واتساپ بیشتر شبیه تلگرام می‌شود: از حالا فقط مدیرگروه می‌تواند پیغام بفرستد

1

واتساپ یکی از پایدارترین و محبوب‌ترین پیام‌رسان در دنیا است اما به خاطر نداشتن چند ویژگی مهم از جمله قابلیت کانال‌ها در تلگرام؛ مورد توجه کسب‌وکارها یا مدیران کانال‌ها قرار نمی‌گیرد.

حالا به نظر می‌رسد این پیام‌رسان می‌خواهد با حفظ ساختار و اصول کلی، چرخش‌هایی به سوی کانال‌ها داشته باشد و قابلیت‌هایی نظیر آن چیزی که در تلگرام شاهد هستیم؛ را در اختیار مدیران کانال‌های تلگرامی قرار دهد.

دیروز، پیام‌رسان واتساپ اعلام کرد ویژگی کنترلی جدیدی برای مدیران گروه‌ها عرضه کرده است تا فقط مدیران گروه بتوانند یک پیغام برای گروه ارسال کرده و دیگر اعضای گروه تنها بیننده این پیغام‌ها باشند.

البته، هنوز گروه‌های واتساپ حداکثر می‌توانند ۲۵۶ عضو داشته باشند و این محدودکننده است ولی ویژگی جدید می‌تواند گروه‌ها را به مکانی برای دریافت اطلاعیه‌ها و پیغام‌ها تبدیل کند.

مثلا، مدارس و دانشگاه‌ها، روابط عمومی نهادها و شرکت‌ها، گروه‌های خبری و اطلاع‌رسانی و گروه‌های سیاسی می‌توانند از این ویژگی برای رساندن پیام‌شان به دست اعضا استفاده کنند. پیش‌بینی می‌شود این تغییر رویکرد واتساپ باعث افزایش مخاطبان و کاربرپسندی بیشتر آن شود.

ویژگی جدید واتساپ از پیام‌رسان فیسبوک الهام گرفته شده است که به مدیران گروه‌ها اجازه می‌دهد کنترل بیشتری روی گروه‌ها داشته و محدودیت‌هایی برای مدیریت ارسال پیغام‌ها اعمال کنند.

تغییر رویکرد برای مبارزه با اخبار جعلی

ماه گذشته هم واتساپ مجموعه‌ای از چندین ویژگی جدید را برای مدیران گروه‌ها عرضه کرد. در یک ویژگی، مدیرگروه می‌تواند اهداف، دستورالعمل و فرآیند اراسل پیام در گروه را کاملا مشخص و به گوش تمام اعضا برساند.

همین‌طور، مدیران گروه‌هایی که سازنده گروه هستند نمی‌توانند پس از مدتی فعالیت، آن گروه را ترک کنند.

نشریه نیویورک‌تایمز در گزارشی اعلام کرده بود واتساپ با تغییر برخی رویه‌ها و رویکردهایش می‌خواهد قدرت و کنترل بیشتری به مدیرگروه‌ها بدهد. چون انتقادات زیادی از پیام‌رسان واتساپ در حوزه نشر اکاذیب و اخبار جعلی می‌شود.

واتساپ روی انتخابات کشور هند در ماه گذشته تاثیرات زیادی گذاشته و حجم اخبار دروغ و جعلی به حدی بالا رفت که نگرانی‌های جدی برای سران این کشور به وجود آورد. بیش از ۲۵۰ میلیون نفر از کل کاربران فعال ماهیانه ۱.۵ میلیاردی این پیام‌رسان در کشور هند زندگی می‌کنند.

ویژگی‌های جدید واتساپ می‌تواند قدرت مدیرگروه‌ها در مدیریت و کنترل گروه‌ها و محتواهای انتشار یافته را بیشتر و برخی گروه‌ها را به کانال‌هایی یک طرفه برای انتشار اخبار و اطلاعیه‌های معتبر و صحیح تبدیل کند.

ویژگی که بدون شک باعث خوشحالی مدیر کانال‌های تلگرام خواهد شد.

منبع

 
1 نظر
  1. س.ن. می گوید

    “از حالا فقط مدیرگروه می‌تواند پیغام بفرستد” با این که “مدیر گروه می تواند تنها فرستنده ی پیام باشد” فرق می کند. با توجه به تصویری که منتشر کرده اید دومی به نظر درست می آید. یعنی مدیر مختار است فرستادن پیام را در انحصار خود نگه دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.