گزارش شده صدها اپلیکیشن موبایل به طور مخفیانه فعالیت‌های کاربران را ردگیری می‌کنند؛ والدین، همسران جوان و افرادی که رابطه عاشقانه دارند مشتری اصلی این برنامه هستند

0

در حالی‌که هر روز درباره اقدامات جدید شرکت‌های گوگل و اپل برای محافظت از اطلاعات مشتریان و حفظ حریم خصوصی کاربران می‌خوانیم اما گزارش‌های مراکز تحقیقاتی و امنیتی چیز دیگری می‌گویند.

سایت ZDNet گزارش داده اپلیکیشنی به نام «TeenSafe» اطلاعات هزاران کاربر آیفون از جمله اطلاعات لاگین و Apple ID را افشا می‌کند.

اپلیکیشن «TeenSafe» هم برای iOS و هم برای اندروید منتشر شده و یک برنامه امن است که به والدین اجازه می‌دهد پیام‌های متنی، مکان فرزندان، مکالمات، تاریخچه تماس‌ها، تاریخچه وب‌گردی و اپلیکیشن‌های نصب شده روی اسمارت‌فون را نشان می‌دهد.

اپلیکیشن «TeenSafe» اطلاعات کاربران را روی دو سرور میزبانی شده توسط سرویس AWS آمازون نگه‌داری می‌کند ولی این سرورها اصلا امن نیستند و هیچ‌گونه مکانیزم امنیتی برای دسترسی به آن‌ها وجود ندارد.

سایت nytimes هم در گزارشی مفصل، چندین نمونه اپلیکیشن پرکاربرد را مثال زده که به طور پنهانی مشغول ردگیری فعالیت‌های کاربران هستند.

اپلیکیشن «KidGuard» نیز برای نظارت والدین بر فرزندان استفاده می‌شود ولی برای ردگیری فعالیت‌های دیگر کاربران نیز کاربرد دارد و روی وب‌لاگ آن‌ها آموزش‌هایی برای مشاهده متن‌های پاک شده توسط کاربر دیده می‌شود.

اپلیکیشن مشابه دیگری به نام «mSpy» خانم‌ها را آموزش می‌دهد چگونه به طور مخفیانه شوهرشان را زیر نظر بگیرند و فعالیت‌های او را ردگیری کنند. نرم‌افزار «Spyzie» نیز تبلیغاتی روی گوگل نمایش داده است که در آن‌ها آموزش «ردگیری مخفیانه گوشی دوست دختر» یاد می‌دهد.

محققان امنیتی اعتقاد دارند صدها نمونه از این اپلیکیشن‌ها روی فروشگاه‌های نرم‌افزاری در دسترس مردم است. اپ‌هایی که برای کنترل والدین به فرزندان یا ردگیری فعالیت کاربران و کارمندان طراحی شده ولی اهداف دیگری مانند رصد غیرقانونی فعالیت‌های کاربران و جمع‌آوری اطلاعات‌شان را نیز انجام می‌دهند.

همسران، مشتری اول جاسوس‌افزارها

در یک تحقیق صورت گرفته شده، بیش از ۲۰۰ اپلیکیشن کشف شده که به طور مخفیانه اطلاعات موقعیت مکانی کاربران را ذخیره و جمع‌آوری می‌کنند، متن‌های تایپ شده روی گوشی را ذخیره می‌کنند، مشغول رکورد ویدیو و کارهای دیگر روی گوشی‌های تلفن همراه کاربران هستند.

نیویورک تایمز گزارش داده چند ده اپ برای ردگیری و نظارت بر فعالیت‌های افرادی که عاشق هستند؛ توسط کاربران استفاده می‌شود و اتفاقا آمار دانلود بالایی دارند.

دوست دخترها و دوست پسرها، همسران جوان، افرادی که رابطه عاشقانه‌ای را آغاز کردند و افرادی که به طرف مقابل‌شان مشکوک هستند؛ حاضر می‌شوند خطر استفاده از این اپ‌ها را متقبل شده ولی در عوض دنبال استفاده از ابزارهایی مخفی روی گوشی‌های تلفن همراه باشند.

براساس اطلاعات منتشر شده توسط مرکز Centers for Disease Control and Prevention امریکا، ۲۷ درصد از زنان و ۱۱ درصد از مردان در این کشور نسبت به شریک زندگی‌شان سوءظن دارند.

این اپلیکیشن‌ها عموما امنیت بسیار ضعیفی دارند و حفاظت محکم و محرمانه‌ای از اطلاعات کاربران انجام نمی‌دهند. سایت مادربورد گزارش داده در سال گذشته، دو شرکتی که ابزارهای نظارتی روی گوشی تلفن همراه ارایه دادند؛ اطلاعات حساب کاربری ۱۰۰ هزار مشترک را لو دادند یا امکان دسترسی به آن‌ها برای همه فراهم شده است.

نرم‌افزار ردگیری فعالیت کاربران «mSpy» به نیویورک‌ تایمز گفته در فصل اول امسال، اطلاعات نزدیک به ۲۷ هزار کاربر عضو را به شرکت‌هایی از ایالات متحده فروخته است.

نکته مهم قابل ذکر درباره این اپلیکیشن‌ها، به خطر افتادن حریم خصوصی و اطلاعات محرمانه هر دو طرفی است که درگیر یک نرم‌افزار جاسوسی هستند.

در کشورهای مختلف از جمله ایران قوانینی برای مجازات افرادی که گوشی همسرشان را ردگیری کرده یا با استفاده از نرم‌افزارها و ابزارهایی سعی کردند اطلاعات روی این گوشی را مشاهده و سرقت کنند، وجود دارد.

مشاهده اطلاعات، هک و ردگیری گوشی همسر در قانون جرم محسوب می‌شود و هر سال پرونده‌های زیادی به این موضوع اختصاص دارد ولی این قوانین و مجازات‌ها نتوانسته‌اند بازدارندگی محکمی داشته باشند.

شرکت‌های گوگل، اپل و دیگران هم قوانین شفاف و صریحی برای مبارزه با اپلیکیشن‌های جاسوسی و ردیابی فعالیت‌های کاربران ندارند یا اینکه نمی‌توان به طور مشخص اعلام کرد کدام نرم‌افزار به چنین فعالیت‌هایی به طور مخفیانه مشغول است.

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.