موزیلا می‌خواهد یک مرورگر وب صوتی به نام Scout بسازد

0

بنیاد موزیلا پروژه جدیدی به نا «Scout» را کلید زده که ظاهرا یک مرورگر وب حساس به صدا است.

موزیلا در طی یک نشست خبری برگزار شده در شهر سان‌فرانسیسکو می‌گوید: «در اپلیکیشن «Scout» می‌خواهیم وب‌گردی و استفاده از محتواها با صدا را آزمایش کنیم.»

موزیلا برای پیاده‌سازی ایده پلتفرم وب‌گردی صوتی نیاز به یک معماری و اجزای کلید اختصاصی دارد. این شرکت اعتراف کرده در این مسیر باید با محدودیت‌های سیستم‌عاملی موجود، چالش‌های پلتفرم‌های مختلف و ظرفیت‌سازی برای برخی اجزای کلیدی یک مرورگر روبرو شوند و بر آن‌ها غلبه کنند.

سایت سی‌نت می‌گوید مرورگر وب جدید می‌تواند با دستورات صوتی کاربر کار کند. مثلا کاربر با عبارت «Hey Scout» این مرورگر را فعال کرده و ازش می‌خواهد درباره یک موضوع خاص در اینترنت جست‌وجو کند.

به نظر می‌رسد توسعه مرورگر Scout هنوز در مراحل اولیه است. موزیلا به طور دقیق و مشخصی نگفته نیاز به افزودن چه اجزای کلیدی به یک مرورگر وب استاندارد برای تبدیل شدن به مرورگر وب صوتی هست. همین‌طور، هنوز درباره زمان راه‌اندازی اولیه این مرورگر وب هیچ صحبتی نشده است.

سایت انگجت به نقل از مدیران موزیلا می‌گوید این شرکت درباره راه‌اندازی اولین مرورگر وب صوتی بسیار هیجان‌زده ظاهر شده است. مدام در حال جمع‌آوری اطلاعات و ایده‌های مختلف هستند و می‌خواهند طرح‌های اولیه گوناگونی را پیاده‌سازی کنند. سخن‌گوی موزیلا گفته است حاصل این تلاش‌ها را به صورت عمومی اعلام خواهیم کرد.

ایده‌ای آینده‌نگرانه و نجات‌دهنده

این روزها، بلندگوهای هوشمند و دستیارهای دیجیتالی صوتی در حال رشد و محبوبیت روزافزون هستند. شرکت‌های بزرگ دنیای فناوری مانند گوگل، اپل، آمازون، مایکروسافت و دیگران هریک از دستیار صوتی خود رونمایی کرده و به سختی در حال توسعه و هوشمندسازی آن هستند.

پس، تلاش‌های موزیلا برای ساختن یک مرورگر وب صوتی دور از منطق نیست. به علاوه، افزودن دستوراتی صوتی به یک مرورگر وب باید ساده‌تر از ساخت یک بلندگوی صوتی هوشمند باشد.

عرضه یک مرورگر وب با دستورات صوتی از جنبه‌های دیگری هم به نفع موزیلا است. حداقل آن باقی ماندن در دنیای مرورگرهای وب و گسترش کاربران‌اش خواهد بود. در سال‌های اخیر، مرورگر فایرفاکس موزیلا به شدت تحت تاثیر گوگل کروم قرار گرفته است و از میزان محبوبیت و کاربران‌اش مدام کاسته می‌شود.

در آخرین گزارش‌ منتشر شده از سوی موسسه StatCounter، گوگل کروم بیش از ۵۸ درصد بازار مرورگرهای وب را به خود اختصاص داده است ولی فایرفاکس تنها ۵ درصد کاربران وب را به سوی خود می‌کشاند.

فایرفاکس در ماه نوامبر اولین نسخه مرورگر Firefox Quantum را عرضه کرد که سرعتی دو برابر نسخه معمولی فایرفاکس دارد. موزیلا امیدوار است بتواند با فایرفاکس کوانتوم کاربران بیشتری را جذب کند و کمی اوضاع بازار مرورگرهای وب را به سود خود تغییر دهد.

موزیلا توسعه مرورگر فایرفاکس کوانتوم را ادامه خواهد داد و به طور همزمان روی توسعه مرورگر وب صوتی Scout تمرکز دارد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.