جشن ۷۵۰ سالگی برلین در آلمان شرقی و رژه رایانه‌های قابل حمل

0

در سال ۱۹۸۷، برلین ۷۵۰مین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت و شهر پر از هیجان بود. دولت کمونیستی آلمان شرقی، که در آن زمان بر نیمه شرقی شهر حکومت می‌کرد، می‌خواست این مناسبت را با رژه بزرگی که دستاورد‌های کشور را به نمایش می‌گذاشت، جشن بگیرد.

هنگامی که راهپیمایی در خیابان‌های شهر راه افتاد، مشخص بود که دولت آلمان شرقی می‌خواهد توانایی‌های تکنولوژیکی خود را به رخ بکشد. در این رژه دسته‌ای از زنان با کفش‌های پاشنه بلند ، رایانه‌های رومیزی روی چرخ‌ها حمل می‌کردند.

یکی از قابل توجه‌ترین نمایشگاه‌ها در این رژه Robotron PC ۱۷۱۵، یک کامپیوتر‌ ورک استیشن بود. در زمانی که کامپیوتر‌ها به اندازه امروز گسترده نبودند، Robotron PC ۱۷۱۵ یک فناوری پیشرفته و نمادی از دستاورد‌های صنعتی و تکنولوژیکی GDR بود.

Robotron که در سال ۱۹۶۹ تأسیس شد، بزرگترین تولید‌کننده کامپیوتر در آلمان شرقی بود. این شرکت کامپیوتر‌های شخصی، کامپیوتر‌های کوچک، کامپیوتر‌های مرکزی، تجهیزات جانبی کامپیوتر و همچنین وسایل الکترونیکی خانگی مانند رادیو و تلویزیون را تولید می‌کرد.

متأسفانه Robotron PC ۱۷۱۵ دوام نیاورد. پس از اتحاد مجدد آلمان، شرکت در ۳۰ ژوئن ۱۹۹۰ منحل شد و بخش‌هایی از آن به شرکت‌های دیگر فروخته شد.

با این حال، Robotron PC ۱۷۱۵ یک مصنوع مهم از دوران GDR و یادآور دستاورد‌های تکنولوژیکی این کشور است.

این رژه همچنین شامل نمایشگاه‌هایی بود که میراث فرهنگی و تاریخی کشور را نشان می‌داد. برای مثال، نمایش‌هایی از صنایع دستی سنتی آلمان، مانند منبت‌کاری و سفال،و همچنین نمایشگاه‌هایی که تاریخ شهر را به نمایش می‌گذاشتند، از جمله نمایش‌هایی از بنا‌های تاریخی و بنا‌های معروف.

برلین شرقی پایتخت آلمان شرقی (GDR) از سال ۱۹۴۹ تا ۱۹۹۰ بود و به طور رسمی، بخش شوروی برلین بود که در سال ۱۹۴۵ تأسیس شد.

بخش‌های آمریکا، بریتانیا و فرانسه به برلین غربی معروف بودند. از ۱۳ اوت ۱۹۶۱ تا ۹ نوامبر ۱۹۸۹، برلین شرقی توسط دیوار برلین از برلین غربی جدا شد.

قدرت‌های متفق غربی نه برلین شرقی را به عنوان پایتخت جمهوری دموکراتیک آلمان به رسمیت شناختند و نه اختیارات جمهوری آلمان را برای اداره برلین شرقی را.

در ۳ اکتبر ۱۹۹۰، آلمان شرقی و غربی و برلین شرقی و غربی دوباره متحد شدند، بنابراین به طور رسمی به وجود برلین شرقی پایان دادند.

انتخابات سراسری شهر در دسامبر ۱۹۹۰ منجر به این شد که اولین شهردار «تمام برلین» در ژانویه ۱۹۹۱ انتخاب شد و در آن زمان دفتر‌های جداگانه شهرداران در برلین شرقی و غربی منقضی شد و ابرهارد دیپگن (شهردار سابق برلین غربی) ) اولین شهردار منتخب یک برلین متحد شد.

پس از اتحاد مجدد، اقتصاد آلمان شرقی به شدت آسیب دید. تحت سیاست اتخاذ شده برای خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی، بسیاری از کارخانه‌های آلمان شرقی تعطیل شدند.

این امر به بیکاری انبوه منجر شد که به دلیل شکاف در بهره وری و سرمایه‌گذاری در مقایسه با شرکت‌های آلمان غربی و همچنین ناتوانی در انطباق با استاندارد‌های آلودگی و ایمنی آلمان غربی به نحوی که مقرون به صرفه تلقی می‌شد، ایجاد شد.

به همین دلیل، مقدار زیادی از کمک‌های اقتصادی آلمان غربی برای احیای آن به آلمان شرقی سرازیر شد.

با وجود مبالغ هنگفتی از کمک‌های اقتصادی که به برلین شرقی سرازیر شد، هنوز تفاوت‌های آشکاری بین برلین شرقی و غربی سابق وجود دارد.

برلین شرقی یک سبک بصری متمایز دارد. این تا حدی به دلیل بقای بیشتر نما‌ها و مناظر خیابانی قبل از جنگ است، و برخی هنوز نشانه‌هایی از آسیب‌های دوران جنگ را نشان می‌دهند.

ظاهر منحصربه‌فرد کلاسیک گرایی سوسیالیستی که در برلین شرقی (همراه با بقیه آلمان سابق آلمان)استفاده می‌شد، به‌طور قابل‌توجهی با سبک‌های توسعه‌ای شهری به کار رفته در برلین غربی سابق در تضاد است.

علاوه بر این، برلین شرقی سابق (همراه با بقیه آلمان سابق آلمان) تعداد کمی از خیابان‌ها و نام‌های مکان‌های دوران آلمان را به یاد قهرمانان سوسیالیست آلمان، مانند کارل-مارکس-آلی، روزا-لوکزامبورگ-پلاتز و کارل حفظ کرده است.

نماد نمادین دیگر برلین شرقی سابق (و آلمان شرقی در کل) Ampelmännchen (tr. “مردان کوچک چراغ راهنمایی”) است، نسخه‌ای استایل شده از مردی که فدورا پوشیده در حال عبور از خیابان است که در چراغ‌های راهنمایی، در بسیاری از گذرگاه‌های عابر پیاده در سراسر شرق سابق دیده یم‌شود.

پس از یک بحث مدنی در مورد اینکه آیا Ampelmännchen باید لغو شود یا به طور گسترده‌تر منتشر شود، چندین چراغ عابر پیاده در برخی از بخش‌های برلین غربی سابق از Ampelmännchen استفاده می‌کنند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

محصولات باورنکردنی که اپل در آینده عرضه خواهد کرد (شوخی با اپل – گالری عکس)

رونمایی از اپل ویژن پرو با قیمت و پیچیدگی‌های خاص خودش باعث شد که دست طنزپردازان در شوخی با اپل بازتر شود.به راستی اگر اپل سال‌های بعد بخواهد در زمینه‌های متفاوت فعالیت کند آنها را چطور رونمایی خواهد کرد. چه توصیف‌هایی برای آنها ردیف…

حومه‌نشینی چرا شکل می‌گیرد و چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟ + گالری عکس‌هایی از زشتی‌های این پدیده

مناطق حومه شهر، جوامع مسکونی هستند که در حومه مناطق بزرگتر شهری قرار دارند. آن‌ها ویژگی‌های متمایزی دارند که آن‌ها را ازمحیط روستایی و شهری متمایز می‌کند. شکل‌گیری حومه‌ها و مشکلاتی که با آن‌ها مواجه هستند را می‌توان به عوامل متعددی نسبت…

داستان گنبد بتنی در جزایر مارشال که پر از زباله‌های مرگبار هسته‌ای است

یک گنبد بتنی یا اصطلاحا Runit Dome بین سال‌های 1977 و 1980 به منظور مهار زباله‌های رادیواکتیو حاصل از آزمایش‌های هسته‌ای جنگ سرد آمریکا ساخته شد. اما شروع به ترک خوردن کرده است.جزایر مارشال یک کشور جزیره‌ای زیبا است که در اقیانوس آرام…

اگر ابرقهرمانان‌ها و شرورهای فیلم‌ها و کامیک‌ها در دوره ویکتوریا می‌زیستند!

عصر ویکتوریا دوره‌ای از تاریخ بریتانیا بود که از سال 1837 تا 1901 همزمان با سلطنت ملکه ویکتوریا بریتانیا ادامه یافت. این دوره، دوره تغییرات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی قابل توجهی بود که نه تنها بریتانیا، بلکه سایر نقاط جهان را عمیقاً…

نقاشی‌هایی که به بالاترین رقم‌ها قیمت‌گذاری و فروخته شده‌اند

در اینجا می خواهیم لیستی از گران‌ترین نقاشی هایی که در بازار حراجی‌ها به فروش رسیده اند را با هم مرور کنیم. البته هر لحظه امکان تغییر این لیست و جایگزینی نقاشی های دیگری وجود دارد ولی در آن صورت هم می توان نقاشی های زیر را جزء گرانترین های…

تصور واقعیت دگرگون به کمک میدجرنی – گالری عکس

تاریخ دگرگون یک ژانر جذاب است که به بررسی چگونگی تغییر مسیر تاریخ در صورت رخ دادن برخی رویداد‌های کلیدی به گونه‌ای متفاوت می‌پردازد.یک تغییر جزئی یا یک واگرایی عمده می‌تواند تخیل ما را به کار بیندازد تا آینده‌ای کاملا متفاوت که الان جزو…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.