بوستون داینامیک آماده عرضه هزاران سگ روباتیک کوچک به بازار می‌شود

1

شرکت بوستون داینامیک، سازنده روبات‌های چهار پا پر سروصدا برای عرضه انبوه اولین محصول خود به نام SpotMini آماده می‌شود.

خبر عرضه روبات سگ کوچک SpotMini در ماه می رسانه‌ای شد. مدیر و بنیان‌گذار بوستون دینامیک هم اخیرا اعلام کرده از ماه جولای سال آینده، این روبات با نرخ تقریبی هزار روبات در سال تولید و وارد بازار خواهد شد.

هدف بوستون داینامیک طراحی یک روبات و پلتفرم انعطاف‌پذیر برای انواع کاربردهای روزمره است. در حال حاضر، سگ روبات SpotMini می‌تواند برای ساختمان‌ها، تحویل بسته و کالا، امنیت و کاربردهای دستیار خانگی مورد استفاده قرار بگیرد.

سگ SpotMini با همان حرکات و طرز راه رفتن روبات‌های پیشین بوستون داینامیک مانند Cheetah و BigDog یا Spot از این سو به سوی دیگری می‌رود و در حرکات‌اش یک اعتماد به نفس عجیبی دیده می‌شود.

روبات SpotMini نسبت به محصولات دیگر بوستون داینامیک کوچک‌تر است و با ۸۴ سانتی‌متر ارتفاع و ۳۰ کیلوگرم وزن، یک پلتفرم نسبتا کوچک و انعطاف‌پذیر برای مصارف مختلف محسوب می‌شود.

ویدیوهای این روبات در حال باز کردن درب اتاق یا بالا و پایین رفتن از پله‌ها در ساختمان‌ها و انجام کارهای کوچک در یک محوطه بسته، میلیون‌ها بار توسط کاربران یوتیوب مشاهده شده‌اند. این محصول بوستون داینامیک نسبت به دیگر روبات‌هایی که ساخته، به یک محصول تجاری بیشتر نزدیک است.

تجاری‌سازی سگ‌های مصنوعی

روبات SpotMini با این چابکی و جثه‌ای که دارد می‌تواند سریعا به مکان‌هایی برود که غالبا روبات‌های بزرگ توانایی‌اش را ندارند. یک بازوی بلند و مارپیچی دارد برای برداشتن اجسام یا باز کردن درب‌ها استفاده می‌شود. بوستون داینامیک می‌گوید این بازو می‌تواند اجسامی به وزن ۱۴ کیلوگرم را از روی زمین بلند کند.

مدیران بوستون داینامیک امید زیادی دارند که SpotMini وارد زندگی عادی مردم شود. شرکت‌های ثالث می‌توانند انواع ماژول‌ها و تجهیزات کاربردی را برای بازوی متحرک این روبات طراحی و تولید کنند تا مردم بتوانند در کاربردهای بیشتری از این سگ روبات بهره ببرند.

یکی از مصارف قابل انتظار برای SpotMini، تحویل مرسوله‌ها و بسته‌های خرید فروشگاه‌ها است. بوستون داینامیک می‌گوید این روبات کارایی به مراتب بهتر از پهپادها یا برخی روبات‌های رونده تحویل کالا در شرکت‌های آمازون دارد.

چندین سال است که بوستون داینامیک در حال توسعه روبات‌های چهار پا است و برخی از آن‌ها هم بیش از حد ترسناک هستند. گوگل در سال ۲۰۱۳ این شرکت استارتاپی را خریداری کرد ولی خیلی زود ناامید شد و در سال ۲۰۱۷ به شرکت ژاپنی SoftBank فروخت.

گوگل تصور نمی‌کرد بوستون داینامیک محصولی قابل عرضه به بازار تولید کند ولی اکنون فقط یک سال تا فروش سگ‌های SpotMini باقی مانده است.

منبع

 
1 نظر
  1. محمد می گوید

    Black Mirror: Metalhead

    🙁

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.