعه‌دهنده حداقل یک اپلیکیشن روی فروشگاه بازار دارد. در پایان سال ۹۶، توسعه‌دهنده‌ها به مرز ۲۳ هزار تیم رسیدند:

اما جالب است که به یک باره در سال ۹۶ شاهد انتشار نزدیک به ۵۰ هزار برنامه موبایل جدید بودیم تا کل اپ‌های موجود روی فروشگاه بازار به مرز ۱۵۰ هزار اپ برسند. در پایان سال ۹۵ حدودا ۱۰۰ هزار اپ در دسترس بوده است:

گزارش منتشر شده نشان می‌دهد کاربران ایرانی در سال ۹۶ تمایل بیشتری به خرید اپ و ایجاد حساب کاربری در فروشگاه بازار برای امتیازدهی یا ثبت نظر دادند که باز هم یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود. دو نمودار زیر به ترتیب مربوط به تعداد حساب‌های کاربری و تعداد تراکنش‌های موفق در هر سال است.

در پایان سال ۹۶، مجموعا حدود ۲۹ میلیون حساب کاری در فروشگاه بازار ایجاد شده است:

سال گذشته، نزدیک به ۱۴.۵ میلیون خرید اعم از برنامه فروشی، خرید درون برنامه‌ای و اشتراکی انجام شده است:

از این تعداد خرید و تراکنش، ۲۹ درصد خرید یک برنامه فروشی بوده است. ۵۴ درصد نیز پرداخت‌های درون برنامه‌ای است و ۱۷ درصد نیز هر دو نوع را شامل می‌شود:

اگرچه گزارش فروشگاه بازار از وضعیت نرم‌افزارهای موبایل ایران مربوط به کل این صنعت نیست ولی می‌تواند جامعه نمونه خوبی باشد و شاخص‌ها و متغیرهای صحیحی از بازار را نشان بدهد.

احتمالا کل صنعت بازار موبایل ایران نیز چنین وضعیتی دارد که بسیار امیدوارانه و موفق نشان می‌دهد؛ برخلاف سایر کسب‌وکارها که طی سال‌های اخیر درجا زدند یا با افت و عقب‌گرد روبرو هستند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.