یایاگرام! این مرد برای مادربزرگش جعبه تلگرام آنالوگ درست کرد تا راحت پیام صوتی با تلگرام بفرستد و متن پرینت شده پیام‌ها را دریافت کند!

2

برخی از مردم به صورت متناقضی از شرایط کرونا بدشان نمی‌آید. چون بیشتر خانه می‌مانند و با دورکاری اموراتشان می‌گذرد. در این شرایط آنها زمان زیادی را صرف شبکه‌های اجتماعی می‌کنند.

اما در مورد آدم‌های پیر و سالخورده چه؟

آنها معمولا با فناوری‌های نو راحت نیستند. آنها نه مهارت پایه کار با آنها را دارند و نه چشمشان سویی برای نگاه کردن به صفحات نمایش موبایل‌ها را دارد و حتی به خاطر مشکلاتی مانند التهاب مفاصل دست و آرتروز، نمی‌توانند از صفحات کلید مجازی و فیزیکی به سرعت استفاده کنند.

بنابراین ترجیح می‌دهند از همان وسیله ارتباطی تلفن استفاده کنند. اما مشکل اینجاست که نسل جوان علاقه‌ای به تماس‌های شفاهی تلفنی ندارد و این طوری حلقه ارتباطی مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها با فرزندان و اعضای خانواده‌شان به خاطر کرونا، از هم گسسته است.

اما به تازگی یک مهندس نرم‌افزار کار جالبی برای مادربزرگش کرده که هم یک کار گیکی محسوب می‌شود و هم عاطفه و مهربانی او را می‌رساند.

اسم این مرد مانوئل لوسیو دالو است. اسم مادربزرگ ۹۶ ساله‌اش هم رومانو مارتین است.

او در واقع جعبه‌ای درست کرده که مادربزرگش با کمک آن می‌تواند از نرم‌افزار تلگرام استفاده کند. اسم این جعبه را هم یایاگرام گذاشته. یایا به گویش محلی معنی مادربزرگ می‌دهد.

کار با این تلگرام آنالوگ خیلی ساده است. اول مادربزرگ باید مخاطب خود را انتخاب کند. کلا مخاطب‌های مادربزرگ چند نفر بیشتر نیستند. برای انتخاب او باید به سبک تلفن‌های آنالوگ سال های ابتدایی و میانی قرن بیستم، خودش را روی جعبه یایاگرام با یک کابل جک اتصال دهنده، به مخاطب وصل کند.

بعد می‌تواند به سادگی دکمه قرمز را فشار بدهد تا میکروفن روی جعبه فعال شود و پیامش برای مخاطبش ضبط و ارسال شود.

پاسخ‌ها هم به صورت پرینت شده، به او تحویل می‌شوند.

مانئول برای ساختن یایاگرام از پردازنده Raspberry Pi 4 و کدهای پایتون استفاده کرده است.

او عمدا طراحی یایاگرام را به صورت جعبه‌ای و سبک قدیمی انجام داده تا مادربزرگش با آن راحت باشد.

 
2 نظرات
  1. امین می گوید

    بسیار کار قشنگی کرده…

  2. مهرداد می گوید

    چه باحال

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.