ترامپ از گوگل در مقابل اتحادیه اروپا حمایت کرد ولی همزمان گوگل ترامپ را احمق نشان می‌دهد

0

اتحادیه اروپا اوایل این هفته، گوگل را ۵ میلیارد دلار جریمه کرد. اتهام گوگل سوءاستفاده از جایگاه‌اش در بازار موبایل و رفتارهای انحصارگرایانه است.

اتحادیه اروپا اعتقاد دارد گوگل با استفاده از سیستم‌عامل اندروید، سرویس‌ها و نرم‌افزارهای خودش را به رایگان تبلیغ کرده و مانع از رشد و معرفی نرم‌افزارها و سرویس‌های رقبای دیگر می‌شود.

اولین بار نیست که اتحادیه اروپا گوگل را محکوم به غرامت می‌کند و در دفعه قبلی، گوگل حدود ۲.۷ میلیارد دلار جریمه شده بود. گفته می‌شود گوگل برای فرار از پرداخت این مبلغ هنگفت، در سیاست‌های خود تغییراتی اعمال خواهد کرد و برخی پلتفرم‌ها و سرویس‌های این شرکت دست‌خوش تغییر می‌شوند.

اما دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده در این ماجرا به حمایت از گوگل پرداخته است. ترامپ در یک رشته توییت با محکوم کردن این رای بر علیه گوگل، آن را تاثیرات و نتایج جنگ تجاری اتحادیه اروپا با خودش قلم‌داد می‌کند.

ترامپ در توییت‌های خود باز هم ادعای همیشگی بر علیه اروپایی‌ها را تکرار می‌کند و می‌گوید اروپایی‌ها فقط به خاطر پول با امریکا و شرکت‌های امریکایی ارتباط دارند. به اعتقاد ترامپ، اروپایی‌ها در حال سوءاستفاده از امریکا هستند و باید جلوی این رفتار گرفته شود.

نکته جالب این ماجرا اینجا است که درست هنگامی که گوگل یک دوست و حامی بزرگ را کنار خود برای اعتراض به اتحادیه اروپا می‌بینید؛ کاربران فعال روی وب از یک باگ یا هک ابزار جست‌وجوی گوگل بر علیه ترامپ رونمایی کردند.

اتفاقاتی نامرتبط با هم

این باگ به این صورت است که اگر عبارت «idiot» به معنای «احمق» را در نوار ابزار جست‌وجوی گوگل تایپ کرده و نتایج جست‌وجوها را در بخش عکس مشاهده کنید؛ تعداد زیادی از عکس‌های ترامپ را نشان می‌دهد.

در این جست‌وجوها، از هر ۱۵ عکس تقریبا ۶ عکس مربوط به دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا است.

حالا باید این دو موضوع را به هم مرتبط دانست؟ سوال دیگر هم این است که جریمه ۵ میلیارد دلاری اتحادیه اروپا بر علیه گوگل را به نظرات ترامپ درباره تجاری با اتحادیه اروپا مرتبط دانست؟

واقعیت این است که هیچ رابطه‌ای میان ترامپ و گوگل و اتحادیه اروپا نیست. اتحادیه اروپا موضوع بررسی رفتارهای انحصارگرایانه گوگل در اندروید را مدت‌ها پیش از بالا گرفتن نزاع‌های ترامپ و اتحادیه اروپا آغاز کرده و گوگل هم تنها شرکت متهم شده نیست.

از سوی دیگر؛ نشان دادن تصاویر ترامپ با جست‌وجوی عبارت «idiot» در گوگل، تصمیمی عمدی از سوی سران این شرکت نیست و کار کاربران با همکاری روبات‌های گوگل در وب است. مدت‌ها است که کمپین‌های مشابهی با کلمه کلیدی «احمق» بر علیه ترامپ آغاز شده که آهنگ شاخص گروه راک «Green Day» به نام «احمق آمریکایی» (American Idiot) یک نمونه از آن‌ها است.

این اتفاقات به طور تصادفی با یکدیگر همزمانی پیدا کردند و باید منتظر ماند و دید واکنش طرفین نسبت به این موضوعات چیست!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.