اندروید بعدی ویژگی‌هایی دارد که از اعتیادتان به اسمارت‌فون جلوگیری می‌کند

0

پیش‌نمایش بتای عمومی اندروید P در کنفرانس گوگل I/O عرضه شد. گوگل می‌گوید اندروید جدید روی سه موضوع هوشمندی، سادگی و سلامت دیجیتال تمرکز دارد.

سال‌ها است که شاهد افزایش نگرانی‌ها درباره استفاده طولانی مدت و افراطی از گوشی‌های هوشمند هستیم و افراد معتاد به اسمارت‌فون هر روز بیشتر می‌شوند. حالا گوگل می‌خواهد با افزودن چندین قابلیت به اندروید P، راه‌کارهایش را درباره رفع این نگرانی و مشکل ارایه بدهد.

یکی از ویژگی‌های اندروید P این است که می‌تواند به کاربران بگوید چه مدت از تلفن هوشمندشان استفاده کرده و چگونه برنامه‌ریزی کنند و محدودیت‌هایی تعریف کنند تا کمترین استفاده یا اعتیاد را به اسمارت‌فون داشته باشند.

ویژگی‌های شاخص بخش «سلامت دیجیتال» اندروید P که در پاییزماه به طور رسمی عرضه خواهد شد؛ به این ترتیب است:

۱- داشبوری که کاربران بتوانند میزان استفاده از اسمارت‌فون را مشاهده کنند. این داشبورد به کاربران می‌گوید از هر اپلیکیشن در طول یک روز چقدر استفاده کردند؛ چند بار در یک شبانه‌روز گوشی‌شان را از حالت آنلاک خارج کرده و چند اعلان دریافت کرده‌اند. این داشبورد به طور کامل اطلاعاتی به کاربران می‌دهد تا متوجه شوند چگونه به اسمارت‌فون‌شان معتاد شدند و بیشتر وقت‌شان را کدام برنامه‌ها یا فعالیت‌ها می‌گیرد.

۲- در گام بعدی، ابزارهایی در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا بتوانند محدودیت‌هایی در استفاده از اپلیکیشن‌ها تعریف کنند. کاربران می‌توانند محدودیت‌های زمانی تعریف کنند تا جلوی استفاده بیش از حد یک اپ را بگیرند.

۳- مود جدید «shush» به اندروید P افزوده شده است. هنگامی که کاربران قفل گوشی را رو به پایین باز کنند؛ گوشی به طور خودکار به حالت «Do Not Disturb» می‌رود. این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد روی چیزهای دیگر تمرکز کنند و دیگر زنگ تلفن، اعلان‌ها و هشدارهای گوشی مزاحم‌شان نباشد.

۴- یک مود جدید دیگر به نام «Wind Down» افزوده شده است که زمان استفاده آن پیش از خواب است. هنگامی که کاربران وارد زمان خواب خود می‌شوند؛ گوشی به طور خودکار وارد حالت «Do Not Disturb» می‌شود. در این حالت صفحه‌نمایش در وضعیت greyscale قرار می‌گیرد و جذابیت خودش را از دست می‌دهد تا کاربران ناچار باشند اسمارت‌فون را کناری گذاشته و به خواب بروند.

گوگل اعلام کرد برخی از این ویژگی‌ها نیز در سرویس استریم ویدیوی یوتیوب نیز استفاده می‌شوند. گوگل می‌خواهد کاربران کمتر از گوشی استفاده کنند و در بازی یا تماشای ویدیو گرفتار اعتیاد و افراط نشوند.

همان‌طور که گفتیم، قرار است نسخه نهایی اندروید P در پاییزماه عرضه شوند ولی طبیعی است که به این زودی‌ها روی اسمارت‌فون‌های کاربران نمی‌نشیند و برای استفاده از ویژگی‌های «سلامت دیجیتال» اندروید جدید باید ماه‌ها منتظر ماند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.