جشن ۷۵۰ سالگی برلین در آلمان شرقی و رژه رایانه‌های قابل حمل

0

در سال ۱۹۸۷، برلین ۷۵۰مین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت و شهر پر از هیجان بود. دولت کمونیستی آلمان شرقی، که در آن زمان بر نیمه شرقی شهر حکومت می‌کرد، می‌خواست این مناسبت را با رژه بزرگی که دستاورد‌های کشور را به نمایش می‌گذاشت، جشن بگیرد.

هنگامی که راهپیمایی در خیابان‌های شهر راه افتاد، مشخص بود که دولت آلمان شرقی می‌خواهد توانایی‌های تکنولوژیکی خود را به رخ بکشد. در این رژه دسته‌ای از زنان با کفش‌های پاشنه بلند ، رایانه‌های رومیزی روی چرخ‌ها حمل می‌کردند.

یکی از قابل توجه‌ترین نمایشگاه‌ها در این رژه Robotron PC ۱۷۱۵، یک کامپیوتر‌ ورک استیشن بود. در زمانی که کامپیوتر‌ها به اندازه امروز گسترده نبودند، Robotron PC ۱۷۱۵ یک فناوری پیشرفته و نمادی از دستاورد‌های صنعتی و تکنولوژیکی GDR بود.

Robotron که در سال ۱۹۶۹ تأسیس شد، بزرگترین تولید‌کننده کامپیوتر در آلمان شرقی بود. این شرکت کامپیوتر‌های شخصی، کامپیوتر‌های کوچک، کامپیوتر‌های مرکزی، تجهیزات جانبی کامپیوتر و همچنین وسایل الکترونیکی خانگی مانند رادیو و تلویزیون را تولید می‌کرد.

متأسفانه Robotron PC ۱۷۱۵ دوام نیاورد. پس از اتحاد مجدد آلمان، شرکت در ۳۰ ژوئن ۱۹۹۰ منحل شد و بخش‌هایی از آن به شرکت‌های دیگر فروخته شد.

با این حال، Robotron PC ۱۷۱۵ یک مصنوع مهم از دوران GDR و یادآور دستاورد‌های تکنولوژیکی این کشور است.

این رژه همچنین شامل نمایشگاه‌هایی بود که میراث فرهنگی و تاریخی کشور را نشان می‌داد. برای مثال، نمایش‌هایی از صنایع دستی سنتی آلمان، مانند منبت‌کاری و سفال،و همچنین نمایشگاه‌هایی که تاریخ شهر را به نمایش می‌گذاشتند، از جمله نمایش‌هایی از بنا‌های تاریخی و بنا‌های معروف.

برلین شرقی پایتخت آلمان شرقی (GDR) از سال ۱۹۴۹ تا ۱۹۹۰ بود و به طور رسمی، بخش شوروی برلین بود که در سال ۱۹۴۵ تأسیس شد.

بخش‌های آمریکا، بریتانیا و فرانسه به برلین غربی معروف بودند. از ۱۳ اوت ۱۹۶۱ تا ۹ نوامبر ۱۹۸۹، برلین شرقی توسط دیوار برلین از برلین غربی جدا شد.

قدرت‌های متفق غربی نه برلین شرقی را به عنوان پایتخت جمهوری دموکراتیک آلمان به رسمیت شناختند و نه اختیارات جمهوری آلمان را برای اداره برلین شرقی را.

در ۳ اکتبر ۱۹۹۰، آلمان شرقی و غربی و برلین شرقی و غربی دوباره متحد شدند، بنابراین به طور رسمی به وجود برلین شرقی پایان دادند.

انتخابات سراسری شهر در دسامبر ۱۹۹۰ منجر به این شد که اولین شهردار «تمام برلین» در ژانویه ۱۹۹۱ انتخاب شد و در آن زمان دفتر‌های جداگانه شهرداران در برلین شرقی و غربی منقضی شد و ابرهارد دیپگن (شهردار سابق برلین غربی) ) اولین شهردار منتخب یک برلین متحد شد.

پس از اتحاد مجدد، اقتصاد آلمان شرقی به شدت آسیب دید. تحت سیاست اتخاذ شده برای خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی، بسیاری از کارخانه‌های آلمان شرقی تعطیل شدند.

این امر به بیکاری انبوه منجر شد که به دلیل شکاف در بهره وری و سرمایه‌گذاری در مقایسه با شرکت‌های آلمان غربی و همچنین ناتوانی در انطباق با استاندارد‌های آلودگی و ایمنی آلمان غربی به نحوی که مقرون به صرفه تلقی می‌شد، ایجاد شد.

به همین دلیل، مقدار زیادی از کمک‌های اقتصادی آلمان غربی برای احیای آن به آلمان شرقی سرازیر شد.

با وجود مبالغ هنگفتی از کمک‌های اقتصادی که به برلین شرقی سرازیر شد، هنوز تفاوت‌های آشکاری بین برلین شرقی و غربی سابق وجود دارد.

برلین شرقی یک سبک بصری متمایز دارد. این تا حدی به دلیل بقای بیشتر نما‌ها و مناظر خیابانی قبل از جنگ است، و برخی هنوز نشانه‌هایی از آسیب‌های دوران جنگ را نشان می‌دهند.

ظاهر منحصربه‌فرد کلاسیک گرایی سوسیالیستی که در برلین شرقی (همراه با بقیه آلمان سابق آلمان)استفاده می‌شد، به‌طور قابل‌توجهی با سبک‌های توسعه‌ای شهری به کار رفته در برلین غربی سابق در تضاد است.

علاوه بر این، برلین شرقی سابق (همراه با بقیه آلمان سابق آلمان) تعداد کمی از خیابان‌ها و نام‌های مکان‌های دوران آلمان را به یاد قهرمانان سوسیالیست آلمان، مانند کارل-مارکس-آلی، روزا-لوکزامبورگ-پلاتز و کارل حفظ کرده است.

نماد نمادین دیگر برلین شرقی سابق (و آلمان شرقی در کل) Ampelmännchen (tr. “مردان کوچک چراغ راهنمایی”) است، نسخه‌ای استایل شده از مردی که فدورا پوشیده در حال عبور از خیابان است که در چراغ‌های راهنمایی، در بسیاری از گذرگاه‌های عابر پیاده در سراسر شرق سابق دیده یم‌شود.

پس از یک بحث مدنی در مورد اینکه آیا Ampelmännchen باید لغو شود یا به طور گسترده‌تر منتشر شود، چندین چراغ عابر پیاده در برخی از بخش‌های برلین غربی سابق از Ampelmännchen استفاده می‌کنند.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

اگر این شخصیت‌های سینمایی و تلویزیونی به صورت گربه تصور می‌شدند

این کاری است با هوش مصنوعی انجام آن نستا ساده شده است. اما به یاد دارم که در سالیان دور برای همانند نشان دادن برخی سگ‌ها با شخصیت‌ها انسانی خاص، عکاس و روتوش کار چه زحمتی کشیده بود و این سری عکس‌ها را در شماره ظاهرا نوروزی یک شماره مجله…

تصور شاهان صفوی بر اساس شرح متنی جهانگردان و افراد شاخصی که آنها را دیده و توصیف کرده‌اند

در حساب توییتر Cavid Ağa شاهان صفوی را بر اساس نوشته‌های قدیم به دقت و به صورت گرافیکی و چشم‌نوازی تصور شده‌اند.(توضیحات از ویکی پدیا) شاه اسماعیل بنا به نوشته‌های جیووانی ماریا دلی آنجیوللو شاه اسماعیل یکم (۱۷ ژوئیهٔ ۱۴۸۷ – ۲۳ مه…

چرا غذاها در کتاب‌های مصور و انیمیشن‌ها اینقدر اشتها برانگیزند؟!

دوران کودکی خودم را که به یاد می‌آورم، یاد کتاب‌های داستان مصور می‌افتم که در بعضی از صفحات آن عکس میزهای پر از غذا درج شده بود. نقاشی‌های آنقد آنقدر خوب بودند که تصور می‌کردم میوه‌ها و مرغ و بوقلمون و سوسیس فرنگی‌ها مسلما باید کیفیت…

انگار این شخصیت‌های تاریخی و اسطوره‌ای همین الان عکس گرفته‌اند! استفاده از هوش مصنوعی برای بازسازی…

ما بسیاری از شخصیت‌های تاریخی را تنها به صورت طراحی‌های محو و مجسمه‌ها و سردیس‌ها را دیده‌ایم. حالا تصور کنید که این شخصیت‌ها دوباره زنده می‌شدند و با آرایش صورت و مو و ریش امروزی و لباس‌های مدرن به عکاسخانه می‌رفتند. این کاری است که یک…

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده‌اند و نگرش جدیدی نسبت به تاریخ در ما ایجاد می‌کنند

عکس‌های تاریخی بسیار هستند. برخی از آنها از فرط تکرارِ دیگر روتین می‌شوند و نکته جدیدی به ما نمی‌افزایند. متاسفانه برخی از آنها در بایگانی‌های فراموش می‌شوندو کسی متوجه نکته‌شان نمی‌شود و به تدریج نابود می‌شوند و برخی هم کمتر از بقیه بها…

کشف خانه‌ای متروکه در فرانسه که پر از عروسک‌های به ظاهر شیطانی است!

برایان سانسیرو می‌نویسد که خانه‌ای متروک در فرانسه کشف کرده که به‌طور کامل توسط درختان انگور پوشانده شده  بود و گویی از دنیا پنهان بود. خود خانه عادی است، اما برخی آن را می‌توانند بدترین کابوس خود بدانند. اتاق‌ها مملو از چیزهای غیرعادی…

آگهی متنی در «همه» صفحات
کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / کاشت مو / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5