چه کسی نخستین بار پدیده فتوسنتز را کشف کرد؟

0

سال اکتشاف: ۱۷۷۹

این کشف چه می‌گوید؟

گیاهان از نور خورشید برای تبدیل دی اکسید کربن هوا به سبزینه استفاده می‌کنند.

چه کسی آن را کشف کرد؟

یان اینگنهاوز Jan Ingenhousz

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

فتوسنتز فرآیندی است که تولید محصولات گیاهی را بر روی کره زمین ممکن می‌سازد. این فرآیند منجر به تولید اکسیژن در اتمسفر زمین می‌شود که برای تنفس ما ضروری است. گیاهان و فرآیند تولید اکسیژن نقشی حیاتی در زندگی بشر و موجودات زنده دارد.

وقتی یان اینگنهاوز فرآیند فتوسنتز را کشف کرد، درک ما را از عملکرد گیاهان وسعت داد و به ما کمک کرد تا نقش دو گاز مهم اتمسفر: اکسیژن و دی اکسید کربن را بهتر بشناسیم. مهندسی نوین گیاهان و علم تولید محصولات کشاورزی مدیون کشفیات یان اینگنهاوز است.


یان اینگنهاوز در هلند ب سال ۱۷۳۰ متولد شد. او در رشته طب تحصیل کرد و تصمیم به طبابت در زادگاه خود گرفت.

وقتی ژوزف پریستلی اکسیژن را کشف کرد شعله شمعی را درون بطری پر از اکسیژن قرار داد و منتظر بود شعله آن خاموش شود اما شمع به خوبی سوخت. بعد او موشی را در ظرف اکسیژن قرار داد، موش به راحتی تنفس می‌کرد.

در ۱۷۷۷ اینگنهاوز آزمایش پریستلی را مطالعه کرد و مجذوب آن شد. او سعی کرد کشف پریستلی را بررسی کند.

طی دو سال اینگنهاوز ۵۰۰ آزمایش انجام داد. او دو راه را برای جمع‌آوری گازهایی که گیاهان تولید می‌کنند ابداع کرد. یک راه این بود که گیاهی را در ظرفی محصور قرار داد. راه دیگر غوطه‌ور کردن گیاه در آب بود.

اینگنهاوز متوجه شد که جمع‌آوری گاز در زیر آب آسان‌تر است. هر بار که گازهای متصاعدشده از گیاه را جمع‌آوری می‌کرد آن را انتخاب می‌کرد تا ببیند می‌تواند آتش را شعله‌ورتر کند (حاوی اکسیژن هست) یا آتش را خاموش می‌کند (حاوی دی اکسید کربن است).

او در کمال شگفتی متوجه شد انسان اکسیژن را فرو می‌برد و گاز کربنیک بیرون می‌دهد اما گیاهان درست برعکس عمل می‌کنند. گیاه در نور خورشید گاز کربنیک را جذب می‌کند و برای ما اکسیژن خالص تولید می‌کند. اما در تاریکی عملکرد گیاه برعکس است. آن‌ها اکسیژن را جذب و گاز کربنیک پس می‌دهند.

بعد از صدها آزمایش اینگنهاوز متوجه شد مقدار اکسیژنی که گیاه تولید می‌کند بسیار بیشتر از اکسیژن مصرفی است. گیاهانی خم که در آب هستند به طور ثابت و پیوسته در نور خورشید حباب‌های گاز تولید می‌کنند. تولید گاز در شب متوقف می‌شود. اگر گیاه مدت زیادی در تاریکی بماند، گاز حاصله شعله را خاموش می‌کند. وقتی او همان گیاه را در نور آفتاب قرار داد گازی تولید کرد که آتش را شعله‌ورتر می‌کرد. گیاه دوباره اکسیژن تولید کرده بود.

اینگنهاوز نشان داد که (بر خلاف تصور همگان) گیاه ریشه و ساقه و برگ خود را با جذب مواد خاک تولید نمی‌کند و حجمی از خاک کم نمی‌شود. اینگنهاوز نشان داد که رشد گیاه از نور خورشید است. گیاه کربن را از دی اکسید کربن هوا می‌گیرد و آن را در مجاورت نور خورشید تبدیل به حجم گیاهی می‌کند.

اینگنهاوز روند فتوسنتز را کشف کرده بود. او ثابت کرد گیاهان شاخ و برگ خود را با استفاده از هوا و نور خورشید و کربن تولید می‌کنند. نام فتوسنتز چند سال بعد بر این روند نهاده شد که نام یونانی به معنای «تولید با نور» است.


بعضی از انواع بامبو می‌توانند روزی ۹۱ سانت رشد کنند. رشد آن‌ها را با چشم می‌توان دید!

   

پستهای اخیر

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

فیلم سواران عدالت، وقتی گیک‌ها به جنگ قاتل‌ها می‌روند – Riders of Justice

دوران خوشی را که در دبیرستان عاشق احتمالات شده بودم، از یاد نمی‌برم. کلی کتاب خارج درس هم خریده بودم و به عنوان سرگرمی به مسائلشان فکر می‌کردم. اما اگر خوب فکر کنید ریاضیات یا همین دانش احتمالات می‌توانند با تحلیل دقیق اتفاقات دنیای…

برندگان جایزه عکاسی پولیتزر ۲۰۲۱: عکس‌های خبرگزاری AP از ناآرامی‌های آمریکا در پی قتل جورج فلوید و…

در پست قبلی فهرستی از برندگان پولیتزر 2021 را برایتان نوشته بودم. اما در این پست، به بازتاب بخش عکاسی پولیتزر 2021 می‌پردازم. در پولیتزر، برندگان بخش عکاسی در دو بخش اعلام می‌شوند: 1- در بخش عکاسی خبری فوری، برنده مسابقه اعضای…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.