خواب اتو – الهام در ساعت سه بامداد به سراغ این مخترع آمد

0

سال ۱۹۲۱ م

 

دانشمند اتریشی اُتو لوی, (otto loewi), شبی بر اثر خوابی که دیده بود بیدار شد, در خواب, آزمایش ساده, اما عالی انجام داده بود که پرسشی اساسی را در علم عصب شناسی پاسخ می‌داد: آیا مواد شیمیایی در ارسال امواج عصبی نقش دارند؟ او در این باره چند خط نوشت و دوباره به خواب رفت. صبح روز بعد, وقتی از خواب بیدار شد, به یاد آورد که مسئلهٔ مهمی را یافته بود, اما هرچه فکر کرد, یادش نیامد چه بود, بنابراین به یادداشت‌هایش مراجعه کرد و این جا بود که خوابش به کابوس تبدیل شد.

او نتوانست حتی یک کلمه از چند خط ناخوانایی که نیمه شب با عجله نوشته بود, سر در بیاورد. لوی احساس پشیمانی و پریشانحالی فراوان می‌کرد. او ساعت‌ها سعی کرد خوابش را به یاد بیاورد. بعدها این لحظه را “نا امید کننده‌ترین روز زندگی علمی‌اش” نامید.

شب بعد دوباره همان خواب را دید. دوباره نیمه شب از جایش بلند شد و این دفعه دیگر معطل نشد: لباس‌هایش را پوشید و مستقیم به سوی آزمایشگاهش رفت. تا صیح که همکاران محققش به آزمایشگاه آمدند, آزمایشش تمام شده بود. آن‌ها آن قدر از کار لوی حیرت زده شدند که یکیشان پیش بینی کرد لوی برای آزمایش جایزهٔ نوبل بگیرد. درست حدس زده بود.

آزمایش سادهٔ لوی که در خواب و بیداری شکل گرفته بود, نشان می‌داد که امواج عصبی در واقع, به طور شیمیایی ارسال می‌شوند. این آزمایش سبب شد لوی در طول یک دهه آزمایش‌هایی انجام دهد که دری به سوی شاخه‌های جدید علم عصب شناسی باز می‌کرد و در نهایت, باعث شد که داروهای تغییر دهندهٔ حالات روحی را اختراع کند. در سال ۱۹۳۶, او واقعا برندهٔ جایزهٔ نوبل شد. خوابش به حقیقت پیوسته بود.

لوی قصد داشت در رشتهٔ هنرهای زیبا درس بخواند, اما پدرش او را متقاعد کرد رشته‌ای عملی‌تر و کارآمدتر برگزیند.

لوی آزمایش را با تحریک عصب یک قورباغه انجام داد, به طوری که ضربان قلبش کند شود, سپس مقداری از مایع ترشح شده از عصب را برداشت و آن را به قلب قورباغهٔ دومی تزریق کرد. ضربان قلب قورباغهٔ دوم نیز کند شد. این امر نشان داد که امواج عصبی به وسیلهٔ ماده‌ای شیمیایی فرستاده می‌شوند.

هنگامی که آلمانی‌ها در سال ۱۹۳۸ اتریش را اشغال کردند, فورا لوی یهودی را دستگیر کردند. بعدها به او اجازه دادند کشور را ترک کند, مشروط بر این که پولی را که از جایزه نوبل به دست آورده بود, به نازی‌ها تحویل دهد. پس از آن به آمریکا رفت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.