چرا این روبات‌های کوچک و دوست‌داشتنی تحویل غذا را لگد می‌زنید؟

0

شرکت سازنده این روبات‌های کوچک و دوست‌داشتنی تحویل غذا اعتراف می‌کند مردم رفتار خوبی با آن‌ها نداشته و لگدشان می‌زنند.

شرکت Starship Technologies در سال ۲۰۱۴ توسط بنیان‌گذاران اسکایپ، Ahti Heinla و Janus Friis راه‌اندازی شد. هدف این شرکت ساخت هزاران روبات کوچک ۲۲ اینچی تحویل غذا از رستوران تا درب منزل مشتری بود.

این روبات‌ها می‌توانند با سرعت ۴ مایل بر ساعت در مسافت‌های نزدیک و حرکت در پیاده‌روها؛ بسته غذای گرم را سریع به دست مشتری برسانند.

استارتاپ Starship در هفته جاری مدیر اجرایی شرکت Airbnb را به عنوان مدیرعامل جدید خود منصوب کرد و یک سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیون دلاری جدید برای ساخت روبات‌های بیشتری دریافت کرد. رویای مالکان Starship رساندن غذا به میلیون‌ها نفر در سراسر جهان است.

اما مدیران این شرکت می‌گویند در حالی‌که اغلب مردم این روبات‌های کوچک را دوست دارند؛ برخی از مردم رفتار مناسبی با این ماشین‌ها ندارند.

هنیلا، از بنیان‌گذاران استارتاپ Starship می‌گوید برخی افراد بسته غذایی‌شان را از این روبات‌ها تحویل گرفته ولی یک لگد کوچک هم به او می‌زنند. وی می‌گوید:

«این لگد زدن واقعا یک مشکل بزرگ نیست و اگر بدانیم مردم از این طریق می‌خواهند خشم‌شان را مدیریت کنند؛ روبات‌ها را برای آن می‌سازیم.»

این اعتراف بنیان‌گذار استارتاپ Starship درباره خشونت نسبت به روبات‌ها قبلا در چندین گزارش دیگر هم ذکر شده است. در سال ۲۰۱۶ یکی از اعضای این شرکت سعی می‌کند به روباتی حمله‌ور شده و پرچم آن را کنده و پاره کند چون این روبات نتوانسته بود تحویل غذا را به درستی انجام دهد.

چرا بدرفتاری با روبات‌ها؟

این روبات‌ها به انواع سنسورهای تشخیص حرکت و دوربین‌ مجهز هستند. حداقل ۹ دروبین در قسمت‌های مختلف این روبات‌ها نصب شده است و به سنسورهای آژیر و ردیابی هم مجهز شدند تا اگر فردی خواست آسیب جدی بشان وارد کند؛ مثلا لگد محکمی بزند؛ سریعا فرار کنند یا واکنش مناسب نشان بدهند.

بنابراین، خیلی کم اتفاق می‌افتد که به روبات‌ها آسیب جدی وارد شود و مردم خشمگین بیشتر سعی می‌کند لگد یواش یا رفتار نامناسب آرامی داشته باشند.

رفتار اکثر مردم با این روبات‌های تحویل‌دهنده غذا خوب و مثبت است. سخن‌گوی شرکت Starship Technologies به خبرنگاران گفته است از ۱۵ میلیون نفری که تا کنون بسته غذایی از این روبات‌ها تحویل گرفتند؛ بیش از ۸۰ درصد مردم رفتار مثبت و خوش‌آیندی داشتند.

بدرفتاری با روبات‌ها یک موضوع جدید نیست. در سال ۲۰۱۵، یک مطالعه میدانی به وسیله روباتی در فروشگاه ژاپنی انجام شد. در این مطالعه مشخص شد کودکان به اذیت روبات‌ها می‌پردازند و راه‌اش را سد می‌کنند یا با واژه‌های بدی او را صدا زده و در پی آزارش هستند.

حالا این سوال مطرح می‌شود که ریشه این بدرفتاری‌ها و خشونت‌ها با روبات‌ها از کجا نشات گرفته است و چرا برخی از مردم دوست دارند و به خود اجازه و جسارت چنین کارهایی را می‌دهند؟

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.