ترامپ اجازه نمی‌دهد تیم امنیتی کاخ سفید آیفون‌هایش را چک یا تعویض کنند

0

سایت Politico گزارش داده خطر هک گوشی‌های تلفن همراه رییس‌جمهور امریکا بالا است و اگر هم تا کنون هک شدند؛ کسی خبر ندارد!

دونالد ترامپ؛ رییس‌جمهور امریکا از دو گوشی آیفون استفاده می‌کند. یکی برای تماس‌های تلفنی و دیگری برای توییت کردن. البته، گزارش شده روی آیفون دوم چندین اپلیکیشن دیگر هم نصب شده است و امکان خواندن خبرها روی برخی خبرگزاری‌ها و سایت‌ها وجود دارد.

از ابتدای ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، اسمارت‌فون‌هایش خبرساز بودند. او ابتدا زیربار استفاده از یک گوشی ساده امنیتی که نه دوربین داشت و نه به اینترنت وصل می‌شد؛ نرفت و اصرار کرد از آیفون‌ استفاده کند.

تیم امنیتی کاخ سفید هم به ناچار پذیرفتند و دو آیفون برایش تهیه کردند. برخلاف ترامپ، اوباما از گوشی تلفن همراه بلک‌بری استفاده می‌کرد که نمی‌توانست به هر کسی زنگ بزند، اپلیکیشن نصب کند، عکاسی کند یا موزیک گوش دهد.

آیفون‌های ترامپ امکان عکاسی و فیلم‌برداری دارند؛ از میکروفون استفاده می‌کنند و البته قابلیت GPS آن‌ها غیرفعال است.

گزارش‌هایی که به طور ناشناس از کاخ سفید منتشر شده، نشان می‌دهند ترامپ اجازه بررسی‌های امنیتی آیفون‌هایش را به تیم امنیتی نمی‌دهد و چون با آیفون مخصوص توییترش وارد این شبکه اجتماعی شده و توییت می‌کند؛ هیچ تمایلی به تعویض آن ندارد.

یکی از سیاست‌های تیم امنیتی کاخ سفید برای افزایش امنیت رییس‌جمهور و جلوگیری از هک و شنود؛ تعویض مرتب و فصلی گوشی‌های رییس‌جمهور است که فعلا ترامپ اجازه چنین کاری را نداده است.

تیم امنیتی از ترامپ خواسته هر ماه یک آیفون جدید استفاده کند ولی او با بیان این توصیف که «بسیار ناراحت‌کننده است»؛ از این کار جلوگیری می‌کند.

سوژه‌ای داغ برای جاسوسان سایبری

به همین خاطر؛ احتمال هک و ردگیری فعالیت‌های رییس‌جمهور امریکا بالا است. در سال گذشته، گزارش شد برای چندین ماه گوشی «جان کلی» رییس کارکنان کاخ سفید زیرنظر و شنود می‌شده است. پس هک و شنود یا ردگیری فعالیت‌های رییس‌جمهور امریکا چندان اتفاقی غیرممکن نیست.

در قوانین و مقررات ایالات متحده، مقام ریاست جمهوری می‌تواند برخی دستورات و توصیه‌های کاخ سفید را نادیده بگیرد اما به خاطر فعالیت‌های توییتری و همین‌طور استفاده از آیفون، خطر سوءاستفاده احتمالی از گوشی‌های ترامپ بسیار بالا است و این موضوع می‌تواند برای امنیت ملی امریکا خطرناک و دردسرساز شود.

ترامپ در کاخ سفید از ایمیل استفاده نمی‌کند و بارها «کلینتون»، رییس‌جمهور پیشین ایالات متحده را به خاطر استفاده از ایمیل شماتت کرده است. البته، رسانه‌ها گزارش دادند ۶ نفر از نزدیکان ترامپ در کاخ سفید از ایمیل استفاده می‌کنند.

ترامپ از ژانویه امسال قانونی وضع کرد که هیچ‌کسی در کاخ سفید حق استفاده از تلفن همراه در منطقه West Wing (بخشی از کاخ سفید که دفتر ریاست جمهوری واقع است) را ندارد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.