اپلیکیشن رسمی لالیگای اسپانیا با میکروفون و جی‌پی‌اس کاربران را شنود می‌کند

0

حتما تا حالا مطلع شده‌اید که پس از قبول مربیگری رئال مادرید توسط لوپتگی که خشم رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا را در پی داشت، او از سرمربی‌گری تیم‌ملی اسپانیا اخراج شده است.

اما اسپانیا امروز با یک دشواری و بدنامی فوتبالی دیگر هم روبرو بود:

اپلیکیشن La Liga با شنود و استراق سمع صدای محیط حضور کاربران در هنگام تماشای فوتبال، سعی داشته فضاهای پخش غیرقانونی مسابقات فوتبال لالیگای را شناسایی کند.

رسانه‌های محلی اسپانیا گزارش دادند این اپلیکیشن با استفاده از میکروفون و GPS روی گوشی‌های اندرویدی؛ سعی کرده محل حضور کاربران را کشف کند و در هنگام پخش زنده مسابقات لیگ برتر فوتبال اسپانیا، صدای کاربر و محیط‌های اطراف را شنود کند تا اگر در یک محیط جمعی مانند کافی‌شاپ این مسابقه تماشا می‌شود؛ مجوز پخش آن مکان را بررسی کند.

براساس گزارش سایت‌های تک‌کرانچ و تراست‌ریویو، خود کاربران در هنگام نصب این اپلیکیشن، مجوز دسترسی به میکروفون و GPS را صادر کردند و به طور ناخودآگاه به یک پلیس مخفی برای این اپلیکیشن تبدیل شدند.

مدیران لالیگا از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کردند و می‌گویند اگر چنین شنود و تعرضی به حریم خصوصی کاربران رخ داده؛ توسط خود این اپلیکیشن صورت گرفته و آن‌ها دخالت یا نظارت و ارتباطی ندارند.

البته، مدیران این اپلیکیشن در وب‌سایت La Liga از این اقدام دفاع کردند و می‌گویند پخش غیرقانونی مسابقات لالیگا در مکان‌های عمومی می‌تواند سالیانه نزدیک به ۱۵۰ میلیون یورو خسارت به این کشور و باشگاه‌ها وارد کند.

آن‌ها گفتند مسئول حفاظت از باشگاه‌ها و طرفداران‌شان هستند و باید با ابزارهایی مانند همین اپلیکیشن La Liga مانع از پخش زنده سراسری غیرقانونی شوند.

در بیانیه روی سایت اپ La Liga آمده که این شنود فقط در حین تماشای بازی زنده فوتبال باشگاه‌های مورد علاقه کاربران اتفاق افتاده و در زمان‌های دیگر خاموش است. به علاوه، صداهای شنود شده از محیط جایی ذخیره نشده و مورد سوءاستفاده قرار نمی‌گیرند و تنها برای کشف پخش غیرقانونی مسابقات فوتبال لالیگا شنود می‌شوند.

اپ La Liga مدعی است درباره این دسترسی و شنود به طور شفاف به کاربران در هنگام نصب و فعال کردن دسترسی‌ها، توضیح داده است و آن‌ها با آگاهی و رضایت چنین کاری می‌کنند.

شنود محدود به اسپانیایی‌ها و اندرویدی‌ها است

ولی روی صفحه دانلود این اپلیکیشن در گوگل‌پلی، هیچ‌گونه توضیحی برای استفاده از میکروفون یا GPS برای شنود صدای محیط ذکر نشده است و جزو ویژگی‌های این برنامه نیست.

نزدیک به ۱۰ میلیون کاربر اپلیکیشن La Liga را برای تماشای زنده مسابقات فوتبال اسپانیا و دنبال کردن نتایج و اخبار آن نصب کردند. گزارش‌ها نشان می‌دهد فقط کاربران اسپانیایی مورد شنود قرار گرفتند و کاربران سایر کشورها در خطر نیستند.

 

همین‌طور مشخص شده است فقط کاربران اندرویدی در معرض این شنود بودند و ظاهرا از ۸ ژوئن این کار شروع شده که به‌زودی لو می‌رود.

به تازگی، اتحادیه اروپا با تصویب و اجرای قانون GDPR، تمام سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها را وادار کرد به طور واضح و مشخص توضیح دهند که چرا نیاز به اطلاعات کاربران دارند و محصولات‌شان به منابعی مانند میکروفون، دوربین، اطلاعات تماس و پیامک‌ها دسترسی دارد.

به علاوه، اپلیکیشن‌ها باید به طور روشن برای این دسترسی‌ها از مردم اجازه رسمی بگیرند و به آن‌ها بگویند می‌خواهند با این اطلاعات چه‌کار کنند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.