اینفلوئنسر‌های تیک‌تاک به بهانه هدیه صدها دلار از کاربران نوجوان خود کلاه‌برداری می‌کنند

0

اپلیکیشن اشتراک ویدیوی ۱۵ ثانیه‌ای تیک‌تاک در روزهای اخیر حسابی حبرساز و جنجالی شده است.

این اپلیکیشن چینی متهم است اجازه استفاده و فعالیت به نوجوانان زیر ۱۳ سال داده است و بدتر از آن، زمینه‌ای فراهم کرده تا اینفلوئنسر‌های تیک‌تاک به بهانه هدیه، صحبت با طرفداران، دادن شماره تلفن خود یا موارد دیگر، صدها دلار از کودکان و نوجوانان عضو پول دریافت کنند.

آمار رسمی از تعداد کاربران عضو تیک‌تاک در دسترس نیست ولی پیش‌بینی می‌شود بیش از یک میلیارد نفر این نرم‌افزار را دانلود و روی گوشی‌های خود نصب کرده باشند.

جنجال نخست: کاربران زیر ۱۳ سال

کاربران تیک‌تاک به سرعت در حال افزایش هستند و هر روز بر محبوبیت آن افزوده می‌شود. به بیش از ۷۵ زبان دنیا منتشر شده و جزو بالاترین اپ‌ها در فروشگاه‌های اپلیکیشنی قرار دارد.

محبوبیت تیک‌تاک به خاطر ویدیوهای کوتاهی است که کاربران روی آن آپلود می‌کنند. در عالب این کلیپ‌ها، نوجوانان جلوی دوربین شکلک درآورده، می‌رقصند یا با یک آهنگ و خواننده معروف لپ‌خوانی می‌کنند.

تازه‌های سایت گلونی:
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

برخی از این نوجوانان معروف تیک‌تاک چندین میلیون طرفدار دارند و برای خود اسم و رسمی دارند. آن‌ها به طور قانونی در تیک‌تاک فعالیت کرده و هیچ‌گونه حریم خصوصی یا قانون دیگری را زیر پا نگذاشته‌اند.

خود تیک‌تاک می‌گوید غالب کاربرانش در بازه سنی ۱۶ الی ۲۴ سال قرار دارند ولی برخی شواهد و گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد کودکان زیر ۱۳ ساله هم عضو این نرم‌افزار شده‌اند و به راحتی گوگل می‌خورند.

جنجال دوم: هدیه‌های فریب‌کارانه

مشکل این‌جا است که تیک‌تاک به اینفلوئنسر‌ها و تهیه‌کنندگان ویدیوها اجازه می‌دهد «هدیه‌های دیجیتالی» برای فالورها و طرفداران خود ارسال و طرفداران هم با تایید این هدیه‌ها، پول پرداخت کنند. هر هدیه می‌تواند تا ۶۰ دلار ارزش داشته باشد.

این هدیه می‌تواند شماره تلفن موبایل مستقیم، صحبت تلفنی و اینترنتی، ویدیوهای اختصاصی، تصاویر و چیزهای دیگری باشد.

ویدیو‌ساز‌‌هایی که بیش از هزار طرفدار دارند؛ می‌توانند در این شبکه به طور زنده برنامه اجرا کنند. در جریان اجرای زنده است که طرفداران می‌توانند هدیه‌های دیجیتال بفرستند تا قدردانی خود را نشان دهند.

این هدیه‌ها به صورت نقاشی‌های متحرکی روی صفحه ظاهر می‌شود. ستاره‌های پرطرفدار این اپلیکیشن می‌توانند هزاران دلار در هر اجرای زنده کسب کنند. البته، در این میان، خود اپلیکیشن تیک‌تاک هم مبلغی از این هدیه‌ها را برای خود برمی‌دارد.

هنوز مشخص نیست که سهم تیک‌تاک از این هدیه‌ها چقدر است ولی برخی از اینفلوئنسر‌ها می‌گویند تا ۵۰ درصد ارزش هر هدیه به تیک‌تاک می‌رسد.

جنجال سوم: شفاف نبودن سیاست‌ها و سازوکار

گزارش‌های دریافتی در روزهای اخیر که جنجال‌ساز شده؛ نشان می‌دهد برخی کودکان و نوجوانان اقدام به پرداخت پول کردند ولی هیچ هدیه‌ای دریافت نکردند یا عملا هدیه‌های دریافتی بی‌ارزش بودند.

یک کاربر تیک‌تاک برای دریافت شماره تلفن ستاره محبوب خود در این شبکه اجتماعی بیش از ۱۰۰ دلار هزینه کرده است ولی این ستاره تیک‌تاک هرگز به او شماره تلفن نداده است.

دختر ۱۱ ساله‌ای اهل تورنتو بیش از ۴۰۰ دلار در تیک‌تاک خرج کرده در حالی که پدرش اصلا بی‌اطلاع بوده است و تقریبا در برابر این هزینه هیچی دریافت نکرده است.

یک جوان ۲۰ ساله هم بدون اینکه حواسش باشد نزدیک به هزار دلار در تیک‌تاک خرج کرده است. این کاربران فریب‌خورده می‌گویند هدیه دادن در تیک‌تاک مانند قمار، اعتیادآور است. شما یک هدیه می‌گیرید ولی می‌بینید هدیه دیگری هنوز وسوسه‌انگیز است و آن را هم می‌خرید.

این وضعیت در حالی است که درخواست پول از کودکان زیر ۱۳ سال ممنوع است. تیک‌تاک یک اپلیکیشن چینی است و مقر آن در همین کشور است. پس، قابل تصور است که فرهنگ هدیه دادن از این کشور آغاز شد. بسیاری از دختران حرفه‌ای در تیک‌تاک از طریق همین هدیه دادن‌ها پولدار شدند.

شرکت بیت‌دنس صاحب تیک‌تاک است. این شرکت هنوز در برابر گزارش‌های جتجالی اخیر و فشار رسانه‌ها هیچ واکنشی نشان نداده است. این شرکت فقط می‌گوید از شنیدن برخی تجربه‌های تلخ کاربران متاسفیم.

بسیاری از رسانه‌ها و همین‌طور مؤسسه‌های بازاریابی اینفلوئنسر‌ها اعتقاد دارند سیاست‌های تیک‌تاک یا روش‌های کاری آن‌ها چندان شفاف نیست و بدتر اینکه نشانه‌هایی از تغییر مشاهده نمی‌شود. هنوز هیچ اپلیکیشن و شبکه اجتماعی نتوانسته مانند تیک‌تاک به این سرعت رشد کند و کسب درآمد داشته باشد.

با این حال، فشارها بر تیک‌تاک در حال افزایش است و رسانه‌ها از مردم و کاربران خواستند نوجوانان خود را زیر نظر بگیرند و آن‌ها را آموزش دهند.

منبع

   

پستهای اخیر

کلاب‌هاوس هک شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر روی وب

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از هک شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس و انتشار رایگان و آزاد اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر دادند. این اطلاعات روی یک انجمن گفت‌وگوی هکری فاش…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

جدیدترین دستاورد شرکت نورا لینک ایلان ماسک: میمونی که با کمک یک تراشه کاشتنی در مغز بازی «پونگ»…

استارتاپ Neuralink ایلان ماسک ویدئویی از یک میمون منتشر کرده که با تسلط کامل و براساس دستورات ذهنی‌اش دارد پونگ بازی می‌کند. این تازه‌ترین دستاورد نمایشی از پروژه «brain-machine interface» قابل کاشتن است که شرکت نورالینک از سال ۲۰۱۷ در…

کتاب سفر به سیارات ناشناخته – نوشته رابرت سیلوربرگ – بریده‌ای از کتاب برای تجدید خاطره

فکر کنم کتاب سفر به سیارات ناشناخته را وقتی 10 سالم بود، خواندم. یکی از بهترین علمی تخیلی‌های غیرآسیموفی بود و ایده‌ها و داستان‌پردازی بسیار عالی داشت. در این داستان یکی از سیاراتی که سابق بر این مستعمره زمین بود، وقتی با تهدید نژاد وحشی…

۱۰ ترفند عیب‌یابی و رفع مشکل گجت‌هایی که روزانه با آن‌ها سروکار داریم؛ بدون نیاز به دانش یا هزینه‌…

هر مشکلی بر اثر یک مسئله به وجود آمده است و کافی است منشا آن مشکل را پیدا و بعد رفع کنید. با این وجود، بسیاری از رایج‌ترین مشکلات فناوری دارای راه‌حل‌هایی آسان و سرراست هستند. در ادامه می‌خواهیم به ۱۰ مورد از این ترفندهای عیب‌یابی و رفع…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.