چه کسی پارکومتر را اختراع کرد؟!

0

کارل مگی (carl magee) سردبیر روزنامهٔ سانتا فه (santa fe)٬ مرد مبارزه طلبی بود که در افشای رسوایی نفتی مشهور تی پات دوم (teapot dome oil scandal: رسوایی مالی و رشوه خواری در ایالات متحدهٔ آمریکا که در زمان ریاست جمهوری وارن جی. هاردینگ٬ رخ داد. این جریان که قبل از رسوایی واترگیت بود٬ بزرگ‌ترین رسوایی در تاریخ سیاست آمریکا شناخته می‌شود.

تی پات دوم٬ چاه نفتی در ایالت وایومینگ است. در سال ۱۹۲۱ به دستور رئیس جمهور هاردینگ٬ کنترل ذخایر نفتی نیروی دریایی آمریکا در تی پات دوم وایومینگ از سازمان نیروی دریایی گرفته و به دولت محول شد. در این انتقال٬ رشوه خواری‌ها و رسوایی‌های مالی انجام شد و به همین نام مشهور شد. – م) نقش داشت. سرمقاله‌های آتشینش٬ او را درگیر دعوا و کتک کاری خیابانی می‌کرد و کارش به دادگاه می‌کشید. هنگامی که قاضی عصبانی در خیابان به او حمله ور شد٬ مگی اسلحه کشید. بر اثر این نزاع٬ قاضی را زخمی کرد و ناظری را کشت. دادگاه او را برای قتل غیر عمد محاکمه کرد٬ اما با دفاع از خود٬ تبرئه شد٬ پس این شخصیت بی نظم و ترتیب٬ هنگامی که یکی از مذموم‌ترین اختراعات زمانش٬ یعنی پارکومتر را ساخت٬ چندان با جنجال و مناظره بیگانه نبود.

در دههٔ سی٬ مگی به اوکلاهوما سیتی (Oklahoma city) نقل مکان کرد. زمانی که داشت برای روزنامهٔ اوکلاهوما نیوز کار می‌کرد٬ سرپرستی هیئت ترافیک اتاق بازرگانی محلی را نیز بر عهده گرفت. ازدحام خودروها و مشکل پارک٬ به تجارت و بازرگانی آسیب می‌رساند و پلیس هم هر کاری می‌کرد٬ بی فایده بود. راه حل مگی٬ اختراع ابزاری زمان سنج در پیاده روها بود که با سکه کار می‌کرد. او با یک دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشکدهٔ مهندسی محلی همکاری کرد تا نمونه‌ای را تکمیل کند و شهر را وا داشت تا اجازه دهد آن را آزمایش کند.

در شانزدهم ژوئیهٔ سال ۱۹۳۵ ٬ ۱۷۴ پارکومتر به کار افتاد. رانندگان عصبانی٬ فوری شورش به راه انداختند و مسئله را به دادگاه بردند. قاضی دستور توقیف موقت را صادر کرد و به نظر می‌رسید زمان کار پارکومترهای مگی به سرآمده باشد٬ اما قاضی سرانجام به نفع مگی رای داد. (شاید نمی‌خواست هدف گلولهٔ مگی قرار گیرد!)

پارکومترهای مگی٬ به زودی به شهرهای دیگر نیز راه یافت. در مدت دو سال٬ بیش از بیست هزار دستگاه نصب شد. پس از آن مامور پارک و اطاقک‌های آن نیز به وجود آمد. متشکریم کارل!

پارکومتر مگی٬ اولین پارکومتری نبود که جواز ثبت اختراع گرفت. اختراع قبل از آن٬ در پی دستگاه زمان سنجی بود که به خودرو وصل می‌شد. اختراعی دیگر که راجر دبلیو ببسون (roger w. babson) بنیانگذار دانشکدهٔ ببسون٬ ثبت کرد٬ رانندگانی را مجسم می‌کرد که دو شاخهٔ باتری خودرویشان را به چراغ ثابتی در کنار جدول خیابان وصل می‌کردند و هنگامی که خودرو بیش از زمان مجاز در یک محل می‌ماند٬ چراغ شروع به چشمک زدن می‌کرد.

مگی اختراعش را پارکومتر دوکاره نامید٬ زیرا هدفی دوگانه داشت: کنترل و نظارت بر پارک خودروها و منبع درآمدی برای شهرها.

هنگامی که دادگاه عالی آلاباما (alabama) در سال ۱۹۳۷ قانون پارکومترهای بیرمنگام را با عنوان “اجرای غیر قانونی وضع مالیات” لغو کرد٬ رانندگان از ته دل خوشحال شدند٬ اما در نبردی بازنده٬ این پیروزی٬ موقتی بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.