کامپیوتری بسیار کوچک‌تر از یک دانه برنج که می‌خواهد سرطان‌ها را درمان کند

0

برای سال‌های متمادی، شرکت IBM صاحب کوچک‌ترین کامپیوتر جهان بوده است.

این شرکت اخیرا هم یک مدل کامپیوتر بسیار ریز طراحی و رونمایی کرد که بسیار کوچک‌تر از یک بند انگشت بود. ولی محققانی از دانشگاه میشیگان توانستند روی دست مهندسان آی‌بی‌ام بلند شوند و کوچک‌ترین کامپیوتر جهان را بسازند.

این کامپیوتر یک حسگر دما است که اندازه‌ای ۰.۰۴ میلی‌متر مکعب دارد. یعنی حدود یک دهم کامپیوتر آی‌بی‌ام و بسیار کوچک‌تر از یک دانه برنج. اگر زیر میکروسکوپ دانه برنج و این کامپیوتر را با هم مقایسه کنید؛ دانه برنج غولی بزرگ به نظر می‌رسد.

این کامپیوتر کوچک؛ البته اگر بتوان نام‌اش را کامپیوتر گذاشت؛ از جریان نور برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند. یک چراغ LED دارد که وقتی روشن است؛ جریان برق در مدارها به راه افتاده و انتقال اطلاعات میسر می‌شود.

کامپیوتر آی‌بی‌ام با اندازه ۱ در ۱ میلی‌متر که حالا از کامپیوتر دانشگاه میشیگان بسیار بزرگ‌تر است

اما وقتی این چراغ LED خاموش شود؛ جریان برق و داده‌ها در مدارها و واحدهای پردازشی این کامپیوتر قطع شده و از بین می‌روند. به همین دلیل؛ محققان دانشگاه میشیگان و همین‌طور شرکت آی‌بی‌ام شک دارند این حسگر دمایی را یک کامپیوتر بنامند یا خیر!

البته، این گجت از یک پردازنده کامل مبتنی بر +ARM Cortex-M0 سود می‌برد و تنها ایرادش پاک شدن اطلاعات پس از قطع برق در مدارهای آن است.

درمان سرطان با کوچک‌ترین کامپیوتر جهان

این کامپیوتر بسیار کوچک می‌تواند دمای موجود در محل‌هایی بسیار کوچک و میلی‌متری را بسنجد. این حسگر آن‌قدر حساس است که می‌تواند تغییر دمای ۰.۱ درجه را هم گزارش کند.

کوچکی بیش از حد این کامپیوتر باعث محدودیت‌های زیادی شده است که البته خلاقیت‌هایی را در پی دارد. مثلا، محققان نتوانستند برای این حسگر دما آنتن رادیویی نصب کنند.

مجبور شدند برای کاهش تاثیرات نور، از خازن‌های سوییچی به جای دیود استفاده کنند و با سروصداها یا نویزهای الکتریکی برخاسته از مدارها مبارزه کنند.

یکی از کاربردهای ویژه این کامپیوتر، در بدن انسان یا دیگر موجودات زنده است. این کامپیوتر می‌تواند دمای برخی از سلول‌های بدن را اندازه‌گیری کند که ارزش بالایی برای دانشمندان و پزشکان دارد.

به طور مثال، تومورها در بدن انسان دمایی گرم‌تر از سلول‌های عادی بدن دارند. حالا، این حسگر دما می‌تواند این موضوع را اثبات کند. اگر این فرضیه ثابت شود؛ درمان سرطان‌ها پیشرفت‌های بزرگی را پیش‌روی خود خواهد دید.

تشخیص آب سیاه (گلوکوم) در چشم، اندازه‌گیری و نظارت بر فرآیندهای شیمیایی و مطالعه روی حلزون‌های کوچک، از دیگر کاربردهای قابل انتظار کوچک‌ترین کامپیوتر جهان است.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.