بچه‌هایی که از پخش‌کننده‌های موسیقی قابل حمل استفاده می‌کنند؛ سه برابر بیشتر در معرض مشکلات شنوایی قرار دارند

0

یک مطالعه پزشکی جدید نشان می‌دهد کودکانی که از پخش‌کننده‌های موسیقی قابل حمل استفاده می‌کنند و از طریق آن‌ها آهنگ گوش می‌کنند؛ سه برابر بیشتر از سایر کودکان در معرض آسیب‌های گوش و مشکلات شنوایی هستند.

سایت گیزمودو گزارش داده یک مطالعه تحقیقاتی پزشکی گسترده‌ای روی بیش از ۳ هزار بچه ۹ الی ۱۱ سال انجام شده است.

نتیجه این تحقیق می‌گوید ۱۴ درصد یا ۴۵۰ بچه مبتلا به مشکلات شنوایی هستند و آزمایش‌ها این موضوع را تایید کرده است. ۷ درصد این بچه‌ها مبتلا به مشکل کم شنوایی سطح بالا بودند که نشان‌دهنده افت شنوایی بر اثر نویز و سروصداهای زیاد صوتی است. معمولا هم یک گوش به این مشکل مبتلا است.

این تحقیق و دیگر مطالعات انجام شده، پزشکان و محققان را بر این باور رسانده است که کودکان و نوجوانانی که دایم از پخش‌کننده‌های موسیقی قابل حمل استفاده می‌کنند؛ سه برابر بیشتر در معرض آسیب‌هایی شنوایی هستند.

این محققان برای اطمینان بیشتر سراغ یک گروه ۲ هزار نفری از بچه‌هایی رفتند که عمدتا از این پخش‌کننده‌های موسیقی استفاده می‌کنند. نتایج حاصل شده، فرضیه بالا را اثبات کرده و محققان را به قطعیت مضر بودن این دستگاه‌های برای گوش کودکان رسانده است.

انگشت اتهام به سوی اسمارت‌فون‌ها و تبلت‌ها

در این تحقیق، اسمارت‌فون و تبلت هم جزو ابزارها و دستگاه‌های صدمه زننده به گوش کودکان معرفی شده و گوش دادن موسیقی توسط آن‌ها که عمدتا هم با هدفون و ایرفون است؛ آسیب‌رسان تلقی می‌شود.

البته؛ تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد درصد آسیب‌دیدگی شنوایی گوش‌های کودکان با یکدیگر متفاوت است و نمی‌توان به طور دقیق گفت صداهای با قدرت چند دسی‌بل و به چه مدت می‌تواند مشکلاتی برای گوش ایجاد کند.

محققان به طور قاطع نمی‌گویند که استفاده از پخش‌کننده‌های موسیقی قابل حمل، هدفون‌ها و دستگاه‌هایی مانند تبلت و اسمارت‌فون برای گوش کودکان و نوجوانان خطرناک و آسیب‌زا است ولی نقش این تجهیزات الکترونیکی را در کاهش قدرت شنوایی بچه‌های محدوده سنی زیر ۱۱ سال زیاد می‌دانند.

تنها گوش دادن به موسیقی نیست. در بسیاری از مدارس اروپایی از تبلت سر کلاس‌های درس استفاده می‌شود و کودکان در خانه هم باید با این دستگاه‌های الکترونیکی کار کنند و تکالیف‌شان را انجام دهند. آلودگی‌های صوتی این دستگاه‌ها می‌تواند تشدیدکننده مشکلات شنوایی برای این گروه سنی باشد.

اتحادیه اروپا قوانینی دارد که اجازه گوش دادن به موسیقی با قدرت بیشتر از ۸۵ دسی بل را نمی‌دهد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.